Rektorica primorske univerze je povedala, da so v preteklih dneh znova pregledali pravilnike za sankcioniranje spolnega nadlegovanja in nasilja in ugotovili, da potrebujejo prevetritev. Foto: Radio Koper
Rektorica primorske univerze je povedala, da so v preteklih dneh znova pregledali pravilnike za sankcioniranje spolnega nadlegovanja in nasilja in ugotovili, da potrebujejo prevetritev. Foto: Radio Koper

V Sloveniji v zadnjih dneh odmeva zgodba igralke Mie Skrbinac, ki je za Televizijo Slovenija spregovorila o tem, da je bila kot študentka Akademije za gledališče, radio, film in televizijo žrtev spolnega nadlegovanja svojega profesorja. Z očitki o nadlegovanju se sooča tudi Igor Pribac, ki je zaradi njih po odločitvi filozofske fakultete in senata ljubljanske univerze ostal brez vnovične izvolitve v naziv izrednega profesorja. Očitke zavrača, o morebitnem upravnem sporu bo še razmislil.

Sorodna novica Spolno nadlegovanje: tudi slovenska igralka razkrila svojo zgodbo

Po izpostavljenih očitkih o spolnem nadlegovanju na ljubljanskih fakultetah pa so z anonimnim pismom na podobno dogajanje opozorili tudi študenti primorske univerze.

Rektorica Klavdija Kutnar je v odzivu na javno anonimno pismo, ki ga je posredovala medijem, zapisala, da se zavedajo resnosti problematike in da so v preteklih dneh znova pregledali pravilnike ter ugotovili, da potrebujejo prevetritev. Ureditev področja bodo zastavili celostno in ob upoštevanju strokovnih in laičnih deležnikov. Dodala je, da si želijo to problematiko urediti na vseh ravneh.

Rektorica je napovedala, da bodo prihodnji teden imenovali delovno skupino, ki bo pripravila nov pravilnik za sankcioniranje spolnega nadlegovanja in nasilja.

Sorodna novica Nova zgodba o spolnem nadlegovanju na AGRFT-ju

Anonimna skupnost želi opozoriti "na tiho strinjanje večine"

"Anonimna skupnost študentk in študentov Univerze na Primorskem" je v omenjenem pismu opozorila, da se spolno nadlegovanje dogaja tudi na njihovi univerzi. V njem so pozvali vse, ki so bili kadar koli deležni spolnega nadlegovanja, da se opogumijo, odzovejo in spregovorijo. Lahko se obrnejo tudi na raziskovalno skupino Rezistenca ali na Društvo za nenasilno komunikacijo.

Ne le primorsko, tudi mariborsko univerzo so pozvali, naj pristopita k reševanju odprtih vprašanj. Zapisali so, da želijo opozoriti predvsem na dileme, odprta vprašanja, premalo definirane pravilnike in tudi "na tiho strinjanje večine, ki dopušča, da se spolno nadlegovanje dogaja in da ni sankcionirano". Ob tem so ugotavljali, da je ljubljanska univerza k reševanju teh vprašanj že pristopila, sicer šele pod medijskimi pritiski.