Foto: UKC Ljubljana/Matej Povše
Foto: UKC Ljubljana/Matej Povše

V ugledni britanski medicinski reviji The Lancet so objavili rezultate analize, v katerih državah je bilo zaradi pandemije covida-19 največ presežnih smrti in v katerih najmanj. Najmanj presežnih smrti na 100 tisoč prebivalcev je bilo v letih 2020 in 2021 v Evropi na Irskem, največ – kar 50-krat več – pa v Bolgariji. Slovenija je med sedemindvajsetimi državami Evropske unije zasedla 14. mesto, od sosednjih držav pa so imeli manj presežnih smrti samo v Avstriji.

Rezultat Slovenije je presenečenje, saj smo bili po številu okuženih v evropskem vrhu, pravi direktor Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ) Milan Krek. "To, da smo imeli kljub temu tako majhno število umrlih, je predvsem velika zasluga zdravstvenega sistema," je Krek dejal za Radio Slovenija.

Oddaja Intelekta

Podatke o umrljivosti zaradi covida-19 so strokovnjaki osvetlili v oddaji Intelekta na Prvem.

Kaj je povzročilo smrt bolnikov s težkim potekom koronavirusne bolezni?

Na Kliniki Golnik so opravili sistematično analizo umrlih v bolnišnici med prvim valom epidemije – marca 2020. "Od sedmih bolnikov smo za šest bolnikov potrdili, da so umrli zaradi okužbe, pri enem bolniku pa smo rekli, da je umrl z okužbo, se pravi je bil vzrok smrti nekaj drugega," je pojasnil patolog Izidor Kern.

Obdukcijska poročila iz vse Nemčije pa je pregledal nemški patolog Peter Boor. Najprej se je usmeril prav na vprašanje, ali so bolniki umrli s covidom ali zaradi njega. "Ugotovili smo, da je 86 odstotkov bolnikov, ki so umrli v nemških bolnišnicah, umrlo zaradi covida-19. Pri preostalih 14 odstotkih pa je bil covid pridružena diagnoza oziroma bolezen," je povedal. Večina je umrla zaradi hude prizadetosti pljuč. Vprašanje smrti s covidom ali zaradi njega je tako po mnenju strokovnjakov postalo aktualno šele ob pojavu različice omikron.

Večina bolnikov umrla zaradi covida in ne z njim, kažejo analize