Luka Dončić je drugič zapored dosegel trojni dvojček, a znova to ni bilo dovolj za zmago Dallasa. Foto: AP

V American Airlines Centru je bil tokrat t. i. slovenski večer s promocijo Slovenije, njenega turizma in gospodarstva, kar zdaj postaja že tradicija v Teksasu. Dončić je bil znova gonilna sila Dallasa. Sicer mu sprva met ni stekel, vendar je bil znova zelo učinkovit. Osmič v sezoni in 64. v karieri je dosegel trojni dvojček – 33 (met 12/30), 18 skokov in 13 podaj –, prvič pa mu je uspel proti Boston. Zdaj mu manjka le še proti Miamiju in Minnesoti.

Kidd: Luka mora imeti ob sebi boljšo pomoč

"Boston ima ekipo, sestavljeno tako, da lahko ves čas prevzemajo. Vseeno smo si pripravili dobre in odprte mete, toda tokrat preprosto nismo zadevali. Veliko smo se ukvarjali s sojenjem in izgubili fokus. To je tudi del dozorevanja. Moramo ostati osredotočeni na svoje delo. Nihče ni popoln, ne igralci ne trenerji in ne sodniki. To je tekmec izkoristil. Prvo in zadnjo četrtino smo dobili, preslabi pa smo bili v drugi. Boston je slabo začel metati za tri, toda potem je ujel ritem. Vedeli smo, da bodo veliko metali izza črte in dobra ekipa najde strelski ritem. V obrambi moramo biti boljši. Nasprotnik se je osredotočil na Luko, moramo pa poskrbeti, da ima ob sebi boljšo pomoč," je po tekmi dejal trener Dallasa Jason Kidd.

S 24 zmagami in 19 porazi je Dallas zdaj osmi na Zahodu. Foto: AP

Mavericksi so imeli štiri dni počitka, potem ko je bilo zaradi smrti Dejana Milojevića prestavljeno srečanje z Golden Statom. Tako so drugič zapored klonili proti ekipi s 17 naslovi - pred petimi dnevi so bili namreč boljši Lakersi. Kelti, ki so Dallas ugnali tretjič zapored, so dvakrat v 24 urah slavili v Teksasu, saj so bili dan predtem boljši še od Houstona. V American Airlines Centru so pokazali, zakaj so s 34 zmagami ob desetih porazih na vrhu lige in tako med boljšimi v napadu kot v obrambi. Po zadržanem začetku so se razigrali gostujoči strelci, povedli z dvomestno razliko in vodstva niso več izpustili iz rok.

Ves čas so Celticsi agresivno pokrivali Dončića, ki so ga dobro omejili, ob sebi pa ni imel pretirano razigranih soigralcev. Kyrie Irving, nekdanji košarkar Bostona, je bil s 23 točkami drugi strelec Dallasa, 20 pa jih je dodal Tim Hardaway. Pri gostih, ki so igrali brez nekdanjega Mavericka Kristapsa Porzingisa, sta bila odlična Jayson Tatum z 39 in Jaylen Brown s 34 točkami. Uspešno sta izsiljevala osebne napake. Boston je izvedel 30 prostih metov, Dallas pa le 14. Tatum je večkrat stopil na črto prostih metov, 19-krat, kot vsi domači košarkarji skupaj. Na začetku marca se bosta moštvi srečali v TD Gardnu, Dallas pa naslednja preizkušnja čaka v noči na četrtek po slovenskem času, ko bo gostil Phoenix.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Izjemna strelska predstava Bostona v drugi četrtini

Dončić je v prodoru ob Alu Horfordu uspešno zaključil prvi napad Dallasa, ki pa potem štiri minute ni dosegel točk. Vmes je tudi Luka zgrešil trikrat iz igre, nato pa je bil ob novi poti proti obroču natančen, hkrati pa je še izsilil osebno napako Holidaya. S hitrim prenosom žoge v napad so Mavsi povedli za sedem. Dončić je prispeval devet točk, ob tem zbral še sedem skokov, Josh Green pa je bil dvakrat natančen izza črte za 19:12. Boston je posredoval z minuto odmora, po kateri je Luka ostal na klopi, Tatum pa je s 13 točkami v uvodni četrtini poskrbel, da so se gostje približali na 26:24.

Potem ko so Kelti v prvi četrtini izza črte metali 1/10, so bili izjemni v drugi, saj so iz 16 poskusov zadeli kar devet trojk. Takoj na začetku sta bila uspešna Sam Hauser in Holiday, ki je popeljal goste v vodstvo. Dončić je medtem zgrešil prve štiri poskuse iz igre, nezadovoljen nad sodniškim kriterijem, ko ob prodorih ni bilo dosojenih osebnih napak nad njim, na drugi strani pa je dobil dva udarca v obraz od Browna, je prejel še tehnično napako, po kateri je Boston povedel z dvomestno razliko. Ko je za tri zadel še Horford, je bila gostujoča prednost 14. Hardaway, ki je v drugi četrtini prispeval kar 15 točk, je bil najzaslužnejši, da se je zaostanek do polčasa stopil na 6 (59:65).

Jayson Tatum je bil z 39 točkami prvi strelec tekme v Dallasu. Foto: Reuters

13 točk Dončića v zadnji četrtini ni bilo dovolj za preobrat

Dončić je v prvem delu v statistiko vpisal 13 točk, devet skokov in šest podaj. V tretji četrtini je dodal še sedem točk, ujel je dve odbiti žogi in zbral dve asistenci. Takoj na začetku je zadel, toda Boston je odgovoril z dvema trojkama zapored in prednost je bila znova dvomestna. Po petih minutah igre, ko je bil petič izza črte natančen Holiday, je razlika narasla na 15. Potem jo je Dončić malce znižal, Tatum pa je z dvema košema v nizu 16 minut pred koncem poskrbel za +16, kar je bila najvišja razlika do tedaj. 11 je znašala pred zadnjimi 12 minutami.

Luka, ki je v zadnji četrtini pristavil še 13 točk, je iz sedmega poskusa prvič zadel za tri. Osem minut pred koncem je pri zaostanku za 14 Kidd vzel minuto odmora, po kateri je Dallas v treh minutah do posredovanja s 'timeoutom' Joeja Mazzulle naredil delni izid 10:3. Dončić je prispeval šest točk v nizu in Mavsi so se dobrih pet minut pred koncem približali na -7. Nato je zadel Brown, Luka je bil dvakrat natančen s črte prostih metov, Hardaway pa je na drugi strani napravil osebno napako nad Brownom, ki je bil uspešen izza črte, s prostim metom pa je, ko so ostale še štiri minute, povišal na +11. Boston je z dobro obrambo brez težav vpisal novo zmago.

Sixersi imajo novega rekorderja. Foto: Reuters

Embiid Spursom nasul kar 70 točk

Joel Embiid je ob zmagi Philadelphie nad San Antoniem (133:123) dosegel kar 70 točk, kar je nov rekord franšize. Predtem je ta znašal 68 točk, ki jih je za Sixerse leta 1967 dal Wilt Chamberlain. Legendarni center je sicer rekorder Lige NBA, ko je na eni tekmi nasul kar 100 točk, toda tedaj v dresu Philadelphia Warriorsov. Kamerunec je ob tem zbral tudi 18 skokov, kar je največ v njegovi karieri. Iz igre je metal 24/41, 21/23 pa proste mete.

Na 21. zaporedni tekmi je Embiid prispeval vsaj 30 točk, Philadelphia pa je slavila šestič v nizu. Prvi strelec lige je svoj dozdajšnji rekord 59 točk izenačil že po treh četrtinah. Dobrih šest minut pred koncem srečanja se je vrnil na parket, soigralci pa so mu ob lovljenju rekorda ves čas podajali. Victor Wembanyama je na drugi strani vpisal 33 točk. Predtem je največ točk na eni tekmi v tej sezoni dal Janis Andetokumbo 64. Tokrat je grški zvezdnik ob zmagi Milwaukeeja nad Detroitom (113:122) vpisal trojni dvojček. Statistiko je napolnil z 31 točkami, 17 skoki in desetimi podajami.

Volkovi klonili kljub 62 točkam Townsa

Izjemen strelski večer je imel tudi Karl-Anthony Towns, ki je dosegel 62 točk, kar pa vseeno ni bilo dovolj za zmago nad Charlottom, ki je najboljšo ekipo Zahoda premagal s 125:128. Sršeni so zaostajali že za 18, s prav takšno razliko pa so dobili zadnjo četrtino. Towns je postavil klubski rekord. 44 točk je dal že v prvem polčasu, v zadnji četrtini pa je prispeval le štiri. Iz igre je v tem delu tekme metal 2/10. Miles Bridges je ob deseti zmagi sezone Charlotta dal 28, Brandon Miller pa 27 točk. Leaky Black je zaustavil Townsa v prodoru pet sekund pred koncem. Potem je zadel dva prosta meta, Towns, ki ima zdaj v lasti tri najboljše strelske dosežke v zgodovini Volkov, pa je zgrešil trojko za izenačenje.

Dončić ni imel svojega dne; 70 točk Embiida

Tekme 22. januarja:
DALLAS – BOSTON
110:119 (26:24, 33:41, 24:29, 27:25)
Dončić 33 (12/30 iz igre, 2/8 za tri), 7/11 PM), 18 skokov in 13 podaj v 40 minutah, Irving 23, Hardaway 20, Green 14, Kleber 7, Lively 6, Jones 5, Williams 2; Tatum 39 (11/21 iz igre) in 11 skokov, Brown 35 (13/22 iz igre), Holiday 17, Horford 11, White 6, Hauser in Pritchard po 5, Kornet 2.

DETROIT – MILWAUKEE 113:122
Sasser 23, Stewart 19, Ivey 17, Bogdanović 15, Duren 12 in 12 skokov; J. Andetokumbo 31 (11/25 iz igre), 17 skokov in 10 podaj, Middleton 26, Lillard 17, B. Lopez 15 in 11 skokov, Beasley 13.

ORLANDO – CLEVELAND 99:126
Banchero 18, F. Wagner 17, M. Wagner 15, Carter 10; Merrill 26, Mitchell 25 in 13 podaj, Allen 14 in 11 skokov, Porter 12, Niang 11, Strus 10.

PHILADELPHIA – SAN ANTONIO 133:123
Embiid 70 (24/41 iz igre) in 18 skokov, Maxey 18, Harris 14; Wembanyama 33 (10/19 iz igre), Vassell 22, Sochan 14, McDermott 13, Jones in Champagnie po 12.

TORONTO – MEMPHIS 100:108
Barrett 29, Barnes 22 in 12 skokov, Young 12, Schröder 11; Jackson 27, Kennard 19, V. Williams 18 in 10 skokov, Aldama 10.

MINNESOTA – CHARLOTTE 125:128
Towns 62 (21/35 iz igre, 10/15 za tri), Alexander-Walker 18, Gobert 13 in 11 skokov; Bridges 28 Miller 27, Ball 18 in 13 podaj, Washington 12, Rozier 11.

PHOENIX – CHICAGO 115:113
Durant 43 (16/32 iz igre), Beal 18, Booker 16, Eubanks 10; White 26 in 10 skokov, DeRozan 21, Vučević 19 in 17 skokov, Caruso 15, Dosunmu in Williams po 13.

SACRAMENTO – ATLANTA 122:107
Barnes 32 (10/20 iz igre), Sabonis 14 in 21 skokov, Monk in Murray po 13, Fox 12, Lyles 10; Murray 35 (11/23 iz igre), Bogdanović 18, Bey 13, Capela (12 skokov) in Johnson po 11.