Danci so prvič osvojili evropski naslov. Foto: Reuters
Vratar Kasper Hvidt se veseli hrvaškega skalpa. Foto: Reuters
Lino Červar
Hrvaški selektor Lino Červar je bil v 54. minuti izključen. Foto: EPA
Ulrik Wilbek
Ulrik Wilbek je po velikih uspehih z žensko reprezentanco preporodil še dansko moško izbrano vrsto. Foto: EPA

Danski rokometaši, ki so v torek "kockaste" premagali kar s 30:20, so tekmo začeli zelo slabo, saj niso zadeli skoraj 8 minut. Hrvati so povedli s 4:0, a ko je kot na prejšnjih tekmah začel braniti Kasper Hvidt (skupaj 14 obramb) in je stekla igra v napadu, so jih severnjaki hitro ujeli. V 19. minuti so prvič izenačili (6:6), v 25. pa prvič povedli (10:9). Ob odmoru je bilo 13:10.

Metličić zgrešil strel za znižanje na 21:22

Danci so s trdno obrambo 6-0 suvereno branili prednost (nekajkrat so vodili s +5, največ pa s 17:11) vse do 56. minute, ko je Ivano Balić z dvema goloma z igralcem manj znižal na 22:20. Petar Metličić bi lahko še približal Hrvate, a je streljal mimo vrat. Jesper Jensen je zadel za 23:20, nato pa je Hvidt kronal sijajne predstave na Norveškem z ubranjeno sedemmetrovko Ivanu Čupiću in razrešil vse dvome o zmagovalcu. V 54. minuti je bil zaradi stalnega ugovarjanja izključen hrvaški selektor Lino Červar.

Balić ni imel najboljšega dne
Pri Hrvatih je slabše od pričakovanj tekmo odigral najboljši rokometaš na svetu, Balić. Ob slabem izkoristku (33 odstotkov) je dosegel "le" štiri zadetke, do 39. minute (17:12) samo enega. Tudi vratarja nista imela svojega dne, saj sta skupaj zbrala le šest obramb. Danci so z dolgimi akcijami uspešno čakali na priložnosti za čisti strel na gol, kot po navadi dobro izkoriščali protinapade in uspešno razorožili najprej hrvaško obrambo 3-2-1, nato pa tudi obrambo 6-0.

Danci na letalo za Peking
Varovanci Ulrika Wilbeka so po treh zaporednih bronastih odličjih na EP-jih prvič stopili na evropski tron ter si priborili tudi vozovnici za letošnje olimpijske igre v Pekingu in svetovno prvenstvo prihodnje leto na Hrvaškem. Hrvati so bronasti kolajni iz Portugalske leta 1994 dodali še kolajno srebrnega leska.

FINALE:
DANSKA - Hrvaška 24:20 (13:10)

Christiansen 7 (2) Metličić 5 Bösen 7 Balić 4 Jensen 4 Čupić 4 (1) Lindberg 3 Lacković 2 Knudsen 2 Vukić 2 Jörgensen 1 T. Valčić 2 Vori 1

Sedemmetrovke: 2/2; 1/2 Izključitve: 10 min; 10 min Obrambe: Hvidt 14; Alilović 5 Somić 1