Luka Dončić
Luka Dončić "v primežu" Jamesa Hardna in P. J. Tuckerja. Dončić je odigral prvo tekmo po 11. marcu. Ljubljančan je odlično vodil igro Dallasa, a ni imel strelskega večera, saj je zgrešil 16 metov (11/27), osem poskusov izza črte (1/9), štiri proste mete in tudi izgubil je kar osem žog. Foto: EPA

Derbi ekip iz Teksasa je minil v igri brez obrambe na obeh straneh. Mavericksi so vodili večji del tekme (v tretji četrtini celo s 113:99), v končnici pa so imeli zmago skoraj že zagotovljeno. 45 sekund pred koncem so po trojki Maxija Kleberja povedli s 138:131.

Najboljši strelec Lige NBA James Harden, ki je bil znova razred zase (49 točk), je s trojko z desetih metrov znižal rezultat. Po Dončićevem zgrešenem metu izza črte je Robert Covington z dvema prostima metoma približal Rocketse na 138:136. Do konca je ostalo le še šest sekund.

James Harden je nasul Mavericksom kar 49 točk. V končnici rednega dela in v podaljšku je prevesil tehtnico na stran Raket. Foto: Reuters

Spretni Covington izsilil podaljšek
Russell Westbrook je moral narediti osebno napako, a je Seth Curry zadel le en prosti met. Po minuti odmora je skušal Harden izsiliti osebno napako pri metu s polovice igrišča. Dorian Finney-Smith je naredil osebno napako, a so se sodniki odločili, da je bila storjena še pred metom. Harden je prvi prosti met zadel, drugega pa namerno zgrešil. Žoga se je odkotalila z obroča, Covington pa je z desne strani rakete mojstrsko ušel Kleberju in nato z leve strani potisnil žogo skozi obroč za 139:139. Dončić je zgrešil trojko iz težkega položaja ob pisku sirene in na vrsti je bil podaljšek.

Harden blestel v podaljšku
Rocketsi v uvodnih dveh minutah podaljška niso dosegli niti točke, a so se nato razigrali. Danuel House je zadel izza črte, Harden pa je dvakrat izjemno prodrl pod obroč in nanizal pet zaporednih točk. Dončić je potrdil trojni dvojček dve minuti pred koncem podaljška, ko je našel Kristapsa Porzingisa. Latvijec je zadel za tri točke, a tudi njegova imenitna predstava ni bilo dovolj za zmago. Covington je s trojko potrdil zmago Houstona. V zadnji minuti podaljška je Dončić prejel še dve osebni napaki in 28 sekund pred koncem je končal srečanje.

"Brada" na večni lestvici Raket le še za Olajuwonom
Harden je že v uvodnih devetih minutah prispeval neverjetnih 23 točk. Na večni lestvici strelcev Houstona se j zavihtel že na drugo mesto. Prehitel je Calvina Murphyja, pred njim je le še legendarni Hakeem Olajuwon, ki je popeljal Rocketse do naslova prvaka v letih 1994 in 1995.

"V zadnji četrtini smo le strnili obrambo. To je zelo vplivalo na našo samozavest. Dvignili smo ritem in se izkazali z bojem do zadnjega piska sirene, ki se je obrestoval. Nisem načrtoval, da bom tako zgrešil prosti met. Izkazalo se je, da sem ga perfektno zgrešil, Covingtonu pa je uspela neverjetna akcija za izenačenje," je bil navdušen najboljši strelec Lige NBA.

Russell Westbrook, ki je dosegel 31 točk, se je veselil prestižne zmage. Foto: Reuters

Vrnitev Burka z osmimi trojkami
Porzingis je bil najboljši strelec Mavsov. Latvijec je dosegel 39 točk in 16 skokov. Blestel je tudi Trey Burke, ki je zadel osem trojk v desetih poskusih. To je bila njegova prva tekma po vrnitvi v Dallas, potem ko ga je 6. februarja Philadelphia odpustila.

Rekordnih 160 točk v prvem polčasu
Trener Houstona Mike D'Antoni je bil vedno zagovornik košarke "run and gun", Rick Carlisle pa zares ne more biti zadovoljen z obrambo. Končnica se bo začela 17. oktobra in s tako slabo igro v obrambi Mavericksi ne bodo imeli nobene možnosti za preboj v polfinale Zahoda.

Dallas je ob odmoru vodil s 85:75. To je bil rekord po doseženih točkah v prvem polčasu (160) v tej sezoni Lige NBA.

Carlisle bi si težko zamislil grenkejši poraz
"To je res težek poraz. Kar težko bi si zamislil še grenkejši poraz. Imamo mlado ekipo, ki se mora še veliko naučiti. Imamo še veliko prostora za napredek, in prepričan sem, da bomo kmalu še veliko boljši v napetih končnicah tekem," je bil razočaran Carlisle, ki je popeljal Dallas do edinega naslova prvaka junija 2011, ko je Dirk Nowitzki v nepozabnem finalu šokiral Miami (4:2 v zmagah).

Dončić: Smo mlada ekipa. Moramo se še veliko naučiti.
Dončić upa, da se bo s soigralci s te tekme kaj naučil za naprej. "Smo zelo mlada ekipa. Moramo se še veliko naučiti. Prepričan sem, da se bomo poboljšali. Verjamem, da bomo najboljši takrat, ko bo to najpomembnejše, to me ne skrbi," je po tekmi dejal 21-letni Dončić.

Antetokounmpo ni prejel šeste osebne napake
Milwaukee je premagal Boston s 119:112 v obračunu ekip z vrha Vzhoda. To je bila že 54. zmaga najboljše ekipe v ligi. Giannis Antetokounmpo je dosegel 36 točk, 15 skokov in 7 podaj.

Giannis Antetokounmpo je v zadnji četrtini dosegel kar 16 izmed 36 točk. Grk je tudi po štirih mesecih in pol odmora v odlični formi. Foto: Reuters

Ključen je bil njegov prodor minuto in pol pred koncem. Marcus Smart se je odlično postavil in Grk ga je ob polaganju podrl. Sodnik je že zapiskal osebno napako, ki bi bila njegova šesta. Pri izidu 107:107 bi moral zapustiti igrišče, a sledil je ogledal posnetka in po daljšem posvetu so se sodniki odločili, da koš velja, saj naj bi Smart z eno nogo stal na črti, ki označuje polkrog v raketi. Antetokounmpo je ostal pri petih osebnih napakah, z dodatnim prostim metom pa je povišal na 110:107.

To je bil šok za Celticse, ki se niso več pobrali. Khris Middleton je zadel trojko minuto pred koncem, nato pa je Antetokounmpo s košem in dodatnim prostim metom potrdil zmago Bucksov.

Smart je bil besen po koncu tekme, nikakor se ni želel sprijazniti z odločitvijo sodnikov, ki je bila zares sporna.

Tekme 31. julija:
DALLAS – HOUSTON
* 149:153 (42:42, 43:33, 34:33, 20:31; 10:14)
Porzingis 39 (13/26 iz igre) in 16 skokov, Burke 31 (8/10 za tri), Dončić 28 (11/27 iz igre, 1/9 za tri, prosti meti 5/9), 13 skokov in 10 podaj v 42 minutah, Hardaway 24 (5/8 za tri), Kleber 7, Marjanović in Finney Smith po 6, Wright 5, Se. Curry 3; Harden 49 (14/20 iz igre, prosti meti 18/21), 9 skokov in 8 podaj, Westbrook 31 (13/30 iz igre), 11 skokov in 8 podaj, House 20 (6/12 za tri), McLemore (4/4 za tri) in Covington (11 skokov) po 13, Green in Rivers po 10, Tucker 7.