Miodrag Đorđević je funkcijo predsednika vrhovnega sodišča nastopil februarja letos. Foto: DZ/Matija Sušnik
Miodrag Đorđević je funkcijo predsednika vrhovnega sodišča nastopil februarja letos. Foto: DZ/Matija Sušnik

Sodišča so v letu 2022 v reševanje prejela nekaj manj kot 793.000 zadev, rešila pa so jih nekaj več kot 799.000, je ob predaji letnega poročila o učinkovitosti in uspešnosti dela sodišč navedel predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević. Ob tem je dejal, da so sodišča obvladovala pripad zadev, zmanjšal pa se je tako povprečni čas reševanja kot tudi število nerešenih zadev.

Obenem je ocenil, da je poslovanje sodišč stabilno, po njegovih besedah pa se vztrajno izboljšuje tudi zaupanje v sodstvo ter dojemanje neodvisnosti sodstva v javnosti. V okviru prizadevanj za učinkovitost sodišč je Slovenija dosegla tudi zastavljen strateški cilj, in sicer zmanjševanje števila sodnikov. Nadaljnje zmanjševanje pa zdaj ni mogoče, saj se na sodišča prenašajo vedno nove pristojnosti, predvsem na upravnopravnem področju, po drugi strani pa upada interes za sodniški poklic, je pojasnil Đorđević.

So pa sodišča po njegovih navedbah v lanskem letu uresničevala prednostno nalogo slovenskega sodstva, uveljavljanje informatizacije. Ob tem je poudaril dva projekta, in sicer projekt Tipko, ki je namenjen implementaciji strojnih prepisov zvočnih zapisov v delovni proces sodišča, in psevdoanonimizacijo, ki bi omogočila objavljanje pomembnejših prvostopenjskih odločb. "Redno objavljanje sodnih odločb je namreč pomemben dejavnik zagotavljanja javnosti dela sodišč, pravne varnosti in enakosti," je poudaril.

Med koraki za nadaljnje uspešno delovanje slovenskega sodstva je Đorđević navedel reorganizacijo prvostopenjskih sodišč z uvedbo enotnega sodnega okrožja in enovitega sodnika. V okviru tega je nujna tudi reformacija pravniškega državnega izpita, ki po besedah predsednika vrhovnega sodišča v zdajšnji obliki ne zagotavlja optimalnega in ciljnega usposabljanja za sodniški poklic.

Predsednica DZ-ja vlado poziva k nadaljnjim dejavnim pogajanjem o plačah

Predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič pa je ob prejemu poročila izrazila zadovoljstvo, da je sodstvo v dobrih rokah in načeloma v dobrem stanju. Med prioritetami za izboljšanje, pri katerih bo morala sodelovati tudi država, pa je poudarila vzpostavitev enovitega prvostopenjskega sodnika, ureditev sodniških plač in projekt sodne stavbe v Ljubljani. Ta je sicer projekt, ki, kot je spomnila prva med poslanci, "stoji že nekaj časa in bo očitno še malo stal". A ocenjuje, da je lahko tako, dokler se uresničujeta preostali dve prioriteti.

"Ko bomo poskrbeli za dostojno materialno podlago sodnic in sodnikov, takrat – sem prepričana – bomo tudi lahko govorili o ugledu, ki si ga sodstvo zasluži," je dejala predsednica DZ-ja. Foto: DZ/Matija Sušnik

Ob tem je pozvala vlado, naj še naprej dejavno sodeluje pri pogajanjih o sodniških plačah. Sodniki so namreč ena izmed vej oblasti, velikokrat tudi korektiv preostalima dvema, ki opozarja na nepravičnosti, nepravilnosti in prestop pravnih meja v družbi, zato si zaslužijo vse spoštovanje in ugled, je poudarila Klakočar Zupančič.

Đorđević je bil sicer skop z besedami o poteku pogajanj z vladno stranjo glede plač pravosodnih funkcionarjev. Kot je spomnil, sta se obe strani zavezali, da do konca pogajanja informacij ne bosta dajali. Glede nedavne izjave pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, da med sodniki in tožilci vre, pa je predsednik vrhovnega sodišča potrdil, da je sicer prisoten nemir, a da računajo na dosego dogovora in uveljavitev spremenjenega plačnega sistema v zastavljenih rokih.