Kylian Mbappé bo moral pokazati v Barceloni najboljšo možno predstavo, če želi uresničiti svojo napoved, da bo s PSG-jem osvojil Ligo prvakov, preden se poslovi od Pariza. Foto: Reuters

"Verjamem, da PSG ostaja favorit," je Xavi začel novinarsko konferenco po zmagovitem preobratu njegove Barcelone proti PSG-ju za zmago na prvi četrtfinalni tekmi s 3:2.

"Samo zmanjšali smo razliko. Zelo sem ponosen, saj je bila to odlična zmaga proti eni najboljših ekip na svetu. Smo šele na polovici poti. Povratna tekma v Barceloni bo zelo težka," meni Xavi Hernandez, ki se veseli domače povratne tekme: "Ponosni moramo biti na igro, ki smo jo odigrali. PSG je odlična ekipa. Čas je, da povemo, da je Barcelona živa. Zmaga je vzbudila navdušenje med našimi navijači."

Paris Saint-Germain je pred srednim večerom nazadnje izgubil pred petimi meseci, 7. novembra na gostovanju pri Milanu (1:2). Od takrat so Parižani odigrali 27 tekem brez poraza, zdaj pa jih je prvi poraz v 2024 spravil na rob izpada. Proti PSG-ju govori zgodovina: še noben francoski klub v Ligi prvakov po domačem porazu ni v gosteh uprizoril preobrata za napredovanje.

Sorodna novica Dvojni preobrat v Parizu osrečil Barcelono

Mbappé doma po treh letih ostal brez strela v okvir

Domači navijači in francoski mediji so prst uperili v superzvezdnika, ki je bil proti Barceloni skorajda neviden. Kylian Mbappé, ki poleti zapušča Pariz, je ostal brez strela v okvir vrat gostov. Strelec šestih golov v letošnji Ligi prvakov prvič v zadnjih treh letih na domači tekmi na Parku princev ni v statistiko vpisal niti enega strela v okvir nasprotnikov.

Na celotni tekmi se je Mbappé zgolj 44-krat dotaknil žoge, najmanj od vseh igralcev, ki so igrali več kot 45 minut. Sicer je bil vpleten v izenačujoči gol Ousmana Dembéléja, a to ni vplivalo na njegovo slabo oceno. "Zdaj je čas za velike igralce. Pripravljen sem in seveda se kot po navadi ne bom skrival," je Mbappéjev citat izpred tekme, ki ga zdaj izpostavljajo navijači in mediji v Parizu.

Ob tem je Mbappé s slabo podajo omogočil hiter prehod Barcelone v protinapad, iz katerega je Raphinha proti toku tekme izenačil na 2:2 in zaustavil siloviti nalet PSG-ja. Brazilec je zabil dva gola in je bil navdih katalonskega napada. A na koncu je slavo zmagovalca prepustil rezervnemu branilcu, ki je ravno v sredo praznoval 28. rojstni dan.

16-letni Lamine Yamal in 17-letni Pau Cubarsi premikata starostne mejnike navzdol, Raphinha pa je v četrtfinalu le dočakal prva gola za Barcelono v Ligi prvakov. Foto: Reuters

Rojstni dan, zmagoviti gol in usodni rumeni karton

Andreas Christensen, branilec, s katerim se bo na začetku Eura spopadla tudi Slovenija, je v 77. minuti s strelom z glavo iz bližine zadel za 3:2 s prvim dotikom z žogo na tekmi. Danec, ki je zaradi težav s poškodbo vstopil zgolj dve minuti prej, je do konca tekme prejel rumeni karton in posledično zaradi nabranih opominov na povratni tekmi v Barceloni ne bo mogel zaigrati.

"Imel sem nekaj sreče, a tudi smole. Še zdaj mi po glavi roji, da ne bom mogel zaigrati doma. Zdaj skušam biti vesel, smo živi in v dobrem izhodišču," je Christensen obžaloval prekršek v 88. minuti, ki mu je pokvaril rojstnodnevno slavje.

Prečka preprečila izenačenje Dortmunda

Dramatično je bilo tudi v Madridu, kjer je Borussia Dortmund z dvema grobima napakama omogočila Atleticu, da je povedel z 2:0. A v nadaljevanju Atleti niso zmogli zabiti še tretjega gola, za kar bi kmalu bili kaznovani. Najprej je gostujoči rezervist Sebastien Haller spretno znižal na 1:2 v 81. minuti, na koncu pa se je moral izkazati Jan Oblak, kateremu je kar dvakrat na pomoči priskočil okvir vrat. Drugače bi se špansko-nemški dvoboj selil v Porurje z izhodiščem 2:2.

Atletico je v izločilnih bojih Lige prvakov doma nepremagan že 17 tekem, a pri tem je Dortmundu uspelo zabiti peti gol, ki ima izreden pomen pred povratno tekmo čez šest dni. Foto: Reuters

"Odigrali smo zelo dobro tekmo, 70 minut z dobrim tempom in nadzorom nad igro. Z Griezmannom in Lino smo imeli priložnosti po 2:0. A na koncu so zadeli prečko, tako da smo imeli srečo, da ni bilo izenačenja," je tekmo povzel Diego Simeone, ki se zaveda, da čaka Madridčane težka tekma v Dortmundu.

"Vse ostaja odprto. Prve pol ure ni bilo dobrih. Včasih je lahko že konec, ko narediš takšne napake, a se nismo predali in smo se zmogli vrniti v igro. Preveč napak, a tudi remi ne bi bil nezaslužen," je trener Dortmunda Edin Terzić bil na koncu zadovoljen z razpletom in predvsem optimističen, da lahko doma dokončajo preobrat.