Vse več razrednih oddelkov je poslanih domov v karanteno in pouk poteka od doma zaradi vnosa novega koronavirusa. Foto: BoBo
Vse več razrednih oddelkov je poslanih domov v karanteno in pouk poteka od doma zaradi vnosa novega koronavirusa. Foto: BoBo

Kaj mora storiti starš ali skrbnik otroka, ki je bil zaradi tesnega stika z okuženo osebo v vrtcu ali šoli napoten v karanteno? Izpolniti mora obrazec za pridobitev izjave o karanteni na domu, sporoča vlada. Izjava se predloži delodajalcu ali vloži v potrebnih postopkih za povračilo nadomestila dohodka. V skladu z zakonom o nalezljivih boleznih mora delodajalca o tem obvestiti v 24 urah.

Ni pa nujno, da bo starš v karanteno napotenega otroka tudi sam poslan v karanteno. Kot je Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) pojasnil za MMC: "V karanteno so napoteni le visoko rizični kontaktni okužene osebe. V primeru vrtca ali šole to pomeni vsi učenci, ki so skupaj v razredu z okuženo osebo. Starši teh sošolcev pa so kontakti kontaktov in niso avtomatsko napoteni v karanteno."

Kako naj torej ravna starš? Naj gre v službo? Za odgovore smo prosili NIJZ in ministrstvo za izobraževanje, njihov odziv pa še čakamo.

Starš je upravičen do povračila nadomestila za karanteno ali višjo silo, navaja zavod za zaposlovanje. Med razloge t. i. višje sile spada tudi varstvo otrok do vključno 5. razreda osnovne šole. Starš mora izpolniti izjavo in jo oddati delodajalcu, delodajalec pa nato odda vlogo (skupaj z izjavo starša) za povračilo nadomestila na portalu za delodajalce. Povračilo znaša 80 odstotkov osnovne plače in ne manj od minimalne plače.

V karanteni 663 učencev in 34 oddelkov

Po zadnjih dostopnih podatkih se na daljavo šola 11 osnovnošolskih in pet srednješolskih oddelkov ter en oddelek v osnovni šoli s prilagojenim programom. Foto: Pixabay
Po zadnjih dostopnih podatkih se na daljavo šola 11 osnovnošolskih in pet srednješolskih oddelkov ter en oddelek v osnovni šoli s prilagojenim programom. Foto: Pixabay

Z novim koronavirusom je aktivno okuženih 63 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ter 74 učencev. V karanteni je skupno 34 oddelkov in 663 učencev, kažejo podatki Sledilnika za covid-19, ki segajo v 3. september. Na ta dan je bilo med učenci največ aktivno okuženih v osnovnih šolah, in sicer 41. Na ta dan je bilo okuženih tudi 31 srednješolcev, en učenec v osnovni šoli s prilagojenim programom in en otrok v vrtcu.

Sorodna novica Inšpektorat bo lahko šoli odredil pouk na daljavo

Največ učencev je bilo 3. septembra v karanteni v osnovnih šolah, kar 320. Hkrati je bilo v osnovnih šolah v karanteni tudi 14 oddelkov, 11 oddelkov se je šolalo na daljavo. Karantena je bila odrejena tudi 200 srednješolcem, prav tako osmim oddelkom, pet oddelkov se je šolalo na daljavo, še poroča sledilnik. Na ta dan je bilo v karanteni tudi 133 otrok v vrtcih in 10 oddelkov. V osnovnih šolah s prilagojenim programom pa je bilo v karanteni 10 učencev in dva oddelka, en oddelek se je šolal na daljavo.

Med učitelji je bilo 3. septembra največ okuženih med zaposlenimi v osnovnih šolah, in sicer 21. Sledijo vrtci, v katerih je bilo okuženih 20 zaposlenih, in srednje šole, v katerih je okužbo prebolevalo 12 zaposlenih. Okuženi so bili tudi štirje zaposleni v zavodih ter po trije v osnovnih in glasbenih šolah.

Medtem v dijaških domovih po doslej znanih podatkih še niso potrdili koronavirusne okužbe.

Šole skrbijo stroški in nabava kompletov za samotestiranje

Dijaki dobijo komplete za samotestiranje zastonj, plačajo jih iz državnega proračuna, medtem ko šole skrbi, kaj bo s kompleti za samotestiranje za učitelje. Foto: Zajem zaslona
Dijaki dobijo komplete za samotestiranje zastonj, plačajo jih iz državnega proračuna, medtem ko šole skrbi, kaj bo s kompleti za samotestiranje za učitelje. Foto: Zajem zaslona
Sorodna novica V veljavi razširjen pogoj PCT - obvezen tudi za uporabnike številnih storitev

Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT, po katerem se morajo samotestirati tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju, je v šolah odprl nova vprašanja. Ravnatelje predvsem skrbi, kako bo z nabavo kompletov za samotestiranje, kdo jih bo nabavljal, šole ali država. Sviz poziva oblasti, naj se za to šolam in vrtcem namenijo dodatna sredstva.

Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov ter ravnateljica Strokovnega izobraževalnega centra Ljubljana Fani Al Mansour je za Slovensko tiskovno agencijo povedala, da so danes (ponedeljek) učitelji prišli že testirani. V tem tednu bodo v šoli poskrbeli, da vsi učitelji dobijo teste za hitro antigensko samotestiranje. "Od ponedeljka morajo priti samotestirani v šolo, to pa bodo počeli enkrat tedensko," je dejala.

Samotestiranje zadostuje za opravljanje dela, ne pa tudi uporabo storitev

Kot dokazilo o testiranju za opravljanje dela po novem velja tudi hitri test za samotestiranje, ki ga plača delodajalec. Država hitro testiranje plača le tistim, ki se zaradi zdravstvenega stanja ne morejo cepiti, ter učencem zadnjih treh razredov osnovne šole in dijakom. A so hitri testi za samotestiranje dovolj le kot pogoj za opravljanje dela, ne pa tudi za uporabo storitev. Za to so še vedno potrebni samoplačniški hitri ali PCR-testi. Testiranje za potrebe dela in šole ostaja na tedenski ravni. Ob tem je novost tudi ta, da se status prebolevnika s šestih podaljšuje na osem mesecev.

Ob tem je poudarila, da mora šola kupiti teste za samotestiranje, in sicer iz sredstev, ki jih dobi od države, to so t. i. covidna sredstva. Glede na to, da v šoli nimajo primernega prostora, bo odredila, da se to izvaja v varnem domačem okolju, je dejala Al Mansourjeva, ki zaupa učiteljstvu. Zato posebnih preverjanj ne bo, saj bo, kot je povedala, zadostovalo, da podpišejo izjavo, da so se testirali in da je test negativen. "In zame je zgodba končana," je jasna.

Gorup: Na šolah še nimamo vseh odgovorov

Za ravnatelja ljubljanske Osnovne šole (OŠ) Prežihovega Voranca Marjana Gorupa je odlok odprl nova vprašanja, na katera v šolah še nimajo vseh odgovorov. "Predvsem gre za vprašanje nabave kompletov za samotestiranje učiteljev, kdaj se točno začne samotestiranje in kako bomo preverjali rezultate," je dejal za Slovensko tiskovno agencijo. Sicer pa so na šoli po njegovih besedah optimisti in verjamejo, da se bo vse dobro izteklo.

Pečan: Nakup bi se moral zgoditi na državni ravni

Gregor Pečan. Foto: Zajem zaslona
Gregor Pečan. Foto: Zajem zaslona

Za predsednika Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregorja Pečana v tem odloku glede pogoja PCT ni nič novega in je vse tako, kot je bilo v preteklem šolskem letu. "Torej, človek mora biti prebolevnik, cepljen ali testiran. Samo da v prejšnjem šolskem letu nismo tega imenovali PCT. Kar se tiče samotestiranja zaposlenih, je v odloku vse lepo napisano razen tega, ali nam bodo na osnovi nekega skupnega nakupa zagotovili te teste," je opozoril.

Po njegovem mnenju bi bilo smiselno, da se to zgodi na državni ravni, ker bi bili testi potem bistveno cenejši, kot če bi jih kupovala šola. V OŠ Janka Modra v Dolu pri Ljubljani, katere ravnatelj je, bo strošek glede na trenutno ceno približno od 150 do 200 evrov na teden. "To ni majhen znesek, kumulativno gledano in glede na število šol v Sloveniji," je sklenil Pečan.

Štrukelj: Delodajalec mora pokriti stroške testov

Branimir Štrukelj, Sviz. Foto: BoBo
Branimir Štrukelj, Sviz. Foto: BoBo

"Odlok velja od danes, a naj bi ga začeli prakticirati naslednji teden, čeprav to v odloku ne piše," opozarja glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj. Napovedal je, da bo samotestiranje učiteljev poleg cepljenja proti covidu-19 in dodatkov za tveganja eno od pomembnih vprašanj torkove izredne seje glavnega odbora.

"Predlog sklepa, ki ga je pripravil izvršilni odbor sindikata za glavni 54-članski odbor, je, da bi vztrajali pri samotestiranjih, ki so lahko obvezna," je dejal za STA. Delodajalec mora pokriti stroške testov, pri čemer Štrukelj opozarja, da je očitno razbrati iz tega odloka, da za to ne bo delodajalec dobil dodatnih sredstev, kar bi bil lahko za posamezne vrtce in šole dodaten problem. Celo do te mere, da bi mogoče morali vrtci prenesti stroške na starše, kar je po njegovem mnenju nedopustno. Zato pozivajo oblasti, da naj za samotestiranje učiteljev namenijo šolam in vrtcem dodatna sredstva.

Ministrica Simona Kustec spet dela

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po prebolelem covidu-19 znova na delovnem mestu, je ministrstvo potrdilo za Slovensko tiskovno agencijo. Da se je okužila, je sporočila 16. avgusta in 23. avgusta navedla, da ima zahteven potek bolezni. Bila je sicer cepljena proti covidu-19, prvi odmerek cepiva AstraZeneca je prejela 23. marca. Strokovnjaki poudarjajo, da cepiva proti covidu-19 preprečujejo okužbo in predvsem hujši potek bolezni, ne morejo pa biti 100-odstotno učinkovita in včasih se zgodi tudi to. Zaradi njene bolezni so opozicijske stranke LMŠ, SD, SAB in Levica preložile vložitev interpelacije proti Simoni Kustec.