Karl-Anthony Towns in Anthony Edwards sta se veselila odmevne zmage v Ball Areni. Volkovi so dobili uvodni tekmi na gostovanju, nato doživeli tri poraze, na šesti tekmi pa so povozili Nuggetse s 115:70 in postavili temelje za sedmo tekmo. Foto: AP

Branilci naslova so blesteli v prvem polčasu, ko so si nabrali 15 točk naskoka. Jamal Murray je dosegel 24 točk, s trojko na začetku tretje četrtine je povišal na 58:38.

Sedma tekma, torek, 4. junija, ob 2.30:

Minnesota je odgovorila z delnim izidom 21:3. Anthony Edwards je s trojko v zadnji sekundi tretje četrtine znižal na 67:66.

Zgodovinska vrnitev Minnesote v drugem polčasu
V zadnji četrtini sta bila Nikola Jokić in Murray preveč utrujena, soigralci pa niso bili razpoloženi. Jaden McDaniels in Karl-Anthony Towns sta bila s 23 točkami najboljša strelca Minnesote, ki ji je uspela največja vrnitev na sedmih tekmah v zgodovini Lige NBA.

Šest igralcev je preseglo 10 točk. Zvezdnik Edwards ni imel strelskega večera (16 točk, 6/24 iz igre, 2/10 za tri), a v ključnih trenutkih je bil zbran.

Jokić je počival le minuto, v zadnji četrtini je bil zadihan, vseeno se je približal trojnemu dvojčku (34 točk, 19 skokov in 7 podaj), Volkovi so ga pustili samega pri metih za tri točke, a zadel je le dvakrat iz desetih poskusov. Murray je bil najboljši strelec tekme s 35 točkami, vendar je v drugem polčasu izgubil nekaj ključnih žog in zbral še 11 točk. Vsi ostali igralci Denverja so zmogli le še 21 točk.

Minnesota bo v finalu Zahoda gostila Dallas. Prva tekma bo v četrtek ob 2.30 v Target Centru.

Minnesota uprizorila največjo vrnitev na sedmih tekmah in izločila Denver
Trener Minnesote Chris Finch (desno) in njegov pomočnik Micah Nori sta verjela v uspeh tudi ob visokem zaostanku. Foto: AP

"V prvem polčasu smo bili slabi v napadu, obramba Denverja je bila agresivna. V tretji četrtini smo se razigrali, vsi igralci so se držali načrta. Denver je izjemna ekipa, ima najboljšega igralca na svetu. To je bila serija, polna vzponov in padcev, zato je zmaga še toliko slajša," je povedal trener Volkov Chris Finch, ki je najbolj ponosen, da so se njegovi varovanci vrnili po zaostanku z 2:3 v zmagah.

Malone: Sezone je konec in to je zelo težko požreti
"Čaka me težka analiza tekme. Sezone je konec in to je zelo težko požreti. Jokić in Murray sta imela preveč bremena na svojih ramenih. Nista imela pomoči soigralcev. Obramba Minnesote je bila odlična, nismo zadeli odprtih metov. To se nam je zgodilo na vseh štirih tekmah, ki smo jih izgubili. Vse do zadnje tekme rednega dela smo se borili za boljši položaj v končnici. Fantje so popolnoma izčrpani, lani pa smo bili v končnici sveži. To je velika razlika. Ničesar jim ne zamerim," je bil na novinarski konferenci zelo potrt trener Nuggetsov Michael Malone. Dodal je, da je bil San Antonio dinastija, a nikoli ni dvakrat zapored osvojil naslova prvaka.

MVP lanskega finala Nikola Jokić je imel premalo pomoči soigralcev. Že v uvodnem krogu končnice Nuggetsi niso blesteli, a jih je z dvakrat s košem v zadnji sekundi rešil Jamal Murray. Foto: AP

Jokić: Minnesota ima ekipo, ki je zgrajena, da nas premaga
"Vedno je zelo težko ubraniti naslov. Vse ekipe so si nas želele premagati. V drugem polčasu smo zgrešili veliko odprtih metov. Minnesota je najboljša obrambna ekipa lige. Zaslužili so si napredovanje, mi smo imeli možnosti, a jih nismo unovčili," je ocenil MVP lanskega finala Jokić, ki je bil tudi letos izbran za najkoristnejšega igralca rednega dela sezone.

"Minnesota ima ekipo, ki je zgrajena, da nas premaga. Dva košarkarja sta igrala na tekmi All Star, imajo šestega najboljšega igralca lige, najraje pa imam Conleyja, ki je izjemno koristen igralec, čeprav statistika tega včasih ne pokaže," je dodal srbski center.

Tyrese Haliburton je najboljšo predstavo v Madison Square Gardnu prihranil za sedmo tekmo. Foto: AP

Indiana po desetih letih znova v konferenčnem finalu
Indiana se je prvič po letu 2014 uvrstila v konferenčni finale. Prva tekma bo v sredo ob 2.00 v TD Gardnu v Bostonu. V prvem polčasu so varovanci Ricka Carlisla zadeli 29 od 38 metov (76,3 odstotka), kar je največ na tekmi končnice v zadnjih 25 letih. Zagotovili so si 15 točk prednosti (55:70), v drugem polčasu pa so vedno našli pravi odgovor, ko se je New York približal.

Tyrese Haliburton je dosegel 26 točk, šestkrat je bil natančen za tri točke. Pascal Siakam in Andrew Nembhard sta prispevala po 20, Aaron Nesmith pa je zadel vseh osem metov iz igre.

Pascal Siakam in soigralci bodo izzvali Boston v finalu vzhodne konference. Foto: AP

Brunson končal sezono z zlomljeno roko
Zvezdnik Knicksov Jalen Brunson si je v tretji četrtini zlomil levo roko. Donte DiVincenzo je bil najboljši strelec srečanja z 39 točkami, zadel je devet trojk, a ni imel dovolj pomoči soigralcev.

Knicksi so imeli velike težave s poškodbami. Julius Randle, Mitchell Robinson in Bojan Bogdanović so predčasno končali sezono. Vseeno so dobili vse tri domače tekme proti Indiani, na gostovanju pa so bili brez možnosti. OG Anunoby in Josh Hart sta stisnila zobe, a nista bila pripravljena za tako pomembno tekmo.

Haliburton poskrbel za visoko prednost Indiane
Gostitelji so na krilih glasnih navijačev v Madison Square Gardnu držali priključek osem minut (20:23), potem pa je Tyrese Haliburton zadel štiri trojke in Indiana je z delnim izidom 16:7 končala uvodno četrtino (27:39).

Donte DiVincenzo je dosegel 39 točk, a se je vseeno držal za glavo. Foto: AP

Na začetku druge četrtine je prednost Pacersov hitro narasla na 22 točk (30:52). Obramba Knicksov je bila zelo slaba in že ob odmoru so bili gostitelji v velikih težavah (55:70).

New York zapretil na začetku tretje četrtine
Na začetku drugega polčasa sta Donte DiVincenzo in Jalen Brunson zadela izza črte in New York se je približal na 67:73. Nezgrešljivi Nesmith je odgovoril in Pacersi so imeli po 36 minutah znova 17 točk naskoka (84:101).

Ob prodoru Haliburtona si je roko poškodoval Brunson, ki v zadnje četrt ure ni več igral. Brez najboljšega strelca so bili Knicksi v zadnji četrtini nemočni.

Knicksi na naslov čakajo 51 let, na finale pa 25 let
Ekipi sta se tretjič srečali na sedmi tekmi. Leta 1994 je bil boljši New York v finalu Vzhoda, nato pa je v velikem finalu izgubil proti Houstonu po napetih sedmih tekmah. Leto zatem je Indiana napredovala v konferenčni finale, kjer pa je bil boljši Orlando.

Jalen Brunson je zelo razočaran končal sezono. Foto: AP

"V tretji četrtini sem skušal ukrasti žogo v prodoru Haliburtona in takoj sem začutil veliko bolečino. Res sem ponosen na naš velik boj v letošnji končnici. Bili smo v velikih težavah, a vseeno smo dobili tekme in prišli smo zelo daleč," je na novinarski konferenci poudaril Brunson, ki je petkrat v letošnji končnici dosegel vsaj 40 točk.

"Celotno sezono je ekipa iztisnila maksimum in lahko imamo dvignjene glave kljub porazu. Seveda smo razočarani, a to se bo na koncu zgodilo 29 ekipam, le ena bo dvignila pokal. Borili smo se kot nori," je dodal trener Tom Thibodeau.

Knicksi so edina naslova v Ligi NBA osvojili v letih 1970 in 1973, ko je blestel center Willis Reed. Že 51 let čakajo na naslov, v finalu so bili zadnjič leta 1999, ko so izgubili proti San Antoniu z 1:4 v zmagah. Če bo ekipa zdrava v naslednji sezoni, lahko naredi še velik korak naprej.

Carlisle ponosen na zgodovinski dosežek
"V garderobi sem vsem povedal, da je zmaga na sedmi tekmi v Madison Square Gardnu zgodovinski dosežek," je bil navdušen trener Rick Carlisle, ki je pred 13 leti postal prvak z Dallasom.