Šanghaj se je doslej izognil popolni zapori. Foto: EPA
Šanghaj se je doslej izognil popolni zapori. Foto: EPA

Vzhodni del mesta, znan kot Pudong, v katerem sta glavno mednarodno letališče in finančno okrožje, bo od ponedeljka zjutraj do 1. aprila zaprt za testiranje. Nato pa bo od 1. do 5. aprila zaprta zahodna polovica mesta, znana kot Puši, kjer je zgodovinsko obrežje Bund.

Mestne oblasti so prebivalce pozvale, naj med zaporo ostanejo v zaprtih prostorih, vsem zaposlenim v podjetjih in vladnemu osebju, ki niso vključeni v zagotavljanje osnovnih storitev, pa so svetovali, naj delajo od doma.

Za ljudi, ki opravljajo življenjsko pomembne storitve, kot so oskrba s plinom, elektriko, prevoz, sanitarne storitve in oskrba s hrano, odredba ne bo veljala.

Sporočili so še, da bodo prenehali voziti avtobusi, taksiji in sistem mestne podzemne železnice. Niso pa omenjali delovanja velikega pristanišča ali pa omejitev v letalskem prometu in železniških povezav Šanghaja z drugimi kitajskimi mesti.

Največje kitajsko mesto je v zadnjih dneh postalo glavno žarišče izbruha covida-19, ki se je na začetku marca začel širiti po vsej državi. Čeprav je nedavno uradno število primerov v svetovnem merilu še vedno zanemarljivo, je na Kitajskem najvišje od prvih tednov pandemije, ki se je konec leta 2019 prvič pojavila v mestu Vuhan. Kitajska je zato odredila zaprtje za več milijonov prebivalcev na prizadetih območjih po vsej državi.

Šanghaj se je sicer doslej izognil popolni zapori, saj so pristojne oblasti trdile, da je nujno ohraniti delovanje vzhodnokitajskega pristanišča in finančnega središča za dobro nacionalnega in svetovnega gospodarstva.