Luka Dončić je tudi na drugi medsebojni tekmi s San Antoniom v tej sezoni dosegel trojni dvojček z več kot 30 točkami. Foto: Reuters

Dve tekmi je 24-letni slovenski virtuoz letos izpustil in obakrat je bil Dallas nemočen. Na začetku decembra je manjkal zaradi rojstva hčerke, v petek pa zaradi lažje poškodbe stegenske mišice. Proti Raketam se je znova pokazalo, kako pomemben člen svojega moštva je. Niso le manjkale njegove točke, ampak je bil brez vodje napad Mavericksov nepovezan brez repa in glave. Že 24 ur kasneje je bila slika popolnoma drugačna. Dončić je zaigral proti Spursom, ki jih je v tretji četrtini domača zasedba na njegovih krilih v American Airlines Centru popolnoma nadigrala in prekinila niz treh zaporednih porazov. Naslednji izziv Mavse čaka na božični dan, ko bodo gostovali v Phoenixu.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Luka je šestič letos in šestič na obračunih z Ostrogami vpisal trojni dvojček. Sicer je bil že to 62. v karieri in kar 36., ko je prispeval več kot 30 točk. Statistiko je napolnil z 39 točkami (iz igre 13/27, za tri 5/10, PM 8/11), 12 skoki in desetimi podajami. Še 11 točk mu zdaj manjka, da doseže mejnik 10.000 v karieri. Po pričakovanjih mu bo to uspelo že na božič, ko bo odigral svojo 358. tekmo. S tem bo med aktivnimi igralci najhitreje prišel do tega dosežka, sicer pa bo sedmi najhitrejši do zdaj. Izenačil se bo z Bobom McAdoojem.

"Ne razmišljam o rekordih. Vesel sem le, da smo zmagali," je povedal takoj po tekmi. "Imamo odlične igralce. Res smo dobra ekipa. Kdaj nam met ne steče, toda ustvarjamo si dobre položaje in moramo samo verjeti, da nam bo uspevalo," je nadaljeval, na vprašanje, če igra v življenjski formi, pa odgovoril: "Ne vem. O tem lahko vi več poveste. Lahko le rečem, da se dobro počutim." Za konec je v kamero še voščil vsem srečen božič. Tokrat je imel ob sebi zelo razigrane soigralce. Skupaj so iz igre metali 52-odstotno in zadeli 23 trojk iz 45 poskusov. 23 točk je dodal Tim Hardaway, 20 Dante Exum, 17 A. J. Lawson, po 14 Dwight Powell in Grant Williams, 11 pa Derrick Jones.

Dallas ima zdaj 17 zmag in 12 porazov. Foto: Reuters

T. i. I-35 rivalstvo je v zadnjih letih popolnoma v znamenju Dallasa, ki je devetič na zadnjih desetih in 14. na zadnjih 17 tekmah ugnal teksaškega tekmeca. San Antonio je sicer izgubil četrtič zapored in kar 22. na zadnjih 23 tekmah. Igral je brez svojega najboljšega igralca Victorja Wembanyamaja, ki je na ogrevanju nerodno stopil in zvil gleženj. Prvi strelec Spursov je bil tokrat Jeremy Sochan s 23 točkami.

Dončić se je po dobri minuti vpisal med strelce, s trojko pa na večni lestvici po številu točk v dresu Dallasa na šestem mestu prehitel Jasona Terryja. Zdaj lovi Michaela Finleyja, ki ima dobrih 2000 točk več, razred zase pa je na tej lestvici seveda Dirk Nowitzki. V prvi četrtini je bil Ljubljančan izjemno razigran. Najprej je navdušil z domiselno podajo Jonesu, ki je bil natančen izza črte in tako v letošnji sezoni že zadel več trojk kot v kateri koli od svojih prejšnjih sedmih. Veliko zaslug ima za to tudi Luka, ki ga zalaga s podajami. S petimi zaporednimi točkami je v deseti minuti Dončić priigral sedem točk naskoka Mavsom in prisilil Gregga Popovicha v "timeout", ki pa ritma domače zasedbe ni prekinil.

Takoj zatem je Hardaway zadel za tri za prvo dvomestno razliko na tekmi. 40 točk so gostitelji dosegli v prvi četrtini, 17 od teh kapetan slovenske reprezentance. Dallas je na začetku druge četrtine povedel za 12, toda potem je v dveh minutah Spursom z dobrim metom izza črte uspelo znižati na -2. Lawson, ki mu je dvakrat Luka lepo podal, je skupaj z Dončićem prekinil nalet gostov, ki so se še enkrat do odmora popolnoma približali. Tokrat celo na -1, znova pa je odgovoril slovenski superzvezdnik, ki je dal pet točk zapored. V prvem delu, ki so ga Mavsi dobili z 72:66, je Dončić prispeval 25 točk (met 8/19) in šest podaj, ujel pa je tudi devet odbitih žog.

V tretji četrtini je Dallas dokončno zagospodaril na parketu. Začel je udarno in s serijo 14:0 povedel za 20, ko je izza črte zadel Dončić. Vmes so Mavsi poskusili tudi s consko postavitvijo v obrambi. Tudi v tem delu igre je bil Luka zelo razigran. Dosegel je 14 točk, zbral še tri skoke in štiri podaje, s čimer je dopolnil nov trojni dvojček. Za piko na dosežku je v 36. minuti lepo odigral "alley oop" s Powellom, ki je silovito zabil. S tem so Mavsi povedli s 117:86, kar je bila najvišja razlika do tedaj, v zadnji četrtini, ki je bila ob visoki prednosti zgolj še formalnost, Luka pa jo je presedel, pa so jo vmes povišali celo na 41.

Detroit že izenačil rekord zaporednih porazov v eni sezoni

Detroitu je uspelo izenačiti najdaljši niz porazov v posamezni sezoni. Brooklyn (126:115) mu je prizadejal že 26. "Verjetno je najtežja stvar, s katero se soočamo v karierah," je dejal center Pistonsov Isaiah Stewart. Slavili niso že od 28. oktobra. Cleveland in Philadelphia sta 26-krat zapored klonila v sezonah 2010/11 oziroma 2013/14, Sixersi pa so med sezonama 2014/15 in 2015/16 povezali 28 porazov, kar je sicer najdaljša negativna serija v zgodovini lige.

Bucksi zanesljivo slavili v Madison Square Gardnu

Bucksi so udarno začeli serijo treh tekem v New Yorku. Foto: Reuters

Milwaukee bo praznike preživel v New Yorku. Bucksi so že pripotovali v veliko jabolko, saj se bodo dvakrat zapored pomerili z Knicksi in na prvi tekmi so jih v Madison Square Gardnu nadigrali s 130:111. Devetič zapored so jih spravili na kolena, drugič v manj kot treh tednih z visoko razliko, sicer pa so vpisali sedmo zmago v nizu. “Mislim, da smo trenutno v najboljšem stanju to sezono,“ je dejal Damian Lillard. Buckse sicer zatem čaka še gostovanje v Brooklynu.

Gostje so večino tekme visoko vodili. Na začetku zadnje četrtne so naredili serijo 11:0, s katero so odločili dvoboj. Po trojki Bobbbyja Portisa so dobrih šest minut pred koncem povedli za 22. Portis je prispeval 23 točk in 11 skokov. Še bolj je bil pri Milwaukeeju razigran Janis Andetokumbo, ki je v statistiko vpisal 28 točk in po sedem skokov ter podaj. S 36 točkami je bil sicer prvi strelec Jalen Brunson.

Clippersi prejeli lekcijo Bostona

Na božični dan se bosta v Los Angelesu pomerila najuspešnejša kluba v zgodovini lige. Boston pa se je za obračun z Lakersi ogrel z gladko zmago nad njihovimi mestnimi tekmeci Clippersi, ki so po devetih zaporednih zmagah zdaj dvakrat v nizu izgubili. Že Oklahoma jih je visoko premagala, Kelti pa so jim odčitali pravo lekcijo (108:145). Jayson Tatum in Jaylen Brown sta dala 30 oziroma 24 točk, 20 pa jih je dodal Jrue Holiday.

Boston je pet minut pred koncem tretje četrtine povedel za 30 in v zadnja je bila zgolj še formalnost. Gostje, ki so slavili sedmič na zadnjih osmih tekmah, so zadeli kar 25 trojk in to s 47-odstotno uspešnostjo. Clippersi, pri katerih je bil z 21 točkami prvi strelec Paul George, so drugo srečanje zapored odigrali brez Kawhija Leonarda, ki je predtem blestel med zmagovito serijo.

Dončić soigralcem podaril električna kolesa, nato pa s trojnim dvojčkom potopil San Antonio

Tekme 23. decembra:
DALLAS - SAN ANTONIO
144:119 (40:29, 32:37, 45:20, 27:33)
Dončić 39 (13/27 iz igre, 5/10 za tri, 8/11 PM), 12 skokov in 10 podaj v 32 minutah, Hardaway 23, Exum 20, Lawson 17, Williams in Powell po 14, Jones 11, Hardy 6; Sochan 23, Johnson 16, Collins in Mamukelašvili po 14, Branham in Champagnie po 12, Vassell in Jones po 9, Wesley 5, Osman 3, Cissoko 2.

NEW YORK - MILWAUKEE 111:130
Brunson 36 (15/26 iz igre, 3/5 za tri), Randle 26 (8/17 iz igre), Barrett 13; Andetokumbo 28 (11/16 iz igre), Portis 23 (9/14 iz igre, 3/4 za tri) in 11 skokov, Middleton 20, Lillard (3/7 za tri) in Beasley (5/9 za tri) po 19.

LA CLIPPERS - BOSTON 108:145
George 21 (9/17 iz igre, 3/7 za tri), Zubac 16 (7/9 iz igre) in 10 skokov, Theis 15 (5/5 iz igre), Harden 14 (6/13 iz igre, 2/5 za tri) in 9 podaj; Tatum 30 (9/16 iz igre, 5/10 za tri), Brown 24 (9/17 iz igre, 3/6 za tri), Holiday 20 (4/6 za tri), White 18, Queta 14 in 12 skokov.

CHARLOTTE - DENVER 95:102
Bridges 22, Washington 20, N. Smith 19, Richards 12 in 15 skokov; Porter 22, Murray 20 in 12 skokov, Jokić 18 in 10 skokov, Gordon 14, Braun 11, Strawther 10.

INDIANA - ORLANDO 110:117
Haliburton 29 in 14 podaj, Turner 24, Hield 20, Nembhard 17, Smith 11; Banchero 34 ( met 11/20), F. Wagner 24, Harris 15, Anthony 12.

NEW ORLEANS - HOUSTON 104:106
Williamson 28, Ingram 19, Murphy 14, McCollum 13, Valančiunas 10 in 11 skokov; Sengun 37 (met 11/21) in 11 skokov, Smith 26 in 11 skokov, VanVleet 10.

ATLANTA - MEMPHIS 119:125
Young 30 (met 11/24) in 13 podaj, Murray 26, Capela 20 in 12 skokov, Bogdanović 16, Bey 14, Okongwu 10; Bane 37 (met 13/25), Morant 30 (met 14/25) in 11 podaj, Jackson 20.

BROOKLYN - DETROIT 126:115
Bridges 29, Thomas 20, Johnson 18, Dinwiddie 14, Claxton in Sharpe po 11, Finney-Smith 10; Ivey 23, Cunningham 22, Stewart 20, Bogdanović 19, Knox 14.

TORONTO - UTAH 119:126
Barnes 32 (met 12/23) in 14 skokov, Siakam in Anunoby po 19, Trent 16, Schröder 11; Markkanen (met 12/21) in Clarkson (met 11/22) po 30, Sexton 16, Collins in Kessler po 10.