Zakon o dolgotrajni oskrbi je bil po navedbah obeh ministrov pripravljen brez kakršnega koli posvetovanja s tistimi, ki dolgotrajno oskrbo izvajajo. Na prvem pogovoru z izvajalci so ti ministroma povedali, da je zakon neizvedljiv in da ga skupaj z devetimi pravilniki ne morejo izvajati. Foto: BoBo
Zakon o dolgotrajni oskrbi je bil po navedbah obeh ministrov pripravljen brez kakršnega koli posvetovanja s tistimi, ki dolgotrajno oskrbo izvajajo. Na prvem pogovoru z izvajalci so ti ministroma povedali, da je zakon neizvedljiv in da ga skupaj z devetimi pravilniki ne morejo izvajati. Foto: BoBo

"Znašli smo se v nezavidljivem položaju, saj obstoječi zakon z vseh vidikov ni izvedljiv," je v izjavi za medije po srečanju vseh udeleženih pri izvajanju projekta dolgotrajne oskrbe ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Sestanek na ministrstvu je sledil številnim opozorilom Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki je po konec lanskega leta sprejetem zakonu izvajalec dolgotrajne oskrbe. Skupščina zavoda je pretekli teden tudi pozvala k podaljšanju roka za uvedbo zakona.

Kot kaže, so pomislekom na pristojnih ministrstvih tudi prisluhnili. Bešič Loredan je danes tako napovedal, da se pristojnost za dolgotrajno oskrbo seli najprej na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Luka Mesec, nato pa na novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost, kar sicer predvideva koalicijska pogodba. Tudi novo ministrstvo bo po napovedih vodil Mesec.

Pristojnost za področje pa so po besedah Mesca najprej želeli "združiti pod eno streho" – zdaj nad zakonom namreč bdita obe ministrstvi –, če bi se uveljavitev zakona o vladi, ki predvideva novo ministrstvo, zavlekla do jeseni.

Izvajalci ministroma pojasnili, da je zakon neizvedljiv

Prav tako so se dogovorili, da takoj ustanovijo delovno skupino predstavnikov obeh ministrstev in ZZZS-ja, ki se bo prvič sestala v naslednjem tednu. Po besedah Bešiča Loredana bo iskala "pravnoformalno pot, da izvajanje zakona na neki način ustavimo". Zakon, ki je nastajal v času vlade Janeza Janša, je po Meščevih besedah namreč "problematičen z neštetih vidikov". Opozoril je, da je bil zakon pripravljen brez kakršnega koli posvetovanja s tistimi, ki dolgotrajno oskrbo izvajajo. Na prvem pogovoru z izvajalci so ti ministroma povedali, da je zakon neizvedljiv in da ga skupaj z devetimi pravilniki ne morejo izvajati.

Skupina bo, kot je napovedal Mesec, do novega leta tako pripravila popravke zakona. Ministra predvidevata, da bo verjetno treba popraviti dve tretjini členov in vse pravilnike. Poudaril je, da želijo čim prej dobiti "okvir dolgotrajne oskrbe, ki ga bo mogoče izvajati in ki bo v korist tistim, ki dolgotrajno oskrbo potrebujejo v kakršni koli obliki že, bodisi kot pomoč na domu bodisi kot dom za starejše".

Treba bo stopiti tudi v stik z Evropsko komisijo

Ob tem je težava tudi, da je prejšnja vlada zakon o dolgotrajni oskrbi vključila v nacionalni načrt za okrevanje in odpornost, kar pomeni, da so na uveljavitev zakona vezana evropska sredstva. Zato so se, kot je povedal Mesec, dogovorili, da bodo še danes prek ministrstva za finance stopili v stik z Evropsko komisijo, "da začnemo to zadrego reševati".

Nov epidemični val? "Ne iščemo krize, ker je ni."

Na vprašanje, kaj svetuje ob aktualnih epidemičnih razmerah - število okužb z novim koronavirusom namreč zopet postopoma narašča - je Bešič Loredan odgovoril, da nič, saj zdravstveni sistem deluje in je stabilen: "Ne iščemo krize, ker je ni."

Ob tem je napovedal, da bo v prihodnjem tednu na novinarski konferenci javnosti predstavljena strategija spopadanja z epidemijo covida-19.