Robert Koren je kot prosti igralec presenetljivo dolgo iskal klub na koncu pa pristal pri Hull Cityju. Na 21 prvenstvenih tekmah je vezist za "tigre" zabil že šest golov. Foto: robert-koren.com
Logotip Serie A
Italijanska prva liga je od nedelje prvenstvo z največjim slovenskim deležem med ligami velike peterice. Do nastopa Siniše Anđelkovića je v 1. Bundesligi, Ligue 1 in Serii A zaigralo po 13 slovenskih nogometašev. Foto: EPA
Iličić in Bačinović (Palermo)
Palermo je januarja tudi uradno postal najbolj slovenski klub v tujini, saj ima v vrstah prvega moštva kar štiri Slovence. Foto: EPA
Mišo Brečko (Koln) in Patrick Herrmann (Borussia M.)
Mišo Brečko je izpustil začetek spomladanskega dela nemškega prvenstva, saj je skupaj še s tremi soigralci zbolel za novo gripo. Pred letom dni je H1N1 zbolel tudi Zlatko Dedić. Foto: EPA

30-letnik iz Radelj ob Dravi postaja ključni mož preporoda "tigrov" iz Kingston upon Hulla, ki se po katastrofalnem začetku sezone v drugem kakovostnem razredu nogometne Anglije počasi in vztrajno vračajo v boj za preboj v elitno Premier ligo. Hull City je tokrat gostil Barnsley, Koren pa je bil stalna grožnja za nasprotnikov gol, za kar je bil ob koncu tekme nagrajen že s šestim letošnjim zadetkom.

Petič le našel pot do mreže
Po blokiranem strelu v 1. polčasu, je "RoKo" v 55. minuti z desne strani 16-metrskega prostora z natančnim in močnim diagonalnim udarcem zatresel vratnico, žoga se je odbila v glavo padajočega vratarja, a je bila sreča še drugič na strani gostov. Po golu Fryatta z 11-metrovke za 1:0 je slovenski reprezentant dvakrat poskusil odločiti tekmo. Prvič je bil Luke Steele na pravem mestu, drugič pa je Koren s 15 metrov streljal previsoko. Nagrada za vztrajnost je prišla v 93. minuti, ko je izkoristil neodločnost nasprotne obrambe in se sprehodil od leve strani proti golu, od koder je iz ostrega kota zabil v sam zgornji daljši kot!

Tedni resnice za Korenove "tigre"
"Drugi gol je pokazal, da imamo nekaj dodane vrednosti. Mislim, da smo zasluženi zmagovalci," je bil z lepim golom zadovoljen tudi trener Nigel Pearson, katerega moštvo je na zadnjih 11 tekmah izgubilo le enkrat in je po 26 krogih le še šest točk oddaljeno od mest, ki na koncu prinašajo "play-off" za uvrstitev v Premier ligo. "Tigre" zdaj čaka trojček tekem z višje uvrščenimi moštvi: Reading (7.), QPR (1.) in Leeds (5.).

Dedić tretjič uspešen za Bochum
Drugi slovenski gol tega konca tedna je prispeval Zlatko Dedić, ki tako kot Koren igra v drugoligaški konkurenci, le da v Nemčiji. Prvi napadalec Bochuma Džong Tae Se je s Severno Korejo na azijskem prvenstvu, kar je Dediću na gostovanju pri 1860 Münchnu prineslo osmi letošnji nastop v začetni enajsterici. V 44. minuti je po sporni izključitvi Kai Bülowa, ki jo je izsilil Matthias Ostrzolek, prišel trenutek za slovenskega napadalca. Dedić je suvereno izkoristil strel z bele točke in z golom v desni spodnji kot utišal Allianz Areno. Zlatko je bil v nadaljevanju zamenjan v 77. minuti pri izidu 1:1, srečanje pa je nato hitro odločila njegova menjava Aydin in Bochum je zmagal s 3:1.

Jelenič debitiral kar proti Interju
Nepozaben teden je za trojico slovenskih prišlekov na Apeninski polotok. Mladi Enej Jelenič je za Genoo debitiral v pokalnem tekmovanju, in to kar na gostovanju na San Siru proti evropskemu in italijanskemu prvaku Interju! Po polčasu igre se je Koprčan preselil na klop, od koder je pospremil zmago "črno-modrih" s 3:2. Osmina finala je prinesla srečanje med Palermom in Chievom (1:0), pri čemer so zaigrali kar štirje Slovenci, od tega je bil to za Jasmina Kurtića in Sinišo Anđelkovića prvi nastop v novem klubu.

Mariborski trojec v 1. postavi Palermo
V nedeljo je krst v Serie A prestal branilec Anđelković, ki pa se prve tekme v eni najmočnejših lig na svetu ne bo najraje spominjal, saj je Palermo izgubil medotoški obračun s Cagliarijem. Sardinci so doma s 3:1 odpravili Siciljance, ki so tudi tokrat začeli s tremi Slovenci v prvi postavi. Porumenela Armin Bačinović in Josip Iličić (podal za edini gol gostov) sta bila zamenjana v 2. polčasu, medtem ko je 24-letni Kranjčan odigral vseh 90 minut.

"Upam, da se bom čim prej privadil na Serie A"
"Serie A? Dobro vem, da bo težko, toda upam, da se bom čim prej privadil na to prvenstvo. V Sloveniji sem že igral v sistemu s tremi branilci, tako da sem pripravljen tudi na to. Tukaj sem, da pokažem, kaj znam. Za Palermo želim odigrati čim več tekem, s tem bi lahko tudi upal na vpoklic v državno reprezentanco," je po prvi tekmi v italijanskem prvenstvu pripovedoval Anđelković, ki je bil ob krstu celo najboljši od slovenske trojice. Bo naslednjič prvič v prvenstvu zaigral tudi Kurtić in tako postal 15. Slovenec v Serie A?

Vratnica in gol Korena za Hull City

Gol Dedića z 11-m sredi Münchna

Podaja Iličića za častni gol Palerma (od 1:18)

/;
Matej Mavrič RožičKapfenberg (AVT)8. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 19. februarja

/; podal za 2:1, v 12'
Andraž KirmWisla Krakow (POL)2. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 25. februarja
Robert Koren (c)Hull City (ANG II)Hull C. - Barnsley 2:0vso tekmo v 93' za 2:0
Aleksander RadosavljevićADO den Haag (NIZ)8. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 21. januarja
Dalibor StevanovićVitesse (NIZ)15. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 22. januarja
NAPADALCI
Zlatko DedićBochum (NEM II)1860 München - Bochum 1:3do 77' (1:1) v 45' z 11-m za 0:1
Zlatan LjubijankićGent (BEL)3. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 23. januarja
Milivoje NovakovićKöln (NEM)Kaiserslautern - Köln 1:1do 84' (1:1)/