Z zmago nad Japonsko si bi Slovenija priigrala nastop na odločilnem kvalifikacijskem turnirju z gostiteljico Norveško, Dansko in Južno Korejo. V Peking 2022 se bo uvrstil le zmagovalec četveroboja, ki se bo odvil med 27. in 30. avgustom. Foto: www.alesfevzer.com

Slovenska hokejska reprezentanca je v četrtek in petek na olimpijskih kvalifikacijah za Peking 2022 v skupini G prikazala najbolj dominantni predstavi na resnih prvenstvenih tekmah v zadnjih desetih, če ne dvajsetih letih. Nizka kakovostna raven tekmecev je omogočila Slovencem popolno prevlado, a hkrati so risi res skoraj vseh 120 minut igre preživeli v napadalni tretjini.

Risi v ritmu strel na minuto
Slovenija – Litva 12:2 ob razmerju strelov v okvir vrat 61:9, skupaj z nenatančnimi streli 79:12.

Lani spomladi so risi na SP-ju v Nursultanu premagali Litovce z 9:0, a je bilo razmerje strelov skorajda povsem uravnoteženo (35:31).

Slovenija – Hrvaška 7:0 ob razmerju strelov v okvir vrat 67:4, skupaj z nenatančnimi streli 92:6!

Hrvati v 2/3 ostali celo brez strela
V drugi tretjini Hrvati niso sprožili niti enega strela, ki bi zletel v okvir ali mimo slovenskih vrat. Dogodek, ki je na resnih hokejskih tekmah zgodovinska redkost. Prvič so Slovenci na sedmi prvenstveni tekmi tudi zaklenili vrata Hrvatom.

Največja strelska prevlada vsaj po letu 2009
IIHF hrani statistična poročila samo za zadnjih 12 let in med vsemi tekmami tega obdobja je bila do tega turnirja na Jesenicah najbolj prepričljiva predstava Slovenije z SP-ja 2009. V Vilni so takrat risi odpravili Avstralijo s 6:0 ob razmerju strelov 46:6. Zagotovo je bila po kriterju števila strelov bolj dominantna le predstava ob rekordno visoki zmagi Slovenije, ki je na SP-ju skupine C 15. marca 1993 v Ljubljani s kar 29:0 premagala Južno Afriko.

Slovenci in Japonci za vozovnico v Oslo

Japonci proti Litvi niso prevladovali
Izidi dosedanjih štirih tekem na Jesenicah jasno kažejo, da gre v nedeljo zvečer ob 19.00 za pravi finale, a velja slovensko statistiko primerjati z japonskimi številkami.

Japonska – Hrvaška 9:0 ob razmerju strelov v okvir vrat 56:15 (vsi streli 67:21). Japonska – Litva 4:0 ob razmerju strelov v okvir 27:24 (vsi streli 35:32). Proti Litovcem je bil za japonski uspeh ključen hiter strelski izbruh, saj so vse štiri gole dosegli v prvi tretjini.

Glavni adut – nepremagana vratarja
Ali so Japonci žrtev enega izmed svojih stereotipov? Odličen začetek turnirja, čemur sledi padanje forme? S tem ko so azijski primat prepustili Južni Koreji, gre Japonska skozi prehodno obdobje, a si pri tem ne pomaga z naturalizacijo.

Izstopa seveda podatek, da Japonska še ni prejela gola, 80 minut je nepremagan Juta Narisava, 40 minut pa je brezhibno odbranil Jutaka Fukufudži, nekoč prvi japonski NHL-ovec ravno pri Los Angeles Kingsih.

Na Jesenicah tudi Drozgov soigralec iz ECHL-ja
Napadalno s petimi podajami izstopa Šogo Nakadžima, ki mu na ekipni lestvici s po dvema goloma in dvema podajama sledi Tomoja Ečigo. Vsi igralci razen dvojice igrajo za japonske klube v Azijski ligi. 24-letni Juširoh Hirano se prebija v ECHL-u (29 točk/39 tekmah), kjer je pri Wheeling Nailersih soigralec Jan Drozga. 23-letni Kohei Sato, ki je hokejsko odrastel v Severni Ameriki in zdaj igra v študentskem NCAA-ju, pa zaradi zdravstvenih težav ni zaigral na prvih dveh tekmah.

učinkovitostštevilčna premoč (PP)igra z igralcem manj (PK)vratarjiizključitve
SLOVENIJA19/128 (15 %)5/11 (45 %)1/7 (86 %)11/13 (85 %)14 minut
JAPONSKA13/83 (16 %)5/7 (71 %)0/8 (100 %)39/39 (100 %)32 minut

En sam pravi poraz, nazadnje pa 7:1 za rise
Skupaj sta Slovenija in Japonska odigrali 15 tekem, kar 11-krat so slavili zmago Slovenci, trikrat pa Japonci, enkrat pa se je tekma še končala z remijem. V okviru olimpijskih kvalifikacij so pred 11 leti samuraji zmagali v Hannovru s 5:4. Na osmih dvobojih na svetovnih prvenstvih so bili Japonci boljši le leta 2014 v Južni Koreji (2:1), zato pa se je zadnje pravo srečanje na SP-ju 2016 v Katovicah končalo s kar 7:1 za Slovence, to je bila izenačena najvišja medsebojna zmaga.