Če pri
Če pri "samuraju" Milivoju Novakoviću upoštevamo evropski koledar nogometne sezone, je v sezoni 2014/15 zdaj dosegel osmi ligaški gol, še tri pa je dosegel v reprezentančnih kvalifikacijah za Euro 2016. Foto: www.alesfevzer.com
Zlatko Dedić
Ali je Zlatko Dedić (48 tekem in 8 golov) mogoče že odigral zadnjo tekmo za Slovenijo? Nazadnje je bil del reprezentance novembra 2013 na prijateljski tekmi s Kanado. Odgovor bo dal tudi prihajajoči Katančev seznam za San Marino. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Samir Handanović (Inter)
Dokler ne bo Samir Handanović podaljšal pogodbe z Interjem (če jo seveda bo), se bodo govorice o njegovi nogometni prihodnosti samo še stopnjevale. Pri zahodnih sosedih je večina prepričana, da je njegova naravna izbira Roma. Foto: Reuters
Josip Iličić in Alexander Farnerud
Vrnitev Josipa Iličića v reprezentanco se jasno izrisuje na obzorju, zagotovo pa se je "Jojo" kot polnopravni člen vrnil v načrte Fiorentine. Toskanci so v pokalu presenetili Juventus v Torinu, nato pa v ponedeljek doživeli polom pri Laziu (0:4). Foto: EPA

V petek je selektor Srečko Katanec pisno obvestil klube, iz katerih bo vpoklical reprezentante za San Marino, javno bo izbrance za peto kvalifikacijsko tekmo v boju za Euro 2016, ki bo odigrana v petek 27. marca v Ljubljani, predstavil na četrtkovi novinarski konferenci.

Glavni adut za izboljšavo razlike v golih in okrepitev samozavesti pred junijskim domačim obračunom z Anglijo bo ravno drugi najboljši strelec Slovenije.

Četrto sezono začenja v tretjem japonskem klubu
"Mišo" iz Novih Jarš je zdaj že dve leti in pol na Japonskem in velja za enega najboljših tujih napadalcev v J1-ligi (30 golov in 10 podaj na 72 ligaških tekmah), zaradi česar si je tudi prislužil prestop iz Šimicu S-Pulsa v enega najbolj uglednih klubov - Grampus Nagojo. Tovarniško moštvo največjega avtomobilskega proizvajalca na svetu Toyote ima visoke cilje, a sezona 2015 se ni začela po načrtih.

Izenačil in še izboril 11-m za morebitno zmago
Proti novincu Macumoto Jamagi je Grampus po 76. minutah senzacionalno zaostajal z 1:3, ko se je začel nedokončani preobrat, v katerem je glavno vlogo odigral ravno slovenski napadalec. NovaGol je v 80. minuti prišel do žoge sredi kazenskega prostora, se obrnil in silovito udaril pod prečko za izenačenje na 3:3. V 89. minuti je bil Novaković cilj visokega predložka, pri čemer ga je podrl Keita Goto in zakrivil najstrožjo kazen. Z bele točke je streljal kapetan Marcus Tulio Tanaka, a mu je nasprotni vratar Murajama ubranil enajstmetrovko. Najbrž bi bila boljša odločitev, da strelja rutinirani strelec iz Slovenije ...

Berić poražen na dunajskem derbiju
S 16 ligaškimi goli prvi slovenski golgeter sezone 2014/15 Robert Berić medtem ni nadaljeval strelskega niza in je v nedeljo doživel boleč poraz na velikem dunajskem derbiju. Rapid je sicer povedel prek kapetana Steffena Hofmanna, pri čemer je gnečo pred golom uspešno delal ravno Berić. Vendar sledil je preobrat in zmaga Austrie, s čimer so zelenim tekmecem preprečili utrditev na 2. mestu avstrijskega prvenstva.

Dedić v drugi ligi znova opozarja nase
Strelski niz je zato nadaljeval Zlatko Dedić, ki je v 2. nemški ligi zadel že tretji krog zapored. Za FSV Frankfurt je vstopil s klopi sredi 2. polčasa in že po štirih minutah igre je izigral prepovedani položaj zanko, prišel do podaje v prosto, se obrnil in natančno zadel za vodstvo FSV-ja proti Darmstadtu z 1:0. Gostje so sicer do konca tekme izenačili, vseeno pa Frankfurtčani spomladi še ne poznajo poraza in so se tudi s pomočjo treh Dedićevih golov povzpeli na 9. mesto 2. Bundeslige. Veliki junak nepozabne zmage nad Rusijo je bil sicer nazadnje pri reprezentanci konec leta 2013 in se z dobro formo morebiti vrača med reprezentančne kandidate.

Krajnc pri skromni Ceseni vse bolj opozarja nase
Z marcem so zdaj v pogonu pravi vsi slovenski nogometaši na tujem, saj so se začela oz. nadaljevala prvenstva na Japonskem in v Rusiji, a največ dogajanja bo še naprej na Apeninskem polotoku. V nedeljo so Italijani pokazali nekaj dobrih predstav. Na opoldanski tekmi sta se pomerila Cesena in Palermo, golov ni bilo, k čemur sta po najboljših močeh prispevala dva slovenska osrednja branilca Luka Kranjc pri gostiteljih in Siniša Anđelkovi pri gostih, prvi je bil po WhoScored ocenjen s 7,4, drugi pa s 7,5.

Del pravljice iz Carpija tudi Aljaž Struna
20-letni nogometaš iz Kaple na Kozjaku je v celoti odigral že sedmo tekmo v zadnjih osmih krogih Serie A. Na drugi strani 29-letni Kranjčan, ki je v prvenstvu izpustil le tri tekme, dokazuje upravičenost podaljšanja pogodbe s Palermom. Ko smo že pri Sicilijancih: vodstvo rosanerov ponuja novo pogodbo drugemu Slovencu v klubu Aljažu Struni. 24-letni Pirančan namreč kot desni bočni branilec blesti na posoji pri Carpiju, majhnem klubu, ki suvereno vodi v Serie B in je z eno nogo tako rekoč že novi prvoligaš, kar sicer marsikomu v Italiji ni všeč.

Handanović na udaru Higuaina in govoric
Na nedeljski večerni tekmi je Samir Handanović (ocena 7,5) v prvem polčasu tekme v Neaplju reševal luknjičasto obrambo Interja, dvakrat atraktivno ustavil Gonzala Higuaina. V nadaljevanju je sicer Handanović moral dvakrat priznati premoč, a ob dveh izrednih strelih je bil brez moči, pri čemer se mu je z neubranljivim udarcem oddolžil tudi argentinski napadalec. Nekako so soigralci poskrbeli za izenačenje na 2:2, a tekma je bila nov dokaz, da Inter ni konkurenčen v boju za vrh Serie A, s čimer se bodo govorice o prihodnosti Hande samo še krepile.

V zadnjih dneh je v Italiji eksplodiral nov val zapisov, ki selijo 30-letnega Ljubljančana v Romo, najbolj divjo govorico pa je zapisal angleški brezplačnik Metro, po katerem naj bi Manchester United pripravil kar 22,5 milijona evrov za odkup slovenskega vratarja. Najbrž bi bila to ponudba, ki se ne zavrne, a če se bo Sarma res selil, bo najverjetneje ostal kar v Italiji.

Novaković s prvencem Nagoji priigral točko

Handanovićeve obrambe proti Napoliju

Vrhunci Kevina Kampla v Hamburgu

Dedić med strelci na tretji tekmi zapored

Bonus - podaja in gol argentinskega Slovenca Andersa Vombergarja v 3. ligi

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Anglijo in Kolumbijo (23)

BRANILCI (7)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Cesena - Palermo 0:0vso tekmo (7,5)2. najvišja ocena Palerma, 3 zračni dvoboji, 2 posredovanji

na klopi
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)Chievo - Roma 0:0vso tekmo (6,6)

v 52' - 5. karton, 1 zračni dvoboj, 1 posredovanje

Branko IlićPartizan (SRB)Donji Srem - Partizan 1:2vso tekmo/
Dominic MarohKöln (NEM) Freiburg - Köln 2:1 (P)
vso tekmo
vso tekmo (6,6)
v 23'; 1 posredovanje
Martin MilecStandard Liege (BEL)Mechelen - Standard 1:0vso tekmo v 36' - 6. karton

v 43' - 6. karton; /
Kevin KamplBorussia Dortmund (NEM)Dynamo D. - BVB 0:2 (P)
HSV - BVB 0:0

/
46' (0:0) (6,8)

na klopi; prvič zaigral po bolezni, 2 strela, 3 preigravanja

Andraž KirmOmonia (CIP)AEK Larnaka -Omonia 2:174' (2:1)
/
Jasmin KurtićFiorentina (ITA)Juventus - Fiore. 1:2 (P)
Lazio - Fiorentina 4:0
vso tekmo (6,9)
vso tekmo (6,2)
podaja v 11' za 0:1, v 17', 2 strela, 4 zračni dvoboji, 2 posredovanji; v 63'
Dejan LazarevićSassuolo (ITA)Juventus - Sassuol 1:0
85' (1:0) (5,9)/
Aleš MerteljMariborOlimpija - Maribor 0:1
/;
/
kartoni;
na klopi
Nejc PečnikJEF United (JAP II)Nagasaki - JEF 0:192' (0:1)

debi za JEF United

Rajko RotmanIstanbul Baseksehir (TUR)Istanbul - Konyas. 0:045' (0:0) (6,2)najnižja ocena Istanbula, 1 strel
Dalibor StevanovićTorpedo Moskva (RUS)Amkar Perm - Torpedo 0:079' (0:0) (7,1)3 posredovanja, 2 zračna dvoboja, 1 preigravanje
Andraž StrunaPAS Giannina (GRČ)Niki Volos - PAS -:--odpovedana tekma
NAPADALCI (3)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Roma 0:0 82' (0:0) (6,4) v 88' - 2. karton, 1 strel, 2 preigravanji
Zlatan LjubijankićUrava Red Diamonds (JAP)Urava - Brisbane 0:1 (LP)
Šonan - Urava 1:3
45' (0:1)
/
menjava zaradi poškodbe;
poškodovan
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)Nagoja - Macumoto 3:3vso tekmo v 80' za 3:3 - gol ob debiju za Nagojo, v 77'
Damjan BoharMariborOlimpija - Maribor 0:1
88' (0:1)
70' (0:1)

Ludo. - Levski 1:0

80' (0:0)
89' (1:0)

10. nepremagan (3 obrambe)
*Josip IličićFiorentina (ITA)Juventus - Fiore. 1:2 (P)
63' (1:2) (6,3)
55' (1:0) (6,6)
1 strel in 1 posredovanje; 4 preigravanja, 1 ofsajd
Bojan JokićVillarreal (ŠPA)Villar. - Barcelona 1:3 (P)

izpustil tekmo zaradi bolečin v hrbtu

Tim MatavžAugsburg (NEM)Augsburg - Wolfsburg 1:0/na klopi - prvič po hujši poškodbi
Nik OmladičEintracht Braunschwieg (NEM II)Bayern - Braunschweig 2:0 (P)
Braunscheig - St. Pauli 0:2

68' (2:0)

Sturm - WAC 2:0
11' (1:0)

Haris VučkićRangers (ŠKO II)Cowdenbeath -Rangers 0:0

80' (0:0)

/

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.
Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in aktivnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.