Povprečje Luke Dončića trenutno znaša izjemnih 30,6 točke na tekmo. Foto: AP

Mavericksi so v zadnjem tednu vpisali štiri domače zmage, ko so se pomerili s štirimi prvaki zadnjih šestih sezon Lige NBA. Izvrsten niz so nadaljevali tudi na teksaškem dvoboju v Houstonu, kjer je znova blestel Dončić. Luka je na teh štirih tekmah v povprečju v statistiko vpisoval trojni dvojček, ob tem pa prispeval kar 33 točk na dvoboj. V Toyota Centru, kjer je lani odigral eno svojih najboljših tekem do zdaj, ko je z 11 zaporednimi točkami decembra poskrbel za izjemen preobrat, je znova čaral in dal kar 41 točk. Strelski rekord je sicer postavil pred dnevi, ko jih je še drugemu teksaškemu tekmecu, San Antoniu, nasul 42.

Tokrat je najbolje odigral, ko je bilo to najbolj potrebno. V zadnji četrtini je, ko so se Rocketsi osem minut in pol pred koncem približali na -5, vzel stvari v svoje roke. Polnil je koš, imenitno vodil igro Dallasa in delil podaje soigralcem ter v petih minutah zrežiral odločilno serijo 20:6.

Dončić je dobil superzvezdniški dvoboj dveh fantastičnih strelcev. Medtem ko je 20-letni Ljubljančan trenutno tretji v ligi, pa je prepričljivo najboljši James Harden, ki je tokrat vknjižil 32 točk. Luka je statistiko zapolnil še s šestimi skoki in desetimi podajami. Izgubil je šest žog, a nobene v tistih omenjenih odločilnih trenutkih zadnje četrtine. Odlično tekmo je odigral Tim Hardaway, ki je prispeval 31 točk, prav tako kot Dončić pa je zadel pet trojk. 23 točk in 13 skokov je k zmagi pristavil Kristaps Porzingis. Ob Hardnu, ki je zbral tudi 11 podaj, je bil pri Houstonu najbolj razpoložen Russell Westbrook s 27 točkami. 21 jih je dosegel Clint Capela, ki je ujel kar 22 odbitih žog. Dallas je sicer z 11. zmago – ob tem ima pet porazov – na lestvici prehitel Rocketse.

Bravurozne akcije Dončića v zadnji četrtini

Mavericksi so zelo dobro začeli dvoboj, na katerem se sicer nobena ekipa ne more pohvaliti s predstavo v obrambi, in, ko je Dončić zadel drugo trojko zapored, so v tretji minuti povedli s 16:4. Hitro je Houston našel odgovor in, ko je v napadu steklo Hardnu, se je priključil na 29:27. Do konca prve četrtine sta ostali dobri dve minuti. Na drugi strani je bil takoj izza črte uspešen Dončić, ki je v prvi četrtini dosegel 11 točk, kmalu zatem pa odšel na klop. Mavsi so izvrstno končali četrtino in z delnim izidom 16:2 povedli za 16.

V torek bodo Dončić in soigralci gostili Los Angeles Clipperse. Foto: AP

Na začetku druge četrtine je po natančnem metu za tri razigranega Hardawaya prednost gostov narasla na 55:36, pred vrnitvijo Luke na parket pa je Houston znižal na 11. Dallas je še enkrat povišal na +18, po trojki Maxija Kleberja, ki mu je podal Dončić, pa je ob polčasu vodil z 78:61. Z uspešnim metom izza črte je slovenski superzvezdnik v tretji minuti nadaljevanja zadel za +20. Zaključek tretje četrtine je pripadel Raketam, ki so znižale na -10.

V prvih treh minutah zadnje četrtine so stopile zaostanek na samo pet točk. Nato pa je stvari v svoje roke vzel Dončić, ki je bil najprej uspešen v prodoru. Sedem minut pred koncem je zadel za 116:109. Nato je podal Hardawayu, zatem pa še za 'alley oop' Porzingisu, s čimer je vpisal dvojni dvojček. Na drugi strani je ukradel žogo po slabi podaji Hardna in nato s košem ter še zadetim prostim metom povišal na 124:111. Dobre štiri minute pred koncem je zadel izjemen 'floater'. Ob tem ga je podrl Westbrook, Luka pa je s prostim metom povišal na +16. Takoj zatem je izvrstno blokiral Austina Riversa, s trojko za 132:113 pa zabil zadnji žebelj v krsto Houstona.

Apetiti zrasli, a Dončić in Porzingis ostajata na trdnih tleh
Nenadoma, seveda predvsem po Dončićevi zaslugi, Dallas štejejo za potencialno presenečenje letošnje sezone, t. i. "darka horsa". Mavsi so po petih zaporednih zmagah tretji na Zahodu (11:5) in so izenačeni z Milwaukeejem po napadalni učinkovitosti z 8,9 točke več od nasprotnika na 100 posesti.

Toda Dončić ima jasne prioritete: "Zame je še vedno prvi cilj priti v končnico. Sezona je zelo dolga, za nami je šele mesec. Nismo še v končnici, tako da moramo nadaljevati te predstave." Houstons v teksaškem obračunu nikoli ni vodil. Mavsi so vodili za 22 točk in odgovorili z delnim izidom 23:9, ko so se Rakete približale na sedem. Spet je bil v glavni vlogi slovenski diamant, ki je navduševal z neverjetno lahkotnostjo doseganja točk in podajami.

"Luka vodi šov. Večino tekme smo od njega odvisni, res igra neverjetno. Vedno poišče soigralca z odprtim metom. Super vesel sem zanj," je povedal Kristaps Portingis, ki igra iz tekme v tekmo bolje. Tokrat je zbral 23 točk in 13 skokov in bil v kategoriji +/- s +32 točkami najboljši na tekmi. "Prihaja vedno znova, je boljši in boljši," je kompliment Porzingisu vrnil Dončić.

A boljši in boljši so tudi drugi. Tim Hardaway jr., ki je bil tarča kritik, je na zadnjih tekmah izvrsten. Na zadnjih treh tekmah, ko je začel srečanje, je imel povprečje 22,3 točke ob 66,7-odstotnem metu. Dallas je na teh tekmah vknjižil 135 točk, kar ni uspelo nikomur od Phoenixa leta 2009.

Porzingis ostaja previden. "Ti uspehi nas ne smejo zanesti. Sezona je dolga, a verjamemo vase. Vedno znova moramo početi stvari, ki so nas pripeljale do sem, in si prizadevati, da smo boljši in boljši. Pomembna je kemija. V slačilnici se dogaja ogromno stvari, o katerih vi ne veste ničesar. Tudi odnosi med trenerji in igralci morajo biti odlični. Bil sem priča, ko ni bilo tako. Trenutno nam gre izvrstno in tako moramo nadaljevati," je povedal 221 cm visoki Latvijec.

Tekme 24. novembra:
HOUSTON – DALLAS
123:137 (29:45, 31:33, 35:27, 28:32)
Harden 32 (11/24 iz igre) in 11 podaj, Westbrook 27, Capela 21 in 22 skokov, Tucker in House po 16, Rivers 4, Clark 3, McLemore in Hartenstein po 2; Dončić 41 (10/15 za dve, 5/14 za tri, 6/8 PM), 6 skokov in 10 podaj v 34 minutah, Hardaway 31, Porzingis 23 in 13 skokov, Finney-Smith 12 in 10 skokov, Kleber 11, Wright 9, Jackson in Brunson po 3, Powell in Curry po 2.

NEW YORK – BROOKLYN 101:103
Morris 26 (7/8 za tri), Randle 15 in 8 skokov, Ellington 12 (4/7 za tri); Dinwiddie 30 (7/17 iz igre, prosti meti 13/14), Allen 18 in 10 skokov, Prince 14 in 11 skokov, Harris 13, Temple 12.

WASHINGTON – SACRAMENTO 106:113
Beal 20, Thomas 17 (4/7 za tri), Bryant 14; Barnes 26 (3/3 za tri), Bogdanović 21, Hield 18, Holmes 16 in 10 skokov.

DENVER – PHOENIX 116:104
Millsap 23, Murray in Barton po 22, Plumlee 14; Diallo 22 (10/12 iz igre), Šarić 18 in 17 skokov, Okobo 16.

LA CLIPPERS – NEW ORLEANS 134:109
Harrell 34 (13/18 iz igre) in 12 skokov, Leonard 26 (7/19 iz igre), Williams 19, George 18; Ingram 24, Holiday 18, Moore 17.