Valtteri Bottas je lansko sezono v dirkaškem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena sklenil na 4. mestu. Boljši so bili le Lewis Hamilton, Nico Rosberg (oba Mercedes) in Daniel Ricciardo (Red Bull). Finčev moštveni kolega Felipe Massa je bil z 52 točkami manj sedmi. Foto: EPA

V primerjavi z lanskim dirkalnikom kakšnih večjih razlik na letošnjem ni, a kljub vsemu je mogoče opaziti veliko premikov v pravo smer. Na testiranjih moramo zbrati kar se da veliko podatkov, na teh pa moramo potem začeti graditi novo sezono. Prvi občutki v dirkalniku so dobri, a za zdaj je še prezgodaj govoriti, kje smo v razvoju in kako se bomo odrezali na uvodni dirki sezone v Melbournu.

Valtteri Bottas
Bottas med testiranjem novega Williamsovega dirkalnika FW37 v Jerezu. Foto: EPA

Lani je kultno britansko moštvo doživelo preporod, potem ko je vrsto let životarilo v drugi polovici konstruktorskega seštevka. V sezoni 2013 je osvojilo zgolj pet točk, lani po zamenjavi pogonskega sklopa pa kar 320.

Za zdaj še brez Force Indie
Moštvo Force India, za katerega dirkata Nico Hülkenberg in Sergio Perez, naslednji teden v Barceloni zaradi težav v razvoju še ne bo testiralo novega dirkalnika. Dirkalnik VJM08 naj bi bil nared za začetek zadnjih testiranj, ki so na sporedu med 26. februarjem in 1. marcem.

Izkazal se je predvsem Bottas, ki zgolj na dveh dirkah ni osvojil točk, in sicer v Monte Carlu, kjer je odstopil, in v Singapurju, kjer je osvojil 11. mesto. Štirikrat je bil sicer tretji, dvakrat - v Silverstonu in Hockenheimu - pa se je uvrstil celo tik pod vrh.
Napredovanje s 3. mesta je zelo težko
Ni skrivnost, da si Finec iz Nastole želi narediti še korak dlje in se dokopati do zmage, a to bo vse prej kot lahko. Še posebej v letošnji sezoni, kjer so se tekmeci - kot kaže - izdatno okrepili. "Odločni smo, da lanske rezultate še izboljšamo. Toda zdaj se šele začenja težko delo, saj je napredek s tretjega mesta na drugo toliko težji. Zavedamo se, da pred nami leži velik izziv, a pripravljeni smo ga sprejeti. Kot ekipa smo zelo napredovali. Zdaj moramo poskrbeti, da sezono začnemo tako, kot smo jo lani končali (na sklepni dirki sezone v Abu Dabiju sta se williamsa uvrstila na 2. in na 3. mesto, zmagal je svetovni prvak Lewis Hamilton)," je dejal 25-letnik, ki je na prvih zimskih testiranjih v Jerezu z novim williamsom FW37 dosegel osmi najhitrejši čas in za malenkost zaostal za moštvenim kolegom Felipejem Masso, za katerega bo letos že 14. sezona v kraljici motošporta. Z rezultati v Jerezu je Bottas zadovoljen, seveda pa upa, da se bodo ti še izboljšali naslednji teden v Barceloni.
"V primerjavi z lanskim dirkalnikom kakšnih večjih razlik na letošnjem ni, a kljub vsemu je mogoče opaziti veliko premikov v pravo smer. Na testiranjih moramo zbrati kar se da veliko podatkov, na teh pa moramo potem začeti graditi novo sezono. Prvi občutki v dirkalniku so dobri, a za zdaj je še prezgodaj govoriti, kje smo v razvoju in kako se bomo odrezali na uvodni dirki sezone v Melbournu," je še dodal.