Tadej Pogačar je novi stari državni prvak v vožnji na čas. Foto: BoBo/Borut Živulović

Na 15,7 kilometra dolgi trasi do Rudnega polja oziroma Pokljuke so kolesarski navdušenci pričakovali nov obračun zvezdnikov svetovnega kolesarstva, Primoža Rogliča in Tadeja Pogačarja.

Starejši, sicer član nizozemskega moštva Jumbo Visma, je preteklo nedeljo na sklepnem vzponu na Ambrož pod Krvavcem za 10 sekund ugnal 21-letnega kolesarja UAE Team Emiratesa in si prvič nadel majico slovenskega državnega prvaka na cestni preizkušnji.

Razgibana trasa za kronometer

Na 15,7 kilometra dolgi trasi z vzponom do priljubljenega biatlonskega središča so morali kolesarji premagati 721 metrov višinske razlike, v prvem delu so se spopadli še s 7,9 kilometra dolgim vzponom s povprečnim naklonom 6,9 odstotka.

Tudi v vožnji na čas je Roglič sicer eden izmed najboljših kolesarjev na svetu, o čemer govorijo devet etapnih zmag v tej disciplini na dirkah Mednarodne kolesarske zveze, državni naslov iz leta 2016 in srebrna kolajna s svetovnega prvenstva v Bergnu (Norveška).

A tudi Pogačar ni bil brez možnosti. Navsezadnje gre za aktualnega državnega prvaka v vožnji na čas z lanske ravninske preizkušnje v okviru maratona Franja. Na njej je ob Rogličevi odsotnosti ugnal Mateja Mohoriča, ki ga letos ni bilo, in Jana Tratnika (oba Bahrain-McLaren).

Trasa je bila dolga 15,7 km z višinsko razliko 721 metrov. S štarta v Zgornjih Gorjah so se kolesarji podali čez Krnico, Zatrnik, Mrzli Studenec do cilja v Rudnem polju.

Brajkovič vrgel rokavico
Na tekmi elite so se med prvimi na traso podali tuji kolesarji, med njimi je bil daleč najboljši Italijan Alessandro De Marchi (CCC Team). Njegov čas (34:21) je bil v odprti konkurenci dolgo nepremagljiv, medtem ko je v slovenski konkurenci najhitrejši čas postavil Aljaž Omrzel (Adria Mobil), in sicer 36:24. Oba časa je s svojim nastopom popravil svetovni prvak med mlajšimi člani iz Verone leta 2004, 36-letnik iz Metlike Jani Brajkovič.

Kolesarski veteran je s 15,7 kilometra dolgo traso opravil v 33 minutah in 3 sekundah in De Marchija ugnal za minuto in 17 sekund. Po trasi je vozil s povprečno hitrostjo 28,49 km/h. De Marchija je prehitel tudi Marko Pavlič (Meblojogi Pro-Concrete) z rezultatom 34:02.

Pogačar dobil obračun za osem sekund
Sledil je napet zaključek kronometra, v katerem se je pričakoval boj med Pogačarjem in Rogličem. Naslov prvaka je ubranil Pogačar, ki je na cilj na Pokljuki prispel v 31 minutah in 10 sekundah. Roglič je zadnji prečkal ciljno črto, za Pogačarjem je zaostal za osem sekund in pol. Pogačar je tako poskrbel, da Roglič, lanski zmagovalec Dirke po Španiji, letos v žep ni pospravil obeh državnih naslovov. Tretje mesto je osvojil Polanc (UAE Team Emirates), ki je Brajkoviča s stopničk izrinil za sedem sekund.

Za Pogačarja je bil to 'idealen kronometer'
"Ne vem, kaj je bilo odločilno. Oba (s Primožem) sva šla na polno, bilo je res tesno. Dober boj, dobra bitka, kapo dol tudi njemu. Mislim, da sem se pravilno odločil glede taktike, ko sem prvi del trase odpeljal z navadnim, drugi del pa s kronometrskim kolesom. Zame je bil to idealen kronometer," je po ubranitvi naslova v vožnji na čas za Val 202 dejal Pogačar.

"Če bi bil malenkost močnejši, bi bilo v redu"
Roglič je moral tokrat priznati premoč mlajšemu tekmecu. "Osem sekund zadaj. Ampak to je bila res odlična vožnja Tadeja. Poganjal sem, kolikor sem lahko. Sem zadovoljen, bilo je težko," je v prvem odzivu po koncu tekme dejal Kisovčan, ki je celotno traso odpeljal s kronometrskim kolesom. "S tem se sploh nisem obremenjeval. Če bi bil malenkost močnejši, bi bilo v redu, pa nisem bil," je še dodal 30-letnik.

Zmagi še za Glivarja in Petka
V kategoriji starejših mladincev so se na prvih pet mest uvrstili kolesarji Adrie Mobila. Zmagal je Gal Glivar pred Aljažem Colnarjem (+1:02), Franom Miholjevićem (1:54), Jako Špoljarjem (+2:16) in Ninom Polovićem (+2:33). V kategoriji mlajših mladincev je smetano pobral Aljaž Petek iz KK-ja Kranj, Natan Gregorčič (Ljubljana Migimigi) je bil drugi (+1:40), tretji je bil Grega Podlesnik iz Tanina Sevnice (+2:58), ki je za zgolj nekaj desetink sekunde ugnal Davida Jagodiča iz Calcit Bike Teama.

Žigartova državna prvakinja
Državna prvakinja v vožnji na čas med članicami je postala Urška Žigart (ALE BTC Ljubljana), ki je za tri minute in 10 sekund ugnala drugouvrščeno Blažo Pintarič (Pintatim), dobrih pet minut za zmagovalko je zaostala Urška Bravec (Ale BTC Ljubljana). Pri starejših mladinkah je najhitrejši čas postavila Tjaša Sušnik (BTC City Ljubljana Scott), od moštvene kolegice Patricije Sušar je bila hitrejša za slabi dve minuti (+1:56), tretja je bila Metka Mikuž iz moštva Meblojogi Pro-Concrete (+4:10). V kategoriji mlajših mladink je slavila Pija Galof (BTC City Ljubljana Scott), ki je s progo opravila v 31 minutah in 22 sekundah. Najbližja zasledovalka Nuša Moroz (KD Sloga 1902 Idrija) je zaostala dve minuti in pol, štiri minute in 18 sekund je na tretjem mestu zaostala Galofina moštvena kolegica Lucija Hočevar.