Klemen Prepelič, ki v petek ni igral, je bil z 20 točkami najučinkovitejši, a njegov met iz igre ni bil dober (4/17). Na koncu je imel težko nalogo, da v kratkem napadu zadene trojko, a mu ni uspelo. Foto: www.alesfevzer.com

Poraz sicer ni usoden, je pa zelo boleč, sploh ker v kvalifikacijah šteje vsaka zmaga. Boli tudi način, kako so se evropski prvaki lotili tekme. Če so slovenski navijači že v petek obupovali nad razglašeno igro Slovencev v Espooju (Finska je zmagala s 86:76), je bilo tokrat v razprodani Bonifiki še več razlogov za slabo voljo. Po prvem polčasu je bilo 31:52, to pa je bila že razlika, ki ji je Sloveniji ni več uspelo nadoknaditi. Prišla je sicer na tri točke zaostanka, na koncu se je ponudila celo priložnost za podaljšek, vendar je prvi strelec tekme Klemen Prepelič zgrešil zelo zahteven met za tri točke.

Aleksander Sekulić je v petek dobil opozorilo, da nekaj ni bilo v redu, vendar ni bilo videti, da bi bila slovenska igra danes kaj dosti drugačna. Foto: www.alesfevzer.com

Preprosta in učinkovita igra Fincev
Nič ni šlo po željah v prvem polčasu, 52 dobljenih točk pove vse o obrambi. Kot da petkova lekcija ni bila dovolj poučna. Finci so s preprosto igro, gibljivimi centri in učinkovito zunanjo linijo takoj prevzeli nadzor, v 7. minuti so povedli z 8:20. V drugi četrtini se je Slovencem predvsem po zaslugi Prepeliča uspelo približati na 20:26, toda naslednjih šest točk so znova dosegli gostje, ki so zlahka prihajali do slovenskega obroča in imeli dober met z razdalje. V prvem polčasu so zadeli osem trojk od 18 poskusov, Slovenci le dve od 14.

Spodbuden začetek drugega polčasa
Pri metu je bil znova nekdanji igralec Olimpije Sasu Salun, ki je do polčasa dosegel vseh svojih 13 točk (trojke 4/6). Po odmoru je Slovenija na parket le prišla odločna, da naredi red in da slavljencu Luki Dončiću (na zadnji dan februarja praznuje rojstni dan), ki je iz ZDA spremljal rezultat, polepša praznik. Sedem zaporednih točk je veliko obetalo, Prepelič je ohranjal "lucidni moment", s spektakularno trojko (to je bila njegova 18. točka) je izid znižal na 43:55. Za opaznejše zmanjšanje razlike je manjkal še kakšen uspešen napad več, tako da je bilo po tretji četrtini še vedno +15 za goste.

Sasu Salin je že v petek polnil slovenski koš (25 točk, od tega sedem trojk), danes pa v prvem polčasu (13 točk) nadaljeval delo. V drugem delu ni dosegel nobene točke več. Foto: EPA

Seppala zadel odločilno trojko
Dobrih šest minut pred koncem je Finska vodila z 58:72, Slovenija pa se je predvsem po zaslugi dveh trojk Jake Blažiča močno približala in bila v 38. minuti (72:76) v ugodnem položaju, sploh ker se je zdelo, da je finska igra vse bolj brezglava. Toda 1:11 pred koncem je sledila odločilna poteza: Finci so po zgrešenem metu dobili odbito žogo, trojko (za 72:79) je zadel Ilara Seppala.

Ivo Daneu: Kot začetniki
Nekaj upanja je znova vlil Jaka Blažič (trojka za 79:82), še bolj pa osebna napaka Fincev v napadu. Ostalo je le še sedem sekund, Slovenija je imela napad za podaljšek, iz teka je poskusil Prepelič in zgrešil, povprečna Finska je evropske prvake drugič v štirih dneh spravila na kolena. Legendarni Ivo Daneu (trojica od petih slovenskih svetovnih prvakov z Jugoslavijo je bila v dvorani, kjer je bil tudi pokal Jamesa Naismitha) je že po prvi četrtini za Val 202 ugotavljal, da tako ne bo šlo: "Ti igralci so že v petek igrali kot začetniki. Danes pa tudi. Fince lahko premagamo, ampak ne s takšno igro."

Hrvati po dveh podaljških ugnali Švede
Hrvaška reprezentanca je v Norrköpingu po dveh podaljških premagala Švedsko s 105:98. Tretje okno bo na sporedu konec junija in začetek julija, v drugi del pa vodijo tri mesta. Pogled na lestvico je kar nenavaden: na vrhu sta skandinavski ekipi, evropski prvaki Slovenci so 3., nekdanja velesila Hrvaška 4.