Dallas je na tretji medsebojni tekmi prvič v tej sezoni premagal Denver. Junaka zmage sta bila Luka Dončić in Kyrie Irving. Foto: Reuters

Šest minut in 50 sekund pred koncem so Mavsi vodili za 13, toda Denver je do zadnje minute stopil zaostanek, potem pa je Jamal Murray, ko je ostalo še 26 sekund, s trojko povedel prvake v vodstvo. Takoj je izza črte odgovoril Dončić, kanadskemu branilcu pa se je na drugi strani zatresla roka. Dobri dve sekundi sta ostali za zadnjo akcijo gostiteljev. Maxi Kleber je izvedel avt, Luko so Nuggetsi pokrili, Irving pa je dobil žogo, in ko ga je prevzel Nikola Jokić, z levico iz zahtevnega položaja prehitel sireno.

Mavsi so slavili kljub slabemu metu izza črte (manj kot 26 odstotkov). Zadeli so devet trojk, od tega pet Dončić, štiri pa Irving. Toda vse so nadomestili z borbenostjo. Dobro so delo opravili v obrambi, predvsem pa so bili odlični v skoku, ki so ga dobili z 59:37. 21 odbitih žog so ujeli v napadu, medtem ko so jih gostje le šest. Dallas je z 39. zmago sezone skočil na sedmo mesto pred Phoenix, ki ima enak izkupiček. Za šestim Sacramentom, ki je še na položaju za neposredno uvrstitev v končnico, zaostaja za zmago, ima pa poraz več. Varovance Jasona Kidda naslednja tekma čaka v noči na sredo po slovenskem času, ko bodo gostovali pri teksaškem tekmecu v San Antoniu.

Prvo ime srečanja je bil Dončić, ki je prispeval 37 točk. V statistko je 25-letni Ljubljančan vpisal še devet skokov. Zadnjo tekmo je izpustil zaradi težav s stegensko mišico, zato je bil tudi nastop proti Nuggetsom vprašljiv. Irving se je izkazal s 24 točkami, statistiko pa je napolnil še z devetimi podajami in sedmimi skoki. 14 točk je dodal Dereck Lively. Murray je bil s 23 točkami prvi gostujoči strelec. Michael Porter je prispeval 20 točk, Jokić, ki je imel tudi 11 skokov, pa 16.

Dallas je udarno začel tekmo. Luka je takoj uspešno prodrl, potem zadel še trojko, nadaljeval pa je Irving in po vodstvu gostiteljev z 10:3 je trener Denverja Michael Malone že v tretji minuti vzel minuto odmora. Poteza se je obrestovala, saj so prvaki prevzeli pobudo in na polovici četrtine s štirimi zaporednimi točkami Aarona Gordona povedli. Priigrali so si prednost sedmih točk, po prvi četrtini, v kateri je Dončić dal devet točk, pa vodili s 34:30.

Včasih se na treningu eno uro skupaj posvečam le levi roki. Ko si nizek branilec, moraš zaključevati na različne načine. Veliko dela temu posvečam že od otroštva.

Kyrie Irving

V drugi minuti nadaljevanja je Dončić zadel za vodstvo Dallasa, ki je drugo četrtino odprl s serijo 6:0. Ko so Nuggetsi hitro znova prevzeli pobudo, je bil Ljubljančan dvakrat zapored natančen izza črte in Dallas je znova povedel. Zaključek polčasa je pripadel Denverju, ki je na odmor odšel s tremi točkami naskoka (58:61). Dončić je v prvem polčasu prispeval že 23 točk, prvi strelec Denverja pa je bil Porter s 15, 12 od teh je dal v prvi četrtini.

Po trojkah Jokića in Kentaviousa Caldwella-Popa je Denver na začetku tretje četrtine dvakrat povedel za pet. Potem je Kidd vzel minuto odmora in v dobrih dveh minutah so njegovi varovanci s serijo 9:0 prisilil Malona v 'timeout'. Dončić, ki je v tretji četrtini dal dve točki, je vmes odšel v garderobo, dirigentsko palico pa je prevzel Irving, ki je bil najzaslužnejši, da so gostitelji pred zadnjo četrtino vodili za pet (84:79).

Neverjetno. Mislim, da se ljudje ne zavedajo, kako težak met je bil to. In to s slabšo roko. Ne vem, če sem že videl nekaj tako posebnega.

Luka Dončić o Irvingovem metu za zmago

Dončić se je na začetku zadnje četrtine vrnil na parket in takoj zadel dva prosta meta. Derrick Jones je osem minut pred koncem zabil za prvo dvomestno prednost Dallasa na tekmi, Luka, ki je bil predtem natančen izza črte, pa je zatem položil za +13. Toda sledile so minute v znamenju gostov. Z zaporednima trojkama je Denver hitro skoraj prepolovil zaostanek. Potem je nalet malce prekinil Lively, toda ko so ostale še štiri minute, je Murray s trojko približal na -4. Luka je nato zadel le en prosti met, Kleber pa je zgrešil za tri.

Vmes je trojko zadel Caldwell-Pope, Murray pa je po zgrešenem metu Dončića priključil na -1. Kapetanu slovenske reprezentance se je še enkrat zatresla roka na črti prostih metov, Jokić pa je izenačil. 46 sekund pred koncem je Dončić zgrešil met iz obrata s polrazdalje, Murray pa je bil izza črte natančen za 102:105. Po minuti odmora je Luka s trojko z velike oddaljenosti takoj izenačil. Ostalo je še 24 sekund, Murray pa je zgrešil za gostujoče vodstvo. Dobri dve sekundi so imeli Mavsi za zadnji napad, ki ga je uspešno zaključil Irving.

Bucksi zaradi odličnega meta za tri niso pogrešali Janisa

Milwaukee je kljub odsotnosti najboljšega igralca Janisa Andetokumba ugnal Phoenix (140:129). Grški zvezdnik je manjkal zaradi težav s stegensko mišico, Damian Lillard in Bobby Portis pa sta poskrbela, da ga Bucksi niso pogrešali. Vsak je dal po 31 točk, Lillard ob tem še 16 podaj, Portis, ki je izza črte metal 5/5, pa je zbral deset skokov. Gostitelji so zadeli 24 trojk s skoraj 59-odstotno uspešnostjo in slavili, čeprav so Sonca v obarvanem delu pri obroču dosegla kar 28 točk več (58:30).

18 trojk so Bucksi zadeli že v prvem polčasu, s čimer so izenačili rekord lige, ki je v lasti Phoenixa in Utaha. Po treh četrtinah je domača zasedba vodila za 15, na polovici zadnje pa so se gostje približali na -7. Toda Milwaukee je hitro odgovoril in po trojki Lillarda slabe tri minute pozneje vodil znova za 14. Khris Middleton, ki je izpustil 16 tekem zaradi poškodbe gležnja, je dodal 22 točk. Bradley Beal je bil z 28 točkami prvi gostujoči strelec. Grayson Allen jih je dodal 25, Devin Booker pa 23. Kevin Durant jih je v 41 minutah dal le 11.

Robinson najhitreje zadel 1000 trojk v karieri

Detroit je izgubil proti Miamiju s 101:104. Bam Adebayo je zadel trojko ob pisku sirene. Terry Rozier je bil pokrit v zadnji akciji tekme v Little Caesars Areni, zato je podal do centra, ki je zadel šele 12. trojko v sedemletni karieri v Ligi NBA.

Duncan Robinson je bil najboljši strelec tekme s 30 točkami, zadel je sedem trojk iz 12 poskusov. Že v uvodni četrtini je zadel 1000. trojko v karieri. Za ta dosežek je potreboval le 343 tekem. S tem je presegel rekord Buddyja Hielda, ki je 1000 trojk zadel na 350 tekmah.

Tekme 17. marca:
DALLAS – DENVER
107:105 (30:34, 28:27, 26:18, 23:26)
Dončić 37 (12/27 iz igre, 5/11 za tri, 8/10 PM), 9 skokov in 3 podaje v 40 minutah, Irving 24, Lively 14, Jones 9, Gafford in Exum po 8, Washington 4, Hardy 2, Hardaway 1; Murray 23, Porter 20, Jokić 16 in 11 skokov, Gordon 11, Braun in Caldwell-Pope po 10, Jackson 8, Nnaji 4, Watson 3.

MILWAUKEE – PHOENIX 140:129
Lillard 31 (10/19 iz igre) in 16 podaj, Portis 31 (13/20 iz igre) in 10 skokov, Middleton 22, Crowder 18, Beasley 17, B. Lopez 10; Beal 28, Allen 25, Booker 23, O'Neale 16, Durant 11, Gordon 10.

DETROIT – MIAMI 101:104
Fournier 18, Cunningham 17, Fontecchio 13, Stewart 12, Duren 11 in 10 skokov, Ivey 10; Robinson 30 (7/12 za tri), Adebayo 20 in 17 skokov, Rozier 17, Jaquez 15, Martin 10.

ORLANDO – TORONTO 111:96
Banchero 29 (11/16 iz igre, 4/7 za tri), F. Wagner 22, M. Wagner 14; Nwora 18, Trent 15.

WASHINGTON – BOSTON 104:130
Poole 31 (12/19 iz igre, 3/6 za tri), Champagnie 14, Gill 13; Tatum (6/12 za tri) in Hauser (10/13 za tri) po 30, Horford, Kornet in Pritchard po 14, Brown, Porzingis in White niso igrali.

SAN ANTONIO – BROOKLYN * 122:115
Wembanyama 33 (14/26 iz igre, 1/7 za tri), 16 skokov, 7 podaj in 7 blokad, Vassell 25 (11/21 iz igre, 1/7 za tri) in 8 podaj, K. Johnson 24 (5/8 za tri); Thomas 31 (12/23 iz igre), Schröder 19 (8/19 iz igre, 2/6 za tri), Sharpe 15.