Alexandre Bilodeau je upravičil velika pričakovanja Kanadčanov na
Alexandre Bilodeau je upravičil velika pričakovanja Kanadčanov na "gori cipres". Foto: EPA
Martina Sablikova
Martina Sablikova je gladko opravila s tekmicami na ovalu v Richmondu. Foto: EPA

V Montrealu leta 1976 in v Calgaryju leta 1988 so Kanadčani ostali brez zlata. Pričakovanja v smučanju prostega sloga so bila velika že v soboto, ko se je Jennifer Heil morala na grbinah zadovoljiti s srebrom. V Cypress Mountainu je Bilodeau tesno ugnal Avstralca Dala Begga-Smitha, bron je osvojil Američan Bryon Wilson.

"To je vse skupaj prelepo, da bi verjel, da je res. Zdaj se v Kanadi začenja pravo olimpijsko slavje,” je po tekmi povedal novi kanadski junak, ki je poskrbel za popolno evforijo na "gori cipres". Branilec naslova Dale Begg-Smith se je rodil v Vancouvru. Avstralec je bil s tremi zmagami v svetovnem pokalu tudi prvi favorit.

Sablikova zlata z rekordom proge
Češka hitrostna drsalka Martina Sablikova je osvojila olimpijsko zlato na 3.000 metrov. Drugo mesto je osvojila Nemka Stephanie Beckert, tretja je bila na ovalu v Richmondu Kanadčanka Kristina Groves. Za las je kolajno zgrešila Nemka Daniela Anschutz Thoms, ki je za Grovesovo zaostala le tri stotinke.

Petkratna svetovna prvakinja Sablikova je s časom 4:02,53 postavila tudi nov rekord steze. 22-letna Sablikova je po smučarki tekačici Katerini Neumannovi (2006) postala druga Čehinja z naslovom prvakinje na zimskih olimpijskih igrah. Sablikova je bila v Torinu sedma.

Kitajca rekordno v kratkem programu
Kitajska umetnostna drsalca Šen Čue in Džao Hongbo sta bila najboljša v kratkem programu plesnih parov. Z dosežkom 76,66 točke sta dosegla tudi novo rekordno oceno kratkega programa. Na drugo mesto sta se uvrstila svetovna prvaka Aliona Savchenko in Robin Szolkowy iz Nemčije, ki zaostajata 0,66 točke, 2,5 točke za Kitajcema pa sta evropska prvaka Rusa Juko Kavaguti in Aleksander Smirnov. Prosti program bo na sporedu v torek.

Visoka zmaga ameriških hokejistk
Hokejistke so začele olimpijski turnir tudi v skupini B. V uvodni tekmi so ZDA premagale Kitajsko kar z 12:1, v večernem obračunu pa je bila Finska s 5:1 boljša od Rusije.