Dončić je povzročal velike težave obrambi Oklahome. V zadnji četrtini se ni posebej naprezal in privarčeval je dovolj energije za torkovo tekmo proti Phoenixu. Foto: AP

Zvezdnik Thunderja se je odločil, da prvič v letošnji sezoni izpusti tekmo. Po tekmi v Minnesoti v soboto zvečer je odšel domov v Los Angeles, kjer je imela hči plesni nastop. V nedeljo je izvedel za smrt dolgoletnega prijatelja Bryanta. Zelo ga je prizadelo in s trenerjem Billyjem Donovanom sta se dogovorila, da lahko manjka na tekmi proti Dallasu v Cheseapeake Energy Areni.

29. decembra sta se s Kobejem Bryantom pozdravila v slovenščini na tekmi v Staples Centru. Dončić je v spomin na legendarnega košarkarja LA Lakersov na športne copate tudi napisal njegovi številki 8 in 24. Foto: AP

34-letni Paul in Bryant sta skupaj blestela na olimpijskih igrah v Pekingu 2008 in Londonu 2012, ko so Američani obakrat osvojili zlato medaljo. Po zadnji tekmi kariere, ko je Kobe nasul Utahu 60 točk 13. aprila 2016, se je dobil na večerji s Paulom, Carmelom Anthonyjem in Dwyanom Wadom.

31. decembra je Oklahoma premagala Dallas s 106:101, potem ko je Paul dosegel 13 točk v zadnjih štirih minutah in pol. Tokrat se je zelo poznalo, da je organizator igre manjkal in serija petih zaporednih zmag Oklahome je končana.

Dončić se je razigral pred odmorom
Srečanje se je začelo tako kot vsa v zadnjih dveh dneh, ko se celotna liga spominja Bryanta. Najprej je Dallas držal žogo osem sekund na svoji polovici, nato pa Oklahoma v 24 sekundah ni metala na koš. Šele s tretjo akcijo se je tekma začela zares.

Gostiteljem je v uvodni četrtini uspelo držati priključek. Tim Hardaway je s trojko poskrbel za minimalno prednost Dallasa po 12 minutah (22:25) .

V zadnjih treh minutah pred odmorom se je razigral Dončić. Najprej je uspešno zaključil polaganje, nato pa je zadel trojko po značilnem koraku nazaj za 44:55. Shai Gilgeous-Alexander je odgovoril z natančnim metom izza črte, a je 20-letni Ljubljančan v zadnji minuti prvega polčasa dodal še prosti met in trojko z devetih metrov. V prvem polčasu je dosegel 15 točk, šest skokov in tri podaje, Mavericksi pa so si priigrali 12 točk naskoka (47:59).

Gostitelji zapretili v tretji četrtini
V uvodnih treh minutah drugega dela je prednost Dallasa še narasla (54:70), nato pa je Oklahoma z delnim izidom 11:0 ujela priključek in Rick Carlisle je vzel minuto odmora. Uspelo je prebuditi svoje izbrance, ki so nanizali osem zaporednih točk, Dončić je bil dvakrat natančen za tri točke. Po 36 minutah so imeli enajst točk naskoka (77:88).

Gostiteljem se v prvi polovici zadnje četrtine ni uspelo približati, čeprav je Dončić počival. Delon Wright in Tim Hardaway sta zadela trojki (85:101). Končnica ni bila več napeta, saj Oklahomi ni uspelo znižati na manj kot 10 točk zaostanka.

Dončića po koncu prve četrtine prevzela čustva
"Kobe in LeBron sta bila moja idola. Zaradi njih sem se odločil, da postanem košarkar. Za vedno mi bo v spominu ostal najin pogovor konec decembra v Staples Centru. Po koncu kariere je užival v življenju, obiskoval je tekme s hčerko. Zelo težko je bilo igrati današnjo tekmo. Po koncu prve četrtine so me prevzela čustva," je poudaril Dončić.

Mavse ta teden čaka naporen spored, že v torek bodo gostili Phoenix. V petek bo sledilo gostovanje v Houstonu in nato v soboto še tekma z Atlanto.

Dragić je bil štirikrat natančen izza črte. Foto: AP

Štiri trojke Dragića za gladko zmago Vročice
Miami se je veselil 21. zmage v American Airlines Areni. Vročica je ugnala Orlando s 113:92. Goran Dragić je bil štirikrat natančen izza črte, prispeval je 14 točk in pet podaj. Blestel je Bam Adebayo z 20 točkami, 10 skoki in 10 podajami. To je bil njegov tretji trojni dvojček v tej sezoni. Izbranci Erika Spoelstre so na domačem parketu izgubili le proti obema ekipama iz Los Angelesa. Orlando je izgubil šest izmed zadnjih sedmih srečanj.

Gordon s predstavo kariere potopil Utah
Košarkarji Utaha so pričakovali lahko delo proti Houstonu, ki je igral brez treh glavnih zvezdnikov. James Harden je izpustil drugo zaporedno tekmo zaradi poškodbe leve stegenske mišice, Russell Westbrook in Clint Capela pa sta počivala po naporni nedeljski tekmi v Denverju.

Rocketsi so se veselili odmevne zmage (117:126), zrežiral pa jo je Eric Gordon z rekordom kariere. Utahu je nasul kar 50 točk, zadel je šest trojk. Prejšnji rekord kariere je dosegel 23. januarja 2009 v Oklahomi (41 točk).

Eric Gordon je bil junak v Salt Lake Cityju. Foto: Reuters

Donovanu Mitchellu s 36 točkami in Bojanu Bogdanoviću s 30 točkami ni uspelo preprečiti prvega domačega poraza Utaha po 9. decembru. Utah je izgubil šele tretjič na zadnjih 22 tekmah.

DeRozan zgrešil prosti met za podaljšek
Chicago je premagal San Antonio s 110:109. Zach LaVine je zadel dva prosta meta 2,1 sekunde pred koncem. V zadnjem napadu na tekmi je Kris Dunn naredil osebno napako pri metu DeMarja DeRozana, vendar je zvezdnik Spursov zgrešil drugi prosti met in Biki so se veselili 19. zmage v sezoni.

Mestni derbi v Los Angelesu preložen
V noči s torka na sredo ob 4.00 je bil v Staples Centru predviden mestni derbi med Lakersi in Clippersi, a je vodstvo lige sporočilo, da je tekma preložena na kasnejši termin zaradi smrti Kobeja Bryanta.

Tekme 27. januarja:
MIAMI
- ORLANDO
113:92 (31:21, 23:27, 31:23, 28:21)
Robinson 21 (6/9 za tri), Adebayo 20 (10/16 iz igre), 10 skokov in 10 podaj, Butler 19, Dragić 14 (5/9 iz igre, 4/6 za tri) in 5 podaj v 26 minutah, Herro 13, Olynyk in Jones Jr. po 8, Leonard 5, Waiters 3, Johnson 2; Vučević (12 skokov) in Gordon po 13, Fultz 12, Ross 11, Bamba 10, Carter-Williams in Fournier po 9, Birch 7, Iwundu 6, B. Johnson 2.

OKLAHOMA CITY - DALLAS
97:107 (22:25, 25:34, 30:29, 20:19)
Schröder 21, Gilgeous Alexander 16 in 11 skokov, Gallinari 14, Burton 11, Adams in Noel po 9, Diallo 6, Dort 5, Muscala in Bazley po 3; Dončić 29 (10/24 iz igre, 5/12 za tri, prosti meti 4/7), 11 skokov in 5 podaj v 33 minutah, Hardaway 15, Porzingis (10 skokov) in Wright (12 skokov) po 14, Kleber 11, Brunson 9, Se. Curry 8, Jackson 5, Finney-Smith 2.

DETROIT - CLEVELAND 100:115
Jackson 16 (3/5 za tri), Drummond 15, Mihajluk 13; Sexton 23 (10/19 iz igre), Love 20 (6/8 za tri), Thompson 17 (7/8 iz igre) in 11 skokov.

CHICAGO - SAN ANTONIO 110:109
LaVine 23 (7/22 iz igre), Valentine 16 (4/6 za tri), Young in Satoransky po 13; DeRozan 36 (11/21 iz igre), Mills 25 (6/12 za tri), Pöltl 16 in 13 skokov, Lyles 10 in 8 skokov.

MINNESOTA - SACRAMENTO * 129:133
Wiggins 36 (7/11 za tri), Covington 24 (6/10 za tri), Towns 23 in 8 skokov; Hield 42 (9/14 za tri), Fox 22, Bjelica 20 (4/6 za tri), 9 skokov in 8 podaj, Bazemore 15.