Luka Dončić je bil neustavljiv v uvodnih petih minutah. V drugem polčasu so ga gostje precej bolje pokrivali in ni prišel več do odprtih metov. Foto: AP

24-letni Ljubljančan je poskrbel za udaren start Mavericksov. Po štirih minutah in šestih sekundah je dosegel že 14 točk za vodstvo Dallasa z 19:4. Volkovi so hitro začeli tuliti v American Airlines Centru. V tretji četrtini so povedli in v zadnjih minutah vseskozi povečevali naskok. Zadnjo četrtino so dobili z 32:19.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Dončić, ki je drugi strelec Lige NBA, je devetič zapored presegel 30 točk. Prispeval je še 6 skokov in 13 podaj v 39 minutah. Natančno je izvedel vseh sedem prostih metov, edini trojki na tekmi pa je zadel v uvodnih minutah. Izgubil je tudi osem žog. Tokrat se je zelo poznalo, da ni imel veliko pomoči soigralcev. Novinec Dereck Lively je dosegel 15 točk, Dante Exum pa 14. Tim Hardaway ni imel strelskega večera (0/7 za tri), potem ko je v torek blestel proti LA Lakersom. Manjkali so Kyrie Irving, Seth Curry, Maxi Kleber in Josh Green.

Imeniten večer je imel center Naz Reid, ki je zadel kar sedem trojk. S 27 točkami (rekord sezone) je bil najboljši strelec Minnesote. Karl-Anthony Towns je zbral 21 točk in 17 skokov, veteran Mike Conley pa je dodal 14 točk. Tudi slabša predstava Anthonyja Edwardsa (9 točk, 3/19 iz igre) ni vplivala na končni razplet. Volkovi so se veselili že 18. zmage v letošnji sezoni.

Mavericksi so izjemno slabo metali izza črte (7/32). Doživeli so prvi poraz po nizu štirih zmag. V raketi so popolnoma prevladovali gostje, ki so dobili skok s 45:34.

Simultanka Dončića v uvodnih petih minutah
V prvih petih minutah je Dončić jemal sapo navijačem v razprodanem American Airlines Centru. Najprej je našel Granta Williamsa, ki je zadel trojko, nato je nanizal pet točk za vodstvo z 10:2. Dvakrat zapored je bil natančen izza črte po koraku nazaj, Jaden McDaniels pa je nad njim naredil še osebno napako. S štirimi točkami v enem napadu je povišal na 17:2 v 4. minuti. Po polaganju Edwardsa je bil natančen še s štirih metrov. Na začetku pete minute tekme je zbral že 14 točk.

Naz Reid je navdušil s predstavo sezone. Zadel je sedem trojk iz devetih poskusov.  Foto: AP
Naz Reid je navdušil s predstavo sezone. Zadel je sedem trojk iz devetih poskusov. Foto: AP

Volkovi so odgovorili z delnim izidom 10:0 in sredi prve četrtine znižali na 19:14. Ujeli so ritem v napadu in po 12 minutah so zaostajali le še za štiri točke (30:26).

Reid s serijo trojk približal Volkove
Sredi druge četrtine so se Mavericksi znova razleteli po parketu. Jaden Hardy in Exum sta zadela za tri točke, Lively pa je navdušil navijače z zabijanjem po podaji Dončića za 48:37. Trener Minnesota Chris Finch je vzel minuto odmora in uspelo mu je prebuditi svoje varovance. Reid je zadel še tri trojke do odmora in prednost Dallasa je popolnoma skopnela (60:59). Dončić je v prvem polčasu prispeval že 26 točk in 8 podaj.

Minnesota v drugem polčasu za razred boljša
Sredi tretje četrtine je bil izid zadnjič na tekmi izenačen (74:74), nato pa so Volkovi prevzeli pobudo z osmimi zaporednimi točkami. Po košu Edwardsa so imeli po 36 minutah pet točk naskoka (82:87).

Karl-Anthony Towns je prevladoval v raketi. Zbral je kar 17 skokov. Foto: AP

Razigrani Reid je v zadnji četrtini zadel še dve trojki, šest minut pred koncem je prednost Minnesote narasla na 13 točk (91:104). Dallas je igral zelo slabo v obrambi, skoraj vsak napad je prejel koš. Veteran Conley je tri minute pred koncem s trojko že odločil tekmo (93:109). Trener Dallasa Jason Kidd je minuto in 46 sekund pred zadnjim piskom sirene Dončića poklical na klop.

Kidd: Imeli smo številne odprte mete, a skoraj ničesar nismo zadeli
"Minnesota ima eno najboljših ekip v ligi. Na obeh straneh parketa so bili boljši od nas. Tokrat je bil za nas usoden Naz Reid, ki je zadeval z vseh položajev," je bil na novinarski konferenci kratek Dončić. Jezen je bil znova na nekatere sodniške odločitve. Že v prvem polčasu je prejel tehnično napako.

"Imeli smo številne odprte mete, a skoraj ničesar nismo zadeli. Proti Lakersom smo zadevali zelo dobro, tokrat pa nam ni steklo. Hardaway je zgrešil vseh sedem metov za tri točke. Minnesota je najboljša ekipa v ligi, in moram jim čestitati za zmago. Vedno imajo dva zelo visoka igralca v raketi. V Portlandu nas v soboto čaka popolnoma drugačna ekipa in treba se bo prilagoditi," je poudaril trener Kidd.

Ducat zmag za Celticse v TD Gardnu
Z enakim izkupičkom zmago in porazov (18-5) je na vrhu Vzhoda Boston, ki je drugič v treh dneh premagal Cleveland v TD Gardnu s 116:107. Celticsi so še vedno edina ekipa v ligi, ki ni izgubila na domačem parketu, dobili so vseh 12 tekem.

Po treh četrtinah je imel Boston minimalno prednost, nato pa se razigral Jayson Tatum (27 točk) in osem minut pred koncem so bili Cavaliersi v težavah (101:91). Cari Levert je znižal na 107:102 tri minute pred koncem , vendar sta Jrue Holiday in Tatum z zabijanjem potrdila zmago Celticsov.

Coby White je blestel na Floridi. Foto: AP

Biki poteptali Miami v uvodnih minutah in nato ohranili prednost
V Miamiju je Chicagu uspel sanjski start (8:33). Vročica je vseskozi lovila zaostanek, a ji ni uspelo zrežirati preobrata. Coby White se je znova izkazal s 26 točkami, Ayo Dosunmu in Nikola Vučević sta jih dodala po 24, DeMar DeRozan pa 23. Prvič po letu 1969 so kar štirje igralci Bikov dosegli najmanj 23 točk.

Miami, ki je junija igral v velikem finalu, ima velike težave s poškodovanimi igralci. Tokrat so manjkali Bam Adebayo, Josh Richardson, Haywood Highsmith in Tyler Herro, ki je zaradi zvina gležnja izpustil že 17 tekem. Ekipi se bosta v Kaseya Centru na Floridi srečali še v soboto, kar bo tudi zadnja medsebojna tekma sezone.

Nikola Jokić je po nekaj slabših strelskih večerih znova spomnil na predstave iz lanske končnice, ko je bil razred zase. Foto: AP

Deseti trojni dvojček v sezoni za Jokića
Nikola Jokić je postal prvi košarkar, ki je v Ligi NBA sedem sezon zapored dosegel vsaj deset trojnih dvojčkov. MVP junijskega finala je s 26 točkami, 15 skoki in 10 podajami zagotovil Denverju zmago nad Brooklynom s 124:101. To je 115. trojni dvojček v imenitni karieri Srba.

Tekma v Ball Areni je bila odločena že po treh četrtinah, ko so Nuggetsi povedli z 90:67.

Šesta zaporedna zmaga Clippersov
Po slabem startu v sezono so pravo formo ujeli LA Clippersi, ki so ugnali Golden State s 121:113. To je bila njihova šesta zaporedna zmaga.

James Harden je presegel mejo 25.000 točk v bogati karieri. Zbral je 28 točk, 15 skokov in 7 podaj. Manjkal je Paul George, a se je izkazal Kawhi Leonard s 27 točkami in osmimi skoki.

Klay Thompson je prvič v tej sezoni dosegel 30 točk, zadel je osem trojk. Slab strelski večer je imel Stephen Curry (17 točk, 3/13 za tri).

Trener Steve Kerr je poudaril, da upa na milo kazen za Draymonda Greena, ki je bil leta 2023 že štirikrat kaznovan. V torek je udaril Jusufa Nurkiča v obraz in ne bo smel igrati za nedoločen čas. Disciplinska komisija bo posebej obravnavala njegov primer.

Tekme 14. decembra:
DALLAS – MINNESOTA
101:119 (30:26, 30:33, 22:28, 19:32)
Dončić 39 (15/27 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 7/7), 6 skokov in 13 podaj v 39 minutah, Lively 15 (7/9 iz igre), Exum 14 (5/6 iz igre, 2/3 za tri), Hardaway 10 (4/15 iz igre, 0/7 za tri), Williams (2/11 iz igre, 1/7 za tri) in Hardy po 5, Powell 4, Jones jr. 3, Morris, Lawson in Prosper po 2; Reid 27 (8/14 iz igre, 7/11 za tri), Towns 21 (8/14 iz igre) in 17 skokov, Conley 14, Alexander Walker 13 (3/4 za tri), McDaniels 11, Edwards 9 (3/19 iz igre) in 11 podaj, Gobert 8 in 12 skokov, Anderson 6, Brown 5, Minott 3, Milton 2.

BOSTON – CLEVELAND 116:107
Tatum 27 (9/22 iz igre, 3/10 za tri) in 11 skokov, Brown 22 (10/20 iz igre), Porzingis 18, Holiday 15; Mitchell 31 (12/24 iz igre, 2/8 za tri), LeVert 26 (9/16 iz igre), Garland 19.

MIAMI – CHICAGO 116:124
Jaquez 22 (6/14 iz igre), Butler 20 (6/15 iz igre), Martin (11 skokov) in Lowry (4/9 za tri) po 17; White 26 (9/20 iz igre, 4/11 za tri), 11 skokov in 7 podaj, Dosunmu (3/4 za tri) in Vučević (12 skokov) po 24, DeRozan 23.

DENVER – BROOKLYN 124:101
Jokić 26 (8/12 iz igre, prosti meti 10/12), 15 skokov in 10 podaj, Watson 18, Murray 16; Dinwiddie 17, Thomas 13, Giles 11.

PORTLAND – UTAH 114:122
Henderson 23 in 10 podaj, Camara 18 (3/4 za tri), Reath 15; Sexton 27 (11/17 iz igre), Fontecchio 24 (5/5 za tri), Horton Tucker 23.

SACRAMENTO – OKLAHOMA CITY 128:123
Fox 41 (14/25 iz igre, 5/11 za tri), Sabonis (16 skokov) in Monk (4/8 za tri) po 18, Ellis 17 (5/7 za tri); Gilgeous Alexander 43 (13/27 iz igre, prosti meti 16/18) in 9 podaj, Giddey 18, Dort 17 (3/5 za tri), Holmgren 14 in 10 skokov.

LA CLIPPERS – GOLDEN STATE 121:113
Harden 28 (6/12 iz igre, 5/6 za tri) in 15 podaj, Leonard 27 (9/16 iz igre), Powell 21; Thompson 30 (8/12 za tri), Curry 17 (3/13 za tri), Kuminga 15.