Sindikati javnega sektorja vladni pogajalski ekipi še ne bodo predstavili odgovora na predlog ukrepov za znižanje plačne mase, saj se bodo nekateri sindikati o tem odločali šele v prihodnjih dneh. Foto: BoBo
Sindikati javnega sektorja vladni pogajalski ekipi še ne bodo predstavili odgovora na predlog ukrepov za znižanje plačne mase, saj se bodo nekateri sindikati o tem odločali šele v prihodnjih dneh. Foto: BoBo

Vodja koordinacije stavkovnih odborov je namreč pred začetkom pogajanj dejal, da uradnega odgovora koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja na vladne predloge ukrepov za znižanje plačne mase verjetno sploh ne bo, saj je ločenih mnenj vsaj toliko, kolikor je sindikatov.

Tako od sindikatov tudi ni pričakovati usklajenega protipredloga varčevalnih ukrepov, meni Posedi, ki dodaja, da bo moral Virant, ki je vodja vladne pogajalske skupine, pokazati "dovolj kreativnosti in spodbuditi sindikate k resnemu razmišljanju".

Uradni odgovor sindikatov vlada pričakovala že danes
Virant je sicer danes dejal, da pričakuje odgovor sindikatov najpozneje do četrtka, ob prihodu na pogajanja pa je zatrdil, da vlada ne bo podala približevalnega predloga ukrepov, dokler sindikati uradno ne odgovorijo na prvotnega. O podrobnostih novega predloga ni želel govoriti, poudaril je le, da bodo upoštevali "očitno stališče sindikatov", da je vladni predlog v nekatere dejavnosti posegel bolj kot v druge in ga po tej plati nekateri sindikati jemljejo kot nepravičnega.

Če dogovora ne bo in bodo morali poseči po enostranskih ukrepih, kar bi lahko privedlo do zaostrovanja stavk in demonstracij, bo to po njegovih besedah "slabo za vse", zato pričakuje, da se bodo na koncu vendarle dogovorili. "Vlada je pripravljena na kompromise, upajmo, da so sindikati tudi," je še dodal.

"Plače naj si najprej znižajo funkcionarji"
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj pa je danes med drugim ponovil, da bi bilo dobro, da vse tri veje oblasti pokažejo, da so same pripravljene na varčevanje in da bi si funkcionarji znižali plače še preden zahtevajo od javnih uslužbencev, da "spet nekaj dajo".

Glede Sviza, ki se bo o vladnem predlogu varčevanja opredeljeval v torek, pa je dejal, da ni bila odločitev nikoli tako nepredvidljiva, kot je zdaj, saj ljudje "ne vedo več, zakaj in čemu naj bi se odrekali". Vse se namreč "podaljšuje v neko slabo neskončnost, na drugi strani pa ne dobivamo nobenih zagotovil, da bo tega kdaj konec in da bomo izšli iz krize", je dejal.

Ob tem poudarja, da se v Svizu zavedajo, da se bo treba nečemu odreči, a hkrati ne verjamejo več, da so oblasti sposobne racionalnega dogovora, ki bi bil pravičen.

Da vladni predlog zanje ni sprejemljiv, pa je danes pojasnil predsednik sindikata poklicnih gasilcev Aleksander Ogrizek, ki je izrazil upanje, da bo vlada stopila "dva koraka nazaj".

Virant o regresih in kadrovanju vlade
Vlada še čaka odgovor sindikatov
Virant o regresih in kadrovanju vlade
Vlada še čaka odgovor sindikatov