Roberto Firmino, Mo Salah, Sadio Mane in drugi so le prinesli Liverpoolu prvi naslov svetovnih prvakov, kar je nekoč spodletelo Stevenu Gerrardu, Ianu Rushu in Kennyju Dalglishu. Zadnji svetovni prvak iz Anglije je bil Manchester United leta 2008. Foto: EPA

Po 90 minutah je bil izid 0:0, v 99. minuti pa je zmagovalca odločil zadetek Roberta Firmina po protinapadu, ki sta ga zrežirala Jordan Henderson z lepo globinsko podajo in Sadio Mane. 28-letni Brazilec je odločil že polfinalno srečanje, ko je Liverpool v sredo na kolena spravil mehiški Monterrey. Tedaj je za zmago z 2:1 zadel v 91. minuti.

Zadetek Firmina v 99. minuti za novo lovoriko Liverpoola

Firmino je bil blizu gola v finalu že v 47. minuti, ko je zadel vratnico. V sodnikovem podaljšku drugega polčasa je bilo napeto, ko je zaradi domnevnega prekrška nekdanjega nogometaša Bayerna Rafinhe nad Manejem katarski sodnik že pokazal na 11-metrovko v korist Liverpoola, a je nato po ogledu videoposnetka odločitev spremenil.

Vodilno moštvo Premier lige je tekmo dobro odprlo in imelo nekaj priložnosti, a je Flamengo ob podpori glasnih 13.000 navijačev v nadaljevanju vzpostavil ravnotežje in tudi sam zapretil. Po odmoru je Liverpool znova prevzel vajeti v svoje roke, toda na drugi strani je moral po dveh strelih Gabriela Barbose dvakrat posredovati tudi vratar Alisson Becker.

V 75. minuti je moral zaradi poškodbe desnega kolena predčasno z zelenice Alex Oxlade-Chamberlain. Takoj zatem je Mohamed Salah zatresel mrežo, vendar iz prepovedanega položaja, vratar Diego Alves pa se je izkazal po poskusu Hendersona.

Flamengo je pred 38 leti v Medcelinskem pokalu v Tokiu pod igralsko taktirko legendarnega Zica porazil Liverpool s kar 3:0. Redsi so sicer šestkratni evropski prvaki. Dvakrat so se odpovedali medcelinskemu pokalu (1977 in 1978), leta 1981 so doživeli polom s Flamengom, sledil je še neuspeh z Independientejem (1984) in tudi Sao Paulom (2005).

Liverpool v podaljšku strl trdega in enakovrednega tekmeca
Flamengo, po imenih vsekakor najboljše južnoameriško moštvo, doživlja izjemno obdobje, ki pa ga ni kronal še z eno lovoriko. V zadnjem mesecu je po 38 letih drugič postal prvak Južne Amerike, že dan po slavju v Limi pa je tudi uradno po 10 letih šestič osvojil brazilsko prvenstvo, v katerem je bil razred zase. Foto: Reuters

Prvaki Brazilije in Južne Amerike tokrat ostali praznih rok
Flamengo iz Ria de Janeira, z naskokom najbolj priljubljen klub Brazilije, katerega zdajšnjo zasedbo odlikuje izredna zmožnost preobratov, je 23. novembra osvojil Pokal Libertadores. V finalu v Limi je premagal branilca naslova River Plate.

V Dohi je v torek slabo odigral prvi polčas polfinala turnirja celinskih prvakov proti savdskemu Al Hilalu, a ga je nato le strl s 3:1. Njegov trener je Portugalec Jorge Jesus.

Na dvoboju za tretje mesto je Monterrey premagal Al Hilal po 11-metrovkah, bilo je 6:5.