Foto: BoBo
Foto: BoBo

S sproščanjem ukrepov so se ta teden po večmesečnem pouku na daljavo v srednješolske klopi vrnili tudi vsi dijaki. Za dijake zadnjih letnikov priprave na splošno in poklicno maturo potekajo v skladu s šolskim koledarjem. Spomladanski rok splošne mature se je tako začel že 4. maja s pisanjem eseja iz materinščine.

Zadnje konzultacije za maturo bodo na večini gimnazij in srednjih strokovnih šol izvedli na daljavo, saj se želijo izogniti morebitnim karantenam. K splošni maturi spomladanskega roka se je sicer prijavilo 7180 kandidatov, k poklicni, ki se bo začela 29. maja, pa 10.623.

Maturanti bodo drugi del pisnega izpita iz materinščine pisali 31. maja, izpite iz tujih jezikov pa 29. maja, 8., 10., 14. in 15. junija. 5. junija bo pisni izpit iz matematike, med 1. in 16. junijem pa bodo pisni izpiti iz izbirnih predmetov. Ustni maturitetni izpiti bodo na šolah med 14. in 23. junijem.

Z uspehom na letošnjem spomladanskem roku splošne mature bodo dijake seznanili 12. julija, poklicne pa 7. julija.

Maturantom, ki bodo med opravljanjem mature zboleli in jo bodo zato opravljali v jesenskem roku, se bo štelo, kot da so jo opravili v spomladanskem roku. S tem želijo zagotoviti enako obravnavo vseh maturantov pri vpisu na fakultete.

Za preostale letnike se to šolsko leto končuje 23. junija s podelitvijo spričeval naslednji dan.

Začetek prostovoljnega samotestiranja

V ponedeljek se bo začelo prostovoljno samotestiranje dijakov. Kolikšen je trenutno interes med dijaki, ni znano, na šole pa so poslali 180.000 testov. Na ljubljanski Gimnaziji Šentvid, ki jo obiskuje 607 dijakov, se je za samotestiranje po besedah ravnatelja Jake Erkerja odločilo 30 odstotkov dijakov, četrtošolci so se slabo odločali za to.

Erker je zadovoljen, da so pristojni upoštevali želje ravnateljev za samotestiranje doma. Tako so na šoli v skladu s prejeto okrožnico pripravili vrečke s testerji po pet kosov, ki jih bodo dijaki v petek prejeli z navodili, da se lahko samotestirajo v nedeljo zvečer ali ponedeljek.