Nogometaši Dinama proslavljajo drugo zaporedno uvrstitev v Ligo prvakov, skupaj pa četrto. Dinamo je v zadnjih letih postal prava nočna mora za slovenske tekmece v evropskih tekmovanjih. V Ligi prvakov je še drugič izločil Maribor (v sezoni 2003/04 - 1:1 v Mariboru, 2:1 za Dinamo v Zagrebu), Domžale kar dvakrat zapored (2007 in 2008) in pred dvema letoma Koper (5:1 v Zagrebu, 3:0 za Koper v Novi Gorici). V Pokalu Uefa je bil leta 2004 boljši od Primorja (4:0 v Zagrebu, 2:0 za Primorje v Novi Gorici). Zagrebčani so zmagali na deseti tekmi zapored. Foto: BoBo
Maribor - Dinamo
Dinamo je po tej sporni situaciji povedel in prišel do skupnega vodstva 1:3. Foto: Rene Gomolj
Marcos Tavares
Kapetan Marcos Tavares je bil kot po navadi med bolj agilnimi pri Mariborčanih, a prave priložnosti za gol ni imel. Foto: Rene Gomolj
Maribor - Dinamo Zagreb
Mariborčani bodo drugič zapored igrali v evropski ligi. Lani jim je žreb namenil Brugge, Birmingham City in Brago. Foto: Rene Gomolj

V 86. letu starosti je umrl Ivica Horvat, legenda zagrebškega Dinama. Med letoma 1945 in 1957 je za Zagrebčane odigral kar 507 tekem. Za jugoslovansko reprezentanco je odigral 60 tekem, v dolgoletni karieri pa je branil še barve nemškega Eintrachta iz Frankfurta.

Ljudski vrt je bil nocoj spet 12. igralec Maribora, a ponovitve leta 1999, ko se je Maribor edinkrat doslej prebil v Ligo prvakov, ni dočakal. Foto: MMC RTV SLO
Mariborski navijači prepričani o zmagi

Povratno tekmo četrtega predkroga Lige prvakov (skupni izid 1:3) v štajerskem kotlu z 12.400 navijači je po spornem položaju odločil gostujoči branilec Tonel v 12. minuti. Sammir je izvajal kot z desne strani, podal na daljšo vratnico, kjer je žogo, ki naj bi že prečkala avtlinijo, z glavo zavrnil Duje Čop, portugalski branilec pa jo je ob začudenih mariborskih igralcih z lahkoto potisnil v mrežo.

Predvsem v drugem polčasu so se slovenski prvaki nekoliko resneje postavili proti gostujočemu vratarju Ivanu Kelavi, a ostali brez pike na i. V 73. minuti so sicer le zatresli gostujočo mrežo, a je znova sporno posredoval sodnik David Fernandez Borbalan. Namesto prednosti za domače nogometaše po prekršku Domagoja Vide nad Dejanom Mezgo, ko je žoga prišla do osamljenega Aleša Mejača, ta pa je premagal Kelavo, je piskal prekršek.

Kljub vsemu Mariborčanom borbenosti ne gre očitati, redni del evropske lige drugič zapored pa je glede na vložek lep rezultat. Dinamo je bil, v celoti gledano, pač boljši. Če v dveh tekmah ne zatreseš nasprotnikove mreže, si napredovanja ne zaslužiš. Spomnimo: na prvi tekmi na Maksimiru je za Maribor zadetek z avtogolom dosegel kar Dinamov kapetan Milan Badelj.

Milanič: Sodnik bo spoznal, da je storil napako
"Težko komentiram zadetek Zagrebčanov, dokler ne vidim posnetka, tega ne želim komentirati. Veliko situacij na današnji tekmi je bilo takšnih, da je sodnik pustil prednost, v primeru našega zadetka se je takrat odločil za prekršek. Ko se bo umiril in si še enkrat ogledal situacijo, sem prepričan, da bo tudi sodnik spoznal, da je storil napako," je neposredno po tekmi dejal trener Maribora Darko Milanič.

Cvijanović ni pozabil na navijače
"Gotovo smo imeli dobro izhodišče. Res škoda. Sodniških odločitev ne bom komentiral. Zgodaj smo prejeli zadetek, v drugem delu so se postavili obrambno, za zmago jim lahko le čestitamo. Takšne navijače ima le Maribor, podpirali so nas do zadnje minute. Izpolnili smo svoj cilj, zdaj se gremo v evropsko ligo borit za nove točke in zmage," pa je dodal Goran Cvijanović.

Čačić: Vedeli smo, kako se postaviti
Ante Čačić,
trener Dinama: "Najprej moram čestitati mariborskemu občinstvu, ki je napravilo res vrhunsko vzdušje. Mariboru želimo vse najboljše v evropski ligi. Tekma ni bila lahka, ampak vedeli smo, kako se postaviti. To nam je uspelo. Škoda, da v prvem polčasu nismo bolj izkoristili domače živčnosti. Na koncu pa je Dinamo, glede na obe tekmi, več kot zasluženo napredoval."

Dinamo po golu še bolj strnil svoje vrste
Po ognjevitem začetku z obeh strani je prva prava priložnost na tekmi sledila v 11. minuti, ko je Duje Čop močno sprožil s približno 20 metrov, a je Jasmin Handanović strel odbil. Mariborčani so po prejetem zadetku prevzeli pobudo, vendar so naleteli na izjemno disciplinirano Dinamovo obrambo. Gostje so znova zagrozili v 35. minuti, ko se je po novi prekinitvi in kotu žoga odbila nazaj do Sammirja, ki jo je še enkrat poslal v domači kazenski prostor, Domagoj Vida pa je z glavo z bližine meril prek gola.

Razveljavljen gol Beqiraja
Dinamo je v 45. minuti po podaji Josipa Pivarića prek Fatosa Beqiraja še drugič zatresel domačo mrežo, a je španski sodnik zadetek razveljavil zaradi prepovedanega položaja.

Čačić zaprl igro, v slačilnici ostal Beqiraj
Na začetku drugega polčasa so sledile skupno kar tri menjave, pri gostiteljih je pričakovano vstopil Mezga, gostujoči trener Čačić pa je skušal zapreti igro. Priložnost sta dobila Jerko Leko in Adrian Calello, v slačilnici je ostal tudi Beqiraj.

Sammir imel na nogi dokončen potop Maribora
Mariborčani so kmalu po začetku drugega polčasa prevzeli pobudo, prva solidna priložnost je sledila v 57. minuti. Tavares je pripravil priložnost Beriću, ki pa je slabo meril. V 65. minuti je bil Sammir sam pred Handanovićem, a s poskusom loba amatersko končal protinapad.

Borbalan namesto prednosti piskal prekršek
V 70. minuti je nevarno meril Goran Cvijanovič, v 73. minuti pa je sledila nova sporna situacija na tekmi, ko je bila po prekršku nad Mezgo igra ustavljena, toda vseeno je žoga prišla do Mejača, ki jo je z diagonalnim strelom poslal v mrežo. V 76. minuti je Badelj lepo našel Čopa, ki je oplazil okvir domači vrat. V 85. minuti si je rdeči karton po novem gostujočem protinapadu in prekršku nad Čopom prislužil Arghus.

Policija zanikala izgon BBB-jevcev
Na tekmi je za varnost skrbelo približno 500 policistov in 150 varnostnikov. Dinama niso spodbujali zloglasni Bad Blue Boysi. Mariborčani so bili pripravljeni največjim zagrebškim privržencem zagotoviti določeno število vstopnic, vendar so dobili dopis iz Uefe, da to ni potrebno. Zagrebška navijaška skupina je zaradi nenehnih incidentov povsod po Evropi na slabem glasu, zato je bila poteza Uefe razumljiva, saj gre za tekmo visokega tveganja. Slovenska policija je namigovanja hrvaških medijev, da je zagrebške navijače zavrnila in poslala nazaj na Hrvaško, zanikala.