Jeff Petry (levo) je v podaljšku odločil zmagovalca. Foto: AP

Kanadčani so kvalifikacijski krog oziroma nekakšno osmino finala Stanleyjevega pokala proti Pittsburghu začeli dobro, sredi prve tretjine so povedli z golom Jesperija Kotkaniemija, od katerega se je plošček odbil v mrežo po strelu Bretta Kulaka. To je bil njegov prvi karierni gol v končnici.

V 7. minuti druge tretjine je Montreal vodstvo podvojil. Tokrat je v polno iz protinapada zadel Nick Suzuki, ki je z diagonalnim strelom iz zapestja plošček v gol poslal na lovilko nemočnega vratarja Matta Murrayja. Tudi to je bil prvi karierni gol hokejista Canadiensov.

Toda ekipa iz Pensilvanije se je še pred koncem druge tretjine vrnila. Zaostanek je najprej prepolovil Sidney Crosby, ki se je dokopal do ploščka izza gola in ga od vratarjeve noge poslal v mrežo, izid je v igri z igralcem več izenačil Bryan Rust. 28-letni napadalec je odbiti plošček po strelu Patrica Hornqvista iz bližine zbezal v mrežo za 2:2.

V zadnji tretjini sta mreži obmirovali, tekma se je prevesila v podaljšek, v katerem je dobrih šest minut pred koncem nastopil trenutek odločitve: Jeff Petry je pobral plošček, ki se je odbil od drsalke Brandona Taneva, in ga s strelom iz zapestja poslal v malo mrežico za zmago s 3:2.

Dva zapravljena kazenska strela

Drugič v zgodovini se je zgodilo, da bi na tekmi končnice lahko videli dva kazenska strela. Prvi se je dobre tri minute pred koncem rednega dela tekme ponudil napadalcu Pittsburgha Conorju Shearyju, drugi napadalcu Montreala Jonathanu Drouinu po slabih sedmih minutah podaljška. Oba sta svoja strela zapravila. 29. marca 1923 so bili na prvi tekmi finala Stanleyjevega pokala med Ottawo in Edmontonom dosojeni kar trije kazenski streli, nobeden ni bil izkoriščen.

Liga NHL, končnica

V Edmontonu so na tekmi domačih Oilersov in Chicaga videli pravo goleado. S 6:4 so bili na koncu uspešnejši gostje iz vetrovnega mesta, ki lovijo prvi Stanleyjev pokal po letu 2015. Foto: AP

Vzhod, osmina finala, prve tekme:
PITTSBURGH (5) – MONTREAL (12) 0:1
* 2:3 (0:1, 2:1, 0:0)
Crosby 30., Rust 33.; Konkaniemi 12., Suzuki 27., Petry 74.
* - v podaljšku

CAROLINA (6)NY RANGERS (11) 1:0
3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Slavin 2., Aho 27., Nečas 51.; Zibanejad 35., Staal 59.

Hokejisti Calgaryja so na kanadskem obračunu z Winnipegom prvo tretjino izgubili (0:1), nato pa do konca tekme napolnili mrežo nasprotnika (4:1). Foto: AP

NY ISLANDERS (7) – FLORIDA (10) 1:0
2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Pageau 12., Beauvillier 24.; Huberdeau 41.

Nedelja:
TORONTO (8) – COLUMBUS (9) 0:0

V krepkem tisku je izid v zmagah. Igrajo na tri zmage.

BOSTON, TAMPA BAY, WASHINGTON in PHILADELPHIA so že v četrtfinalu.

Na tekmi med Carolino in New York Rangersi so zapele tudi pesti. Takole sta se 'udarila' Justin Williams (levo) in Ryan Strome. Tekmo je sicer v 51. minuti odločil 21-letni češki napadalec Martin Nečas. Foto: AP