Luka Dončić je že v prvem polčasu dosegel 30 točk. Na zadnjih desetih tekmah je vedno presegel to mejo, kar je nov klubski rekord. Foto: AP

Že v uvodni četrtini je Dončić dosegel kar 22 točk, a so Blazersi po 12 minutah vseeno vodili z 39:36. Ključna je bila druga četrtina, ki so jo Mavericksi dobili z 38:24. V drugem polčasu so zanesljivo ohranili prednost. Dončić je že ob koncu tretje četrtine dosegel peti trojni dvojček v tej sezoni in 61. v karieri.

Tim Hardaway je zadel pet trojk in prispeval 25 točk, Dante Exum in Derrick Jones jr. sta zbrala po 18 točk. Novinec Dereck Lively je že v prvi četrtini moral zapustiti parket zaradi poškodbe gležnja, a je Dallas kljub temu dobil skok s 47:44. Še vedno so poškodovani Kyrie Irving, Maxi Kleber in Josh Green.

Blazersi so doživeli šesti zaporedni poraz in ostajajo na dnu Zahoda. Anfernee Simons je bil najboljši strelec gostiteljev s 33 točkami. Jerami Grant se je vrnil na parket, potem ko je izpustil štiri tekme zaradi pretresa možganov. Hitro je prevzel vodilno vlogo in prispeval 27 točk.

Portland vodil po prvi četrtini kljub 22 točkam Dončića
Dončić je prvo akcijo Mavericksov končal s trojko in nakazal, da ga bo težko ustaviti. Že sredi prve četrtine je dosegel 11 točk. Obramba Dallasa je bila zelo slaba, gostitelji so zlahka dosegali koše, Simons je povišal na 27:19 in Jason Kidd je vzel minuto odmora. V uvodnih 12 minutah je Dončić prispeval kar 22 točk, nato pa je našel Hardawaya, ki je s trojko znižal na 36:33.

Dončić je vpisal 61. trojni dvojček v karieri. Znova je popolnoma zasenčil Deanderja Aytona, ki je bil prvi izbor na naboru junija 2018. Foto: AP

Hardaway in Curry poskrbela za preobrat
Ko je Dončić počival uvodnih pet minut druge četrtine, so njegovi soigralci blesteli. Hardaway je zadel dve zaporedni trojki, Seth Curry pa je zaokrožil delni izid 10:0. Ko se je Ljubljančan vrnil na parket, so imeli Mavericksi deset točk naskoka (44:54). Blazersi so mislili le na napad, kar je znal Dončič unovčiti. Do odmora je nasul 30 točk in Dallas si je nabral 11 točk naskoka (63:74).

Gostitelji nemočni v drugem polčasu
Na začetku tretje četrtine so bili gostitelji že v izgubljenem položaju. Mavericksi so z delnim izidom 10:2 po košu Exuma povedli z 18 točkami prednosti (68:86). Portland je nato odgovoril z desetimi zaporednimi točkami in po 36 minutah je še upal na preobrat (99:110).

Na začetku zadnje četrtine je Dončić počival skoraj pet minut. Blazersom se ni uspelo nevarno približati. Prednost je vseskozi znašala okoli 10 točk in končnica ni bila več napeta.

Dončić računa, da bo kmalu dosegel tudi 50 točk
"Mislim, da lahko dosežem tudi 50 točk, zadeti moram več trojk. V drugem polčasu so me podvajali in zaupal sem soigralcem. Mislim, da bi lahko dosegli še več točk, saj smo imeli številne odprte mete. Nisem zaskrbljen zaradi velike minutaže," je na novinarski konferenci poudaril Dončić.

Sedma zaporedna zmaga Clippersov
Odlično formo so ujeli LA Clippersi, ki so odpravili New York s 144:122 in se veselili že sedme zaporedne zmage. Kawhi Leonard je dosegel 36 točk, zadel je pet trojk iz šestih poskusov. Paul George je dodal 25 točk.

Knicksi niso ponovili izjemne petkove predstave, ko v zadnji četrtini povozili Phoenix. Jalen Brunson je bil junak v Arizoni s 50 točkami, tokrat pa ni imel strelskega večera (22 točk, 7/17 iz igre). Obramba je bila zelo slaba, že do odmora so prejeli 77 točk. Knicksi bodo ostali v Los Angelesu, v ponedeljek se bodo pomerili še z Lakersi.

Shai Gilgeous-Alexander je zadel odločilni met v Denverju manj kot sekundo pred koncem. Foto: AP

Gilgeous-Alexander odločil v Denverju
Izjemno napeto je bilo v Ball Areni v Denverju, kjer so trenutni prvaki izgubili proti Oklahomi s 117:118. Shai Gilgeous-Alexander je odločil tekmo devet desetink sekunde pred koncem. Dosegel je 25 točk, čeprav ni imel strelskega večera (9/20 iz igre). V zadnji akciji tekme Jokić ni našel soigralca iz avta in gostje so odbili žogo ob pisku sirene.

MVP junijskega finala je prispeval 24 točk in 12 skokov. Michael Porter je zbral 20 točk, manjkal pa je Kentavious Caldwell-Pope in v končnici se je to precej poznalo. Nuggetsi so še tri minute in pol vodili s 111:103.

Pri Oklahomi se je izkazal tudi Jalen Williams s 25 točkami, odlični novinec Chet Holmgren je zbral 17 točk, 11 skokov in neverjetnih devet blokad.

Curry končal negativni niz Bojevnikov
Golden State je premagal Brooklyn s 124:120 in s tem končal serijo treh porazov. Bojevniki nikakor ne najdejo prave forme v tej sezoni, brez kaznovanega Drayma Greena pa je nastala še velika luknja v obrambi.

Stephen Curry je bil s 37 točkami junak večer v Chase Centru, zadel je šest trojk. V zadnji minuti je z dvema košema potrdil težko prigarano zmago. Netsi so se zelo dobro upirali. Najboljši strelec tekme je bil Cam Thomas z 41 točkami, zadel je pet trojk.

Keegan Murray je ob odsotnosti De’Aarona Foxa dobil glavno vlogo in odlično jo je izkoristil. Foto: AP

Murray zadel 12 trojk za gladko zmago Sacramenta
Keegan Murray je imel večer kariere v Sacramentu. Dosegel je 47 točk in zadel 12 trojk za zmago Kraljev nad Utahom s 125:104. Zvezdnik De’Aaron Fox je manjkal zaradi poškodbe desnega ramena.

Tretjo četrtino je Sacramento dobil s 44:24, Murray pa je postavil klubski rekord s 26 točkami. Kazalo je že, da lahko izenači ali celo izboljša rekord Lige NBA, ki ga ima Klay Thompson s 14 trojkami. Murray je zadel 12 od 13 poskusov izza črte, nato pa je zadnja dva zgrešil.

Tekme 16. decembra:
PORTLAND - DALLAS
120:131 (39:36, 24:38, 36:36, 21:21)
Simons 33 (13/22 iz igre, 2/8 za tri) in 8 skokov, Grant 27 (12/20 iz igre), Henderson 13, Reath 11, Brogdon 9, Camara 8, Ayton (10 skokov) in Sharpe po 7, Thybulle 5; Dončić 40 (15/28 iz igre, 4/12 za tri), 12 skokov in 10 podaj v 37 minutah, Hardaway 25 (5/15 za tri), Jones jr. in Exum (8/11 iz igre) po 18, Morris 10, Se. Curry 7, Powell 6, Hardy 4, Williams 3.

MILWAUKEE - DETROIT 146:114
Lillard 33 (11/22 iz igre, 6/14 za tri), Portis 31 (11/18 iz igre, 4/7 za tri) in 12 skokov, Andetokumbo 22 (7/9 iz igre); Cunningham 25 (10/17 iz igre), Bogdanović 24, Wiseman 17.

CHARLOTTE - PHILADELPHIA 82:135
Miller 14, McGowens 12; Embiid 42 (18/23 iz igre) in 15 skokov, Maxey 21 (5/8 za tri), Harris 15.

CLEVELAND - ATLANTA 127:119
Allen 25 (12/14 iz igre) in 14 skokov, Mitchell 22 (4/9 za tri) in 13 podaj, Okoro 18 (3/4 za tri); Young 35 (11/21 iz igre, 7/12 za tri) in 10 podaj, Murray 21, Hunter 18.

MIAMI - CHICAGO 118:116
Butler 28 (9/18 iz igre), Love 22 (6/10 za tri), Jaquez 18; DeRozan 27 (9/13 iz igre), Williams 25 (4/5 za tri), White 22 (4/10 za tri), Craig 16 (4/5 za tri).

MINNESOTA - INDIANA 127:109
Towns 40 (15/25 iz igre, 2/3 za tri) in 12 skokov, Edwards 37 (14/23 iz igre, 7/10 za tri), Reid 17 (3/5 za tri); Brown in Nesmith po 17, Turner 12, Haliburton ni igral.

GOLDEN STATE - BROOKLYN 124:120
Curry 37 (14/22 iz igre, 6/8 za tri), Thomposn 24 (7/19 iz igre, 4/9 z atri), Podziemski 19 (4/9 za tri), Wiggins 14, Šarić 12; Thomas 41 (15/24 iz igre, 5/13 za tri), Claxton 19 in 12 skokov, Bridges 18, Dinwiddie 16 in 14 podaj.

DENVER - OKLAHOMA CITY 117:118
Jokić 24 (8/15 iz igre) in 12 podaj, Porter 20 (4/8 iz igre) in 11 skokov, Gordon 16, Murray 15; Gilgeous ALexander 25 (9/20 iz igre), Jal. Williams 24 (11/20 iz igre), Holmgren 17 in 11 skokov, Dort 13.

SACRAMENTO - UTAH 125:104
K. Murray 47 (16/23 iz igre, 12/15 za tri) in 8 skokov, Sabonis 20 (9/10 iz igre), 10 skokov in 8 podaj, Monk 18 (4/12 za tri), Fox ni igral; Sexton 28 (10/18 iz igre), Markkanen 18.