Če bo potnikov preveč, bodo morali čakati na naslednji avtobus

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je bil zvečer gost Dnevnika, kjer je v pogovoru z voditeljem Sašem Kranjcem zatrdil, da se zavedajo, da je prevozništvo eden od temeljev slovenskega gospodarstva. Poudaril je, da treba zaščitne ukrepe spoštovati, tako voznike kot potnike pa je prosil za razumevanje. Spomnil je, da se veljavnost mesečnih in letnih vozovnic podaljšuje za čas, ko javni promet ni obratoval. Jutri se bodo sicer zagnale tudi žičniške naprave, glede mednarodnega potniškega prometa je Vrtovec odgovoril, da se bodo dogovorili medresorsko z ostalimi ministrstvi, kdaj se lahko sprostijo meje, ob tem pa napovedal, da bi se letalski promet morda lahko zagnal že prihodnji teden.

Kot nam je virus nepričakovano korenito spremenil navade, druženje in način življenja, tako se nam napoveduje tudi kar nekaj sprememb ob ponovni vzpostavitvi javnega potniškega prometa, so ob vnovični vzpostavitvi javnega železniškega potniškega prometa zapisali na spletni strani Slovenskih železnic (SŽ). Zatrjujejo, da so se prilagodili vsem predpisanim zahtevam, da bodo lahko ob upoštevanju dodatnih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa zagotavljali varno vožnjo z vlakom. Javni potniški promet bo pod posebnimi pogoji sicer stekel le znotraj države. Mednarodni potniški promet bo še naprej prepovedan, na ministrstvu za infrastrukturo kot možen datum njegove sprostitve omenjajo 1. junij.

Informacije o potniškem prometu

Ker je vprašanj v zvezi s ponovno vzpostavitvijo javnega potniškega prometa veliko, na infrastrukturnem ministrstvu vzpostavljajo posebno telefonsko številko 01 478 85 12, kjer bo mogoče dobiti vse informacije.

Vozni red bo prilagojen in okrnjen

Potniki si lahko prilagojen vozni red za posamezne relacije ogledajo v iskalniku. Od okoli 550 vlakov SŽ-ja jih bo ob ponovnem zagonu potniškega prometa na voljo dobra tretjina, največ dopoldne.

Ukrepi in priporočila za varno vožnjo

Pred vstopom na vlak si bodo morali potniki razkužiti roke, SŽ razkuževanje priporoča tudi pri izstopanju. Foto: BoBo
Pred vstopom na vlak si bodo morali potniki razkužiti roke, SŽ razkuževanje priporoča tudi pri izstopanju. Foto: BoBo

Kot so zapisali na Slovenskih železnicah, bodo v vlak lahko vstopale le zdrave osebe, ki ne bodo kazale znakov akutne okužbe dihal (kašelj, nahod, izcedek iz nosu, povišana telesna temperatura, bolečine v žrelu …).

Pred vstopom v vlak bo treba vzdrževati zadostno medosebno razdaljo. Potniki si bodo morali razkuževati roke, SŽ pa razkuževanje priporoča tudi pri izstopanju.

Na vlakih bodo z nalepkami označena vrata, kjer bo mogoče vstopiti oz. izstopiti. SŽ potnike prosi tudi, da upoštevajo talne oznake za smer premikanja, da ne bo prišlo do sočasnega premikanja v nasprotne smeri. Ves čas trajanja prevoza bo treba imeti pravilno nameščeno masko, ki prekrije nos in usta.

Število sedežev in stojišč v vlaku bo omejeno. Potniki bodo morali upoštevati tudi oznake na sedežih, ki ob upoštevanju zagotavljajo ustrezno varnostno razdaljo.

Med trajanjem ukrepov bodo na postajah zaprte čakalnice in javna stranišča, omogočen bo le prehod skozi čakalnice, kjer poteka prodaja vozovnic. Slovenske železnice potnikom priporočajo, da vozovnice kupijo po spletu, v mobilni prodaji ali z njihovo mobilno aplikacijo, s čimer se bodo izognili dodatnim stikom ob stanju v vrsti za nakup na železniških postajah, in osebju v vlaku zagotovili, da vozovnico pregleda brezstično.

Priporočila za varno vožnjo z vlakom v času epidemije. Foto: Slovenske železnice (SŽ)
Priporočila za varno vožnjo z vlakom v času epidemije. Foto: Slovenske železnice (SŽ)

Stekel bo tudi avtobusni promet

S ponedeljkom se bodo na ljubljanske ulice spet podali tudi avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa (LPP). Tudi na avtobusih bodo veljala posebna pravila in priporočila za preprečevanje širjenja novega koronavirusa.

Mestni avtobusi bodo vozili po posebnih voznih redih, na medkrajevnih linijah pa bodo veljali običajni delavniški vozni redi. Kot so sporočili z LPP-ja, bo na mestnih linijah razporejeno 115 avtobusov. Stanje zasedenosti avtobusov bodo stalno spremljali, in če se bo izkazalo, da število avtobusov ne ustreza številu potnikov, bodo po potrebi na linije razporedili dodatne avtobuse.

Za zagotavljanje varnostne razdalje med potniki bodo na določenih sedežih nameščena obvestila. Foto: TV Slovenija
Za zagotavljanje varnostne razdalje med potniki bodo na določenih sedežih nameščena obvestila. Foto: TV Slovenija

Direktor LPP-ja Peter Horvat je za TV Slovenija povedal, da vozniki avtobusov na postajališčih ne bodo odprli vrat, če bo v avtobusu že priporočeno število potnikov. Kot so nam povedali na LPP-ju, bodo sedeži, na katerih bo sedenje prepovedano, ustrezno označeni. Natančnega števila potnikov, ki se bodo lahko na enkrat vozili v posameznem avtobusu ter podrobnosti o tem, kdo in kako bo izvajal nadzor nad številom potnikov in upoštevanjem priporočil in varnostnih ukrepov, za zdaj še niso razkrili.

NIJZ je sicer izdal priporočilo, da bi lahko avtobus mestnega prometa za 155 potnikov sprejel le 17 potnikov, šest bi jih lahko stalo, 11 sedelo. "To je eden od ukrepov, ki jih bo treba natančno proučiti, kot sem slišal, je to priporočilo. Mislim, da moramo ravnati kot preostala Evropa, Avstrija, Nemčija, Španija, te primere smo tudi poslali na Nacionalni inštitut za javno zdravje. Avtobusi gotovo ne bodo polno zasedeni, ampak neka primerna zasedenost in obvezna nošnja mask, mislim, bosta zadostovali," je omejitev v četrtek komentiral direktor LPP-ja Peter Horvat. Ker glavnine potnikov, tj. dijakov in študentov, na avtobusih ne pričakujejo, na LPP-ju menijo, da število potnikov na avtobusih ne bo preseglo zasedenosti med 30 in 40 odstotki.

Število sedežev in stojišč v vlaku bo omejeno. Potniki bodo morali upoštevati tudi oznake na sedežih, ki ob upoštevanju zagotavljajo ustrezno varnostno razdaljo. Foto: BoBo
Število sedežev in stojišč v vlaku bo omejeno. Potniki bodo morali upoštevati tudi oznake na sedežih, ki ob upoštevanju zagotavljajo ustrezno varnostno razdaljo. Foto: BoBo
Veljavnost vozovnic Urbana

Imetnikom splošnih letnih vozovnic LPP-ja se bo njihova veljavnost podaljšala za 56 dni. Tisti, ki so kupili marčevsko mesečno vozovnico, se bodo z njo lahko vozili do konca maja.

Vstop pri drugih, izstop pri tretjih in četrtih vratih

Za potnike bo med vožnjo obvezna uporaba zaščitnih mask. Potniki bodo na avtobus vstopali posamično, pri tem pa si bodo morali obvezno razkuževati roke z razkužilom, ki bo nameščeno na vhodu.

Validiranje terminskih vozovnic na avtobusih LPP-ja zaenkrat ne bo potrebno. Foto: TV Slovenija
Validiranje terminskih vozovnic na avtobusih LPP-ja zaenkrat ne bo potrebno. Foto: TV Slovenija

Voznike avtobusov bodo pred okužbo varovale posebne fizične pregrade. Dokler s temi ne bodo opremili vseh avtobusov, bo vstop mogoč le pri drugih, izstop pa pri tretjih oziroma četrtih vratih. Z vstopom pri drugih vratih bodo na LPP-ju preprečili stik potnikov in voznikov ter s tem dodatno zmanjšali možnost širjenja koronavirusa. Smer vstopa in izstopa bosta posebno označeni na vseh avtobusih. Poleg tega bodo na avtobusih in postajališčih nameščena obvestila o pravilih, ki veljajo med vožnjo z avtobusom.

Za zagotavljanje varnostne razdalje med potniki bodo na določenih sedežih nameščena obvestila, ki bodo potnike pozvala, naj na teh sedežih ne sedijo in s tem ohranjajo varnostno razdaljo.

LPP vse potnike prosi, naj spoštujejo sprejete ukrepe in tako poskrbijo za svojo varnost in varnost drugih potnikov ter voznika. Na avtobus naj ne vstopajo, če niso zdravi. Kot so sporočili z LPP-ja, bodo vse avtobuse ob koncu vožnje vsakodnevno dodatno očistili in razkužili.

Na LPP-ju bodo stalno spremljali stanje zasedenosti avtobusov in po potrebi na posamezne linije razporedili dodatne avtobuse. Foto: BoBo/Žiga Živulovič jr.
Na LPP-ju bodo stalno spremljali stanje zasedenosti avtobusov in po potrebi na posamezne linije razporedili dodatne avtobuse. Foto: BoBo/Žiga Živulovič jr.

Mariborski avtobusi bodo vozili po sobotnem voznem redu

V ponedeljek bo znova stekel tudi mariborski mestni potniški promet. V Mariboru bodo avtobusi do preklica ob delavniki vozili po sobotnem voznem redu, ob nedeljah in praznikih bo veljal nedeljski vozni red. Tako kot v Ljubljani bosta vstopanje in izstopanje omogočeni samo pri sredinskih ali zadnjih vratih, na vsakem avtobusu pa bodo posebej označili sedeže, ki jih ne bo dovoljeno uporabljati. Na ohranjanje ustrezne razdalje tudi na stojiščih bodo potnike opozarjala obvestila na avtobusu.

Kot so zapisali na Marpromu, bodo na posameznem postajališču najprej izstopili potniki, ki bodo želeli, nato pa vstopili novi. Tako pri vožnji na avotbusu kot med čakanjem na postajališču bo tako treba vzdrževati zadostno medosebno razdaljo 1,5 metra. Za vse potnike bodo na avtobusu obvezne zaščitne maske, ob vstopu pa bo potrebno razkuževanje rok. Razkužilo bo nameščeno na avtobusu pri vstopnih oziroma izstopnih vratih.

Na vseh mariborskih mestnih avtobusih voženj še naprej ne bo mogoče plačevati z gotovino pri vozniku, saj bo dostop do voznika fizično onemogočen. Čitalniki vozovnic bodo zato pri sredinskih vratih, kjer boste morali potniki sami opraviti validacijo (prisloniti vozovnico k čitalniku), kontrolorji pa bodo preverjali, ali med vožnjo uporabljate ustrezno vozovnico

Podaljšanje veljavnosti vozovnic

Vsem imetnikom terminskih vozovnic bo Marprom njihovo veljavnost podaljšal za obdobje, ko jih ni bilo mogoče uporabljati. Tako bodo mesečnim avtobusnim vozovnicam za marec, ki jih zaradi ustavitve mestnega prometa od sredine marca ni bilo mogoče uporabljati, veljavnost podaljšali do konca maja.

V Kopru do konca maja na avtobus brezplačno

V Kopru bo za občanke in občane maja potniški promet brezplačen, od 1. junija pa bodo potniki vozovnico lahko kupili na avtobusni postaji ali obstoječih kartomatih. Vožnje s Kurjerco do preklica še ne bodo na voljo.

Vrata odpira tudi Avtobusna postaja Ljubljana

Vrata bo po več tednih med drugim odprla Avtobusna postaja Ljubljana. Kot so zapisali na ljubljanski postaji, bo njihova vloga odločilna pri ponovni vzpostavitvi javnega potniškega prometa, tako pri prodaji vozovnic kot pri informiranju potnikov. Ker postaj ni na vseh postajališčih, pa so iz kranjske občine sporočili, da bodo po pojasnilih avtobusnega prevoznika Arriva potniki v tem primeru na avtobus vstopili brez vozovnice, nakup za nadaljnje vožnje pa uredili na izstopni postaji.

V avtobusnem prevozniku Nomago so pojasnili, da njihovi potniki vozovnice že lahko kupijo na njihovi spletni strani ali z njihovo aplikacijo, v ponedeljek pa bodo odprli tudi prodajna mesta. Imetnikom mesečnih, polletnih in letnih vozovnic integriranega javnega potniškega prometa se bo njihova veljavnost samodejno podaljšala, in sicer najmanj za čas, ko javni linijski promet ni deloval, imetnikom mesečnih vozovnic pa najmanj število dni do konca veljavnosti marčevske vozovnice, ki je niso mogli uporabljati.

Sindikat voznikov avtobusov opozarja, da bi bili izjemno neokusno, neodgovorno in nevarno, da bi breme izvajanja predpisanih ukrepov padlo izključno na pleča voznikov. Foto: BoBo
Sindikat voznikov avtobusov opozarja, da bi bili izjemno neokusno, neodgovorno in nevarno, da bi breme izvajanja predpisanih ukrepov padlo izključno na pleča voznikov. Foto: BoBo

Sindikat pričakuje, da bodo za varnost in čiščenje poskrbele zunanje službe

Sprostitev javnega potniškega prometa pozdravlja tudi Sindikat voznikov avtobusov Slovenije, a hkrati opozarja, da mora infrastrukturno ministrstvo poskrbeti za izvajanje predpisanih ukrepov. Po njihovih navedbah bi bilo izjemno neokusno, neodgovorno in nevarno, da bi breme padlo izključno na pleča voznikov.

Kot so ta teden opozorili v sindikatu, pričakujejo, da se bo s sproščanjem začasne prepovedi javnega prometa v Sloveniji po zgledu trgovin, lekarn, zdravstvenih domov in bolnišnic voznikom omogočilo opravljanje le njihovega dela – vožnje, in da bo za varnost in čiščenje poskrbljeno z ustreznimi zunanjimi službami, ki bodo lahko kakovostno zagotovile varno in zdravo okolje.

Stalo je 550 vlakov, 3500 zaposlenih na čakanju

Slovenske železnice izgube zaradi izpada tako potniškega kot tovornega prometa še preštevajo. Ob tem menijo, da bodo zanje posledice verjetno manjše kot za druge sektorje prometa.

Ne glede na izgube imajo Slovenske železnice z državo sklenjeno pogodbo, tako da bo stroške pokril proračun. Foto: BoBo
Ne glede na izgube imajo Slovenske železnice z državo sklenjeno pogodbo, tako da bo stroške pokril proračun. Foto: BoBo

Ko se je 16. marca ustavil potniški promet, je v Sloveniji obstalo 550 vlakov. Ne glede na izgube imajo Slovenske železnice z državo sklenjeno pogodbo, tako da bo stroške pokril proračun. Zmanjšal se je tudi tovorni promet in na čakanju je pristalo 3500 zaposlenih, vendar odpuščanj, tako imenovanih trdih presežkov ne bo, saj na železnici že nekaj časa zmanjšujejo število zaposlenih. Kot je za Radio Slovenija povedal direktor SŽ-ja Dušan Mes, z zaposlenimi že dalj časa vodijo dialog o presežnih zaposlenih in imajo sprejet program o postopnem zmanjševanju.

Drugače je s tovornim prometom, ki se je skrčil za 20 odstotkov. Kot je za Radio Slovenija poročala Alenka Terlep se je najprej začelo s težavami, ki jih je imela Kitajska, z razglasitvijo epidemije v drugih državah pa se je stanje še bolj zaostrilo. Tovorni promet je namreč predvsem vezan na tujino. "Devetdeset odstotkov tovora se izvozi. Mi smo največji izvoznik storitev v državi. Druge države so razglasile še bistveno strožje ukrepe kot Slovenija. Tudi tovarne so bile zaprte," je dejal Mes. 20-odstotni padec v primerjavi z drugimi državami ni tako velik, pa tudi preteklo leto je bilo za tovorni promet precej uspešno, tako so Slovenske železnice pridelale 35 milijonov dobička.