Foto: BoBo
Foto: BoBo

Švicarski prispevek predstavlja naložbena sredstva za države Evropske unije, namenjena zmanjševanju gospodarskih in socialnih razlik. V okviru drugega prispevka bo 13 držav prejelo skupno 1,3 milijarde švicarskih frankov, od tega Slovenija 16 milijonov.

Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s švicarskim zunanjim ministrom Ignaziem Cassisom v Ljubljani podpisal sporazum med slovensko vlado in švicarskim zveznim svetom, ki predstavlja pravno podlago za začetek izvajanja tega mehanizma.

Za več energije iz obnovljivih virov

Ignazio Cassis in Aleksander Jevšek ob podpisu sporazuma.  Foto: UKOM
Ignazio Cassis in Aleksander Jevšek ob podpisu sporazuma. Foto: UKOM

Sredstva bodo namenjena varovanju okolja in podnebja, natančneje povečanju energetske učinkovitosti in deleža energije iz obnovljivih virov. Kot je ob podpisu poudaril Jevšek, so nedavne poplave v Sloveniji še enkrat potrdile nujnost boja proti podnebnim spremembam.

"Skupaj s pristojnimi švicarskimi institucijami smo oblikovali program povečanja energetske učinkovitosti in spodbujanja obnovljive energije v alpskih regijah, kar vključuje optimizacijo načrtovanja energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov energije z digitalizacijo lokalnih energetskih konceptov, spodbujanje ukrepov v skupnostih, spodbujanje uporabe plitve geotermije in poskusno uvajanje agrofotovoltaike," je dejal.

Poudaril je odlično gospodarsko sodelovanje med državama. Švica je trenutno druga največja zunanjetrgovinska partnerica Slovenije in tretja največja država vlagateljica v slovensko gospodarstvo, je poudaril.

Sredstva, ki jih bo Slovenija prejela v okviru drugega švicarskega prispevka, po Jevškovih besedah sicer ne bodo namenjena odpravljanju posledic nedavnih vremenskih ujm, bodo pa lahko z njimi sofinancirali ukrepe za zmanjševanje potencialne škode zaradi vremenskih pojavov v prihodnosti.

200.000 evrov za odpravo posledic ujm

Donacija Evropske investicijske banke

Evropska investicijska banka (EIB) bo prek Inštituta EIB približno 500 družinam, ki so jih prizadele poplave v Sloveniji, namenila 200.000 evrov pomoči. Donacija bo pomagala pri pripravah na zimske mesece in izvajanju obšolskih dejavnosti za otroke. Pomoč pa bo namenjena predvsem prebivalcem gorenjske in štajerske regije, je sporočila banka.

Za odpravljanje posledic ujm bodo namenjena sredstva, ki jih je Švica Sloveniji donirala ločeno, je razkril Jevšek. Podrobnosti bodo po njegovih besedah predstavili v okviru Blejskega strateškega foruma, ki se je začel danes (ponedeljek), po informacijah STA-ja pa gre za 200.000 frankov (209.000 evrov).

Odlične odnose med Slovenijo in Švico je izpostavil tudi Cassis. Kot je dejal, gospodarska menjava dosega zavidljivo rast, kar je po njegovem mnenju posledica številnih skupnih točk med državama, tudi geografskih.

Poudaril pa je, da je pomembno tudi sodelovanje na drugih področjih. "Eno takšnih je boj proti podnebnim spremembam, kjer so prizadevanja prav tako pomembna. Izhajamo iz skupnih naporov za zaščito alpskega prostora, ukrepe pa je treba krepiti tudi na drugih območjih," je dejal.