Nikola Jokić je tokrat prepustil glavno breme v napadu odličnim soigralcem, Dončić pa vsega ni mogel storiti sam. Foto: AP

V zadnjih petih sezonah nihče na Zahodu ni osvojil toliko priznanj za igralca tedna. Dončić je imel na tekmah proti Memphisu, Minnesoti, LA Lakersom in Portlandu povprečje 36,8 točke (met iz igre 49 %), 11,5 podaje, 8 skokov in 1,5 ukradene žoge. Najboljši igralec preteklega tedna na Vzhodu je Janis Andetokumbo. Zvezdnik Milwaukeeja je na prejšnjih štirih tekmah v povprečju dosegal 36 točk, 12,8 skoka in 4,5 podaje na tekmo.

Novinec Lively novo ime na seznamu poškodovanih
Trener Mavericksov Jason Kidd ima velike težave, saj se je lista poškodovanih igralcev precej razširila. Manjkali so Kyrie Irving, Maxi Kleber, Josh Green in Dereck Lively. Odlični novinec si je zvil gleženj že po šestih minutah v Portlandu v soboto.

Dončić držal priključek v prvem polčasu
Ob vseh težavah je celotno breme padlo na Dončića, ki je 22 točk dosegel v drugi četrtini in obdržal Maverickse v igri ob odmoru (68:59). V prvem polčasu je bil razred zase na parketu (28 točk, 6/9 za tri).

Še sredi tretje četrtine so prvaki vodili le s 77:70, nato pa so z delnim izidom 21:10 povedli z 98:80 po 36 minutah. Po treh minutah zadnje četrtine je bilo že 111:84 po trojki Peytona Watsona. Kidd je dolgo časa čakal, saj je bila tekma že nekaj časa odločena, a osem minut in 44 sekund pred zadnjim piskom sirene je Dončić le poklical na klop.

24-letni Ljubljančan je bil na parketu 36 minut, zbral je še 11 skokov in 8 podaj, zadel je šest trojk iz 12 poskusov. Le še Dante Exum je bil dvomesten pri gosteh (11 točk, 5/5 iz igre). Tim Hardaway je zadel le dve trojki iz devetih poskusov.

Novinec Julian Strawther se je izkazal z 12 točkami s klopi. 21-letnik iz univerze Gonzaga je bil 29. izbor na letošnjem naboru. Foto: AP

Miren večer za Jokića ob razigranih soigralcih
Nuggetsi so imeli 56-odstotni met iz igre, zadeli so več kot polovico metov izza črte (14/26). Jamal Murray je zadel vse štiri mete za tri točke in prispeval 22 točk, Aaron Gordon je zbral 21, Reggie Jackson pa 20 točk. Rezervisti so dosegli kar 62 točk, kar je rekord sezone. MVP junijskega finala Nikola Jokić je bil na parketu le 28 minut, prispeval je 8 točk, 9 skokov in 7 podaj. V zadnji četrtini je zadovoljno opazoval soigralce s klopi.

Dončić upa na hitro okrevanje Čančarja
"Denver je igral veliko bolje od nas. Vsi so bili razigrani, zadevali so odprte mete. Vse jim je uspevalo. Počutim se dobro, ne pa odlično. Lahko sem igral, čeprav sem bil prehlajen. V drugi četrtini se mi je odprlo, ujel sem pravi ritem. Težko je igrati, če manjka pet igralcev. Ne smemo iskati izgovorov," je na novinarski konferenci povedal Dončić, ki je še dodal, da upa na hitro okrevanje Vlatka Čančarja. Želi si, da bi skupaj zaigrala na olimpijskih kvalifikacijah v Atenah.

"Najbolj zadovoljen sem s predstavo rezervistov. Zares so se izkazali, zelo so bili motivirani in naredili niso skoraj nobene napake," je bil nasmejan trener Nuggetsov Michael Malone.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Memphis dobil le šest tekem brez Moranta, ki se vrača v torek
Oklahoma je premagala Memphis s 116:97. Shai Gilgeous-Alexander je bil najboljši strelec tekme s 30 točkami. To je bil peti zaporedni poraz Grizlijev, ki so po 25 tekmah zbrali le šest zmag in so na dnu Zahoda.

Zvezdnik Ja Morant je odslužil 25 tekem kazni, potem ko se je maja že drugič posnel s pištolo v roki. V letošnji sezoni bo debitiral v torek v New Orleansu in trener Taylor Jenkins stavi nanj, saj se je odlično pripravil. Manjkajo mu prave tekme, treningi seveda niso dovolj.

James Harden je odigral najboljšo tekmo v sredu Clippersov. Foto: AP

Harden, Leonard in George blesteli v Indianapolisu
Indiana je bila nemočna proti vročim LA Clippersom (127:151). To je bila že osma zaporedna zmaga za ekipo iz Los Angelesa, ki bodo v sredo gostovali v Dallasu. James Harden je 21 od 35 točk (rekord sezone) dosegel v zadnji četrtini, Kawhi Leonard je prispeval 28, Paul George pa 27 točk.

Pacersi, ki so igrali v finalu pokalnega tekmovanja v Las Vegasu, so se po 12 dneh vrnili v domačo dvorano in niso našli pravega ritma. Obramba je bila katastrofalna. Zvezdnik Tyrese Haliburton je dosegel le 8 točk, izgubil je štiri žoge. Izkazal se je le Benedict Mathurin s 34 točkami. Trener Rick Carlisle je po tekmi priznal, da ne bodo mogli na vsaki tekmi igrati z miselnostjo, da bodo dosegli več točk od tekmecev.

Volkovi z izjemno obrambo v drugem polčasu do preobrata v Miamiju
Minnesota ostaja na vrhu Zahoda. Miami je zapravil 17 točk prednosti proti Volkovom (108:112). To je bila 20. zmaga Minnesote, kar je najboljši start v zgodovini kluba.

V prvem polčasu je šlo vse po načrtih Vročice, Karl-Anthony Towns si je hitro nabral osebne napake, trener Chris Finch je prejel tehnično napako. Miami je odšel na odmor z 12 točkami naskoka (66:54), nato pa je dosegel le še 42 točk v drugem delu. Najboljša obramba lige je strnila vrste.

"Očitno nam mora nekdo primazati pošteno zaušnico, da se prebudimo. Vedno, ko igramo zavzeto v obrambi, nas je zelo težko premagati," je povedal center Rudy Gobert.

Anthony Edwards je dosegel 32 točk, Towns jih je dodal 35. Miamiju se je vrnil Tyler Herro, ki je manjkal na 18 tekmah po hudem zvinu gležnja. Dosegel je 25 točk.

Prapor za zmago v prvem pokalnem tekmovanju Lige NBA visi pod stropom Crypto.com Arene. Foto: AP

Knicksi pokvarili slovesni večer v Los Angelesu
V Crypto.com Areni v Los Angelesu so pred tekmo z New Yorkom pod strop dvignili prapor za zmago na prvem pokalnem tekmovanju Lige NBA. Lakersi so blesteli v Las Vegasu, kjer so pred devetimi dnevi v finalu gladko odpravili Indiano.

V zadnjem tednu jim ne gre po načrtih. To je bil že tretji poraz na zadnjih štirih tekmah po pokalnem naslovu. Knicksi so blesteli v tretji četrtini, ki so jo dobili s 33:22 in prednost ohranili vse do konca (109:114). Veliki navijač Spike Lee se je zadnji smejal v Los Angelesu.

Julius Randle je blestel v ključnih trenutkih. Foto: AP

Jalen Brunson je 11 od 29 točk prispeval v zadnji četrtini, Julius Randle se je izkazal s 27 točkami in 14 skoki. Tudi 109. trojni dvojček v karieri LeBrona Jamesa (25 točk, 11 skokov in 11 podaj) ni pomagal Jezernikom. Najboljši strelec tekme je bil Anthony Davis z 32 točkami.

Lakersi so odlična ekipa v raketi, a tokrat so nerazumljivo veliko metali izza črte (13/41), v ključnih trenutkih niso bili natančni.

"Zavedal sem se, da bo imelo pokalno tekmovanje določene posledice. Spored tekem je zelo zgoščen, nekateri igralci so poškodovani, drugi so zboleli. Treba je stisniti zobe v tem delu sezone. To je maraton in tudi take tekme se zgodijo," je na novinarski konferenci povedal trener Darvin Ham.

Tekme 18. decembra:
DENVER – DALLAS
130:104 (28:20, 40:39, 30:21, 32:24)
Murray 22 (8/14 iz igre, 4/4 za tri), Gordon 21 (7/9 iz igre, 2/3 za tri), Jackson 18, Nnaji 14, Strawther 12, Watson 10, Caldwell Pope 9, Jokić (3/8 iz igre, 0/1 za tri, 9 skokov in 7 podaj), Porter in Braun po 8; Dončić 38 (13/24 iz igre, 6/12 za tri, prosti meti 6/10), 11 skokov in 8 podaj v 36 minutah, Exum 11 (5/5 iz igre), Hardy 9, Powell in Hardaway (2/9 za tri) po 8, Williams 7, Jones in Lawson po 6, Brown 5, Morris, Holmes in Prosper po 2, Irving, Kleber, Green in Lively niso igrali.

CLEVELAND – HOUSTON * 135:130
Mitchell 37 (14/27 iz igre, 4/11 za tri), Merrill 19 (5/10 za tri), Strus 17; VanVleet 27 (4/8 za tri), 17 podaj in 8 skokov, Sengun 24 (11/20 iz igre), Brooks 16.