Veselje Arine Sabalenka v trenutku po zmagoviti točki za drugo zaporedno osvojitev Melbourna. Foto: Reuters

"Neverjeten občutek. Kot vedno bo moj govor bolj čuden, saj to ni ravno moja supermoč. Moja ekipa ... vau. Po finalu v Brisbanu sem ustvarila nekaj pritiska nad njimi in smo se zdaj v tem odrezali nekaj bolje. Hvala vam za vse, da mi stojite ob strani, brez vas mi ne bi uspelo toliko v športu. A tudi brez mene vi ne bi bili tako dobri. Ostanimo pri tem," se je na račun svoje trenerske in spremljevalne ekipe pošalila Arina Sabalenka, ki je v govoru zmagovalke omenila še svojo družino, zatem pa se še zahvalila avstralskemu občinstvu, s katerim je v zadnjih dveh letih spletla izjemen odnos.

"Nikoli si nisem predstavljala sebe, da bi lahko zmagala na turnirju za grand slam, kaj šele, da bi zmagala dvakrat zapored na istem prizorišču. Preprosto noro," je Sabalenka pripovedovala, da je že presegla svoje najbolj divje športne sanje, a zdaj je v izrednem položaju, da napade številko ena v ženskem tenisu, kar je že bila osem tednom lani jeseni med 11. septembrom in 5. novembrom.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Kitajka največ odpora pokazala v zadnji igri finala

Trenutno druga igralka na svetu je v velikem slogu ubranila lansko zmago v Melbournu. V finalu je v zgolj eni uri in 16 minutah premagala presenetljivo finalistko iz Kitajske. Činven Dženg sicer ni bila dorasla nasprotnica, saj je v dvoboju vodila zgolj s 30:0 v uvodni igri drugega niza.

Arina Sabalenka je v prvem nizu povedla s 3:0 in prednosti ni več izpustila iz svojih rok. Dženg, ki je trenutno 15. tenisačica sveta, se je še najbolj upirala v osmi igri, ko je ubranila tri žoge za niz in znižala na 3:5. A Sabalenka na svoj servis ni dopustila dvoma in s 6:3 dobila uvodni niz. Drugega je Belorusinja začela z odvzemom servisa, kar je ponovila še v peti igri. Prav ob zaključku dvoboja se je Dženg pokazala v najboljši luči, ko je pri 5:2 in zaostanku 0:40 ubranila štiri zaključne žogice, sama dobila priložnost za brejk, a na koncu vendarle priznala premoč Sabalenke.

21-letna Činven Dženg je s finalom krepko popravila svoj najboljši izid na turnirjih velike četverice – predtem četrtfinale OP-ja ZDA 2023. Kitajske tenisačice ostajajo pri dveh zmagah na turnirjih za grand slam, obe je dosegla Na Li, ki je bila leta 2011 najboljša v Franciji, pred desetimi leti pa v Avstraliji. Foto: Reuters

Prva ubranjena krona po 11 letih in Azarenki

25-letnica iz Minska je tretjič v karieri igrala v finalu turnirja velike četverice, drugič zapored po tem, ko je lani igrala tudi v finalu OP-ja ZDA. V letošnjem Melbournu je igrala odlično, v povprečju je do finala nasprotnicam prepustila zgolj tri igre, tako da je Kitajka s petimi nizi presegla predhodnice.

Z zmago brez izgubljenega niza se je Arina Sabalenka pridružila četverici izjemnih teniških šampionk, kot so Lindsay Davenport, Marija Šarapova, Serena Williams in Ash Barthy. Za nameček je Sabalenka postala prva tenisačica z ubranjeno zmago na OP-ju Avstralije po njeni rojakinji Viktoriji Azarenki, ki je slavila v zaporednih letih 2012 in 2013.

Nedelja dan za finale Sinner – Medvedjev

V nedeljo ob 9.30 je na sporedu finale moških, kjer si bosta nasproti stala Italijan Jannik Sinner, ki je v polfinalu izločil Novaka Đokovića, in Rus Danil Medvedjev, ki je v petih nizih in z zaostankom 0:2 ugnal Alexandra Zvereva.