Shai Gilgeous-Alexander je prispeval 31 točk, kolikor letos znaša tudi njegovo povprečje. S tem je drugi strelec v ligi, na vrhu pa je Luka Dončić z dobrimi 34 točkami. Foto: AP

Thunder je s 46. zmago na 66. tekmi na vrhu Zahoda ujel Nuggetse, potem ko je na zadnjih 14 tekmah slavil enajsto zmago. Mavsi so klonili po štirih zaporednih zmagah in ostajajo na mestih, ki trenutno peljejo v kvalifikacije za končnico. Ko sta se moštvi nazadnje pomerili, je Dallas na domačem parketu gladko zmagal (146:111), tokrat pa ni bil kos Oklahoma Cityju, h kateremu bo letos prišel še za zadnjo tekmo rednega dela 14. aprila.

Zasluge gredo tekmecem. Bili so boljši. Imeli smo 19 izgubljenih žog, kar je odločno preveč. Ne boš premagal ene izmed najboljših ekip v ligi, če boš tolikokrat zapravil žogo. V tem pogledu moramo biti precej boljši. Za nami je težko gostovanje, druga tekma v dveh dneh, in to še brez Luke. Generalno gledano so fantje opravili dobro delo. Energija in trud sta bila prava.

Jason Kidd, trener Dallasa

Dončić je zaradi težav s stegensko mišico predčasno končal zadnji obračun z Golden Statom. Naslednji dan se ni odpravil na najbližje gostovanje, njegov nastop v nedeljo, ko bodo Mavsi prvake gostili ob 20.30 po slovenskem času, pa je za zdaj še vprašljiv. Dobra novica je, da pregled z magnetno resonanco ni pokazal resnejše poškodbe. V tokratni sezoni so na devetih tekmah brez svojega najboljšega igralca Teksašani izgubili šestič. Tako so bili gledalci v Paycom Centru prikrajšani za dvoboj najboljših strelcev lige, verjetno tudi najboljših branilcev na svetu ta trenutek in dveh kandidatov za MVP-ja.

Dallas je z 38 zmagami in 29 porazi ostal na osmem mestu Zahodne konference. Foto: AP

Odsotnost Luke Dončića se je gostom poznala, Shai Gilgeous-Alexander pa je na drugi strani vodil Grom do 27. zmage na 34 domačih tekmah. Kanadčan je prispeval 31 točk, zbral devet skokov in podelil še pet podaj. V 37 minutah je izgubil le eno žogo. Odličen je bil tudi Jalen Williams, ki je dal 27 točk. Dobro je svoje delo opravil v obrambi, saj je pokrival tudi Kyrieja Irvinga. Čeprav je ta dal 36 točk in dodal še 12 podaj, pa mu je domači košarkar povzročal kar precej težav. Tim Hardaway je pristavil 23 točk. Gostitelji so izkoristili 19 izgubljenih žog Mavsov, po katerih so dali 34 točk.

19 točk in 15 skokov je v statistiko pri Dallasu vpisal Daniel Gafford, ki je prekinil izjemen niz brez zgrešenega meta iz igre. Takoj je bil neuspešen v prvi akciji na tekmi, tako da je ostal pri 33. zaporednih zadetih poskusih, kar je drugi najboljši dosežek v zgodovini Lige NBA. Le legendarni Wilt Chamberlain je bil uspešnejši, ko jih je leta 1967 zadel 35 zapored. Že v prvi četrtini so gostje ostali brez Josha Greena, ki si je zvil gleženj. V drugi so po seriji 8:0 povedli, vendar je Oklahoma City, ki je v prvem polčasu največ vodil za sedem, hitro znova prevzel pobudo.

Po štirih minutah drugega polčasa je Gilgeous-Alexander zadel za +9, na slabi polovici tretje četrtine pa je prvič popeljal OKC do dvomestne prednosti. Vsakič, ko je Dallas znižal, so gostitelji, večinoma s SGA-jem, našli odgovor. Razlika je bila dvomestna še pet minut pred koncem, potem pa je Irving znižal na -6. Ostale so še tri minute in Dallas je imel napad, da bi povsem ujel priključek. Jalen Williams je že ukradel žogo Irvingu, toda dosojena je bila osebna napaka. Irving je nato napad hitro končal, vendar izza črte zgrešil obroč. Jalen Williams je bil uspešen s črte prostih metov, na drugi strani sta trojki zgrešila P. J. Washington in Hardaway, Maxi Kleber je napravil osebno napako v napadu, SGA pa je nato z iznajdljivim prodorom 80 sekund pred koncem potrdil domačo zmago.

Kelti s 25 trojkami potrdili mesto v končnici

Jaylen Brown je bil zelo razigran proti Phoenixu. Iz igre je metal 14/23, od tega 5/9 za tri. Foto: Reuters

Boston je drugič v petih dneh premagal Phoenix. Četrto zaporedno zmago – vmes je ugnal še Portland in Utah – je slavil s 127:112, 30. v sezoni je zmagal v TD Gardnu. Celticsi so postali prva ekipa, ki si je že zagotovila mesto v končnici. Zadeli so 25 trojk s 50-odstotno uspešnostjo. Sonca so na drugi strani izza črte metala 35-odstotno, 11-krat pa so bila natančna. "So najboljša ekipa pri metu z razdalje. Težko jih je pokrivati. Poskušaš jih omejiti, dali smo vse, kar smo lahko, a ni bilo dovolj," je dejal gostujoči trener Frank Vogel.

Kelti so ukradli osem žog več od tekmeca in po njih dosegli 12 točk več kot Phoenix. 16 točk več so dali v protinapadih. Sunsi so klonili kljub prepričljivo dobljenemu skoku (33:51). Jaylen Brown je blestel s 37 točkami, Jayson Tatum jih je dodal 26, Al Horford, ki je bil šestkrat natančen za tri, pa 24. Kristaps Porzingis je zaradi poškodbe stegenske mišice izpustil četrto tekmo zapored. Devin Booker, ki je manjkal na prvi medsebojni tekmi ta teden, je bil s 23 točkami prvi strelec Phoenixa. Bradley Beal jih je pristavil 22, Kevin Durant in Grayson Allen pa po 20.

Janis vodil Milwaukee do zmage nad Philadelphio

Milwaukee je vpisal 43. zmago na 67 tekmah. Foto: Reuters

Po štirih gostovanjih v nizu v Kaliforniji, kjer je klonil trikrat, je Milwaukee na domačem paketu s 114:105 premagal Philadelphio in je znova drugi na Vzhodu. Janis Andetokumbo je bil z 32 točkami in 11 skokih gonilna sila domače zasedbe. Brook Lopez je zbral 19 točk in sedem skokov, Damian Lillard pa 17 točk in sedem podaj. Khris Middleton je zaradi zvina levega gležnja manjkal na 16. tekmi zapored. Bucksi so na začetku zadnje četrtine zaostajali z 80:83, potem pa so s košem Bobbyja Portisa slabih devet minut pred koncem povedli z 88:87 in prednosti niso več izpustili iz rok.

Sixersom se pozna odsotnost Joela Embiida, saj so brez prvega moža izgubili 13 od 20 srečanj. Tyrese Maxey je prispeval 30 točk, Tobias Harris pa jih je dodal 15. V prvem polčasu, ko so deset domačih izgubljenih žog pretvorili v 17 točk, so vodili za 12, v drugem pa se je ustavil napad. V tretji in zadnji četrtini so dobili po 22 točk, Bucksi pa so bili v drugi polovici srečanja skupaj boljši za 17.