Luka Dončić in Ja Morant sta se srečala zadnjič v rednem delu sezone. Lahko bi se pomerila tudi v uvodnem krogu končnice. Foto: Reuters

Mavericksi so dobili štiri od petih tekem na domačem parketu, izgubili so le proti vodilnemu Phoenixu v četrtek. Januarja so se zelo izboljšali v obrambi, ki jih ni krasila v oktobru, novembru in decembru. Grizliji so tokrat iz igre metali le 37,4-odstotno, zadeli so štiri trojke iz 24 poskusov.

Kristaps Porzingis je prispeval 15 točk, osem skokov in kar šest blokad. Jalen Brunson je dosegel 13 točk.

Grizliji, ki so 4. decembra zmagali v American Airlines Centru s 97:90, so imeli na voljo precej okrnjeno zasedbo. Desmond Bane, Tyus Jones in Kyle Anderson so v izolaciji zaradi okužb. Dillon Brooks je odsoten zaradi zvina levega gležnja, poškodovan je tudi Brandon Clarke.

Grizliji do odmora dosegli le 34 točk
Dončić je odprl tekmo z dvema košema v uvodnih dveh minutah in nakazal, da bo to njegov večer. Mavericksi so zelo dobro igrali v obrambi, Grizliji so v prvi četrtini dosegli le 16 točk.
Na začetku druge četrtine je Dončić s polaganjem povišal na 31:16. Ljubljančan je do odmora zbral 14 točk, Dallas pa si je priigral 14 točk naskoka (48:34).

Kristaps Porzingis je odlično sodeloval z Dončićem. Izpeljala sta nekaj atraktivnih akcij. Foto: Reuters

Morant vsega ni zmogel sam
Na začetku tretje četrtine je Dončić zadel trojko z leve strani za 57:40. Dallas je ves čas poviševal naskok, Dwight Powell je z zabijanjem dvignil navijače na noge po podaji Dončiča (68:46). Morantu je uspelo držati Grizlije v igri, ni pa imel prave podpore soigralcev. Tim Hardaway je s trojko z desnega kota zaključil tretjo četrtino. Po 36 minutah so Mavericksi vodili s 77:61.

Dončić s simultanko preprečil napeto končnico
Jaren Jackson Jr. ni imel svojega večera (4/17 iz igre). Njegovo podajo je spretno prestregel Dončić in zlahka zaključil protinapad. V naslednjem napadu je opazil, da ga pokriva center
Steven Adams. S trojko z desne strani je povišal na 90:71 osem minut pred koncem. V uvodnih štirih minutah zadnje četrtine je zbral 11 točk. Memphis se do konca tekme ni več nevarno približal. Trener Jason Kidd je minuto in 41 sekund pred koncem Dončića poklical na klop ob navdušenju s tribun. Do trojnega dvojčka mu je zmanjkala le ena podaja.

Še vedno čuti bolečine v vratu
"Vedno znova ponavljam, da je obramba ključna. Danes nam je zelo dobro uspelo zaustaviti tekmece. Še vedno čutim bolečine v vratu. Čaka me še kakšna terapija, saj ne morem normalno obračati glave," je povedal Dončić, ki je v tretji četrtini tekme proti Phoenixu v četrtek padel na parket pod obročem in od takrat ima bolečine v vratu.

Prihodnji teden čakata Maverickse dve gostovanji. V torek bodo igrali v San Franciscu pri Golden Statu, dan zatem pa še v Portlandu.

Golden State se je izvlekel po zgrešeni trojki Bogdanovića
Derbi nedeljskega večera je bil v Chase Centru, kjer je Golden State premagal Utah s 94:92. V napeti končnici je Bojan Bogdanović zadel trojko z desne strani 32 sekund pred koncem. Jordan Poole ni bil natančen in zadnji napad je imel Utah. Trener Quin Snyder je imel na voljo še dve minuti odmora, a je pustil, da njegovi izbranci odigrajo zadnjih osem sekund. Bogdanović se je odločil za met izza črte z leve strani. Ni bil natančen, nato pa še Royceu O'Nealu ni uspelo potisniti žoge skozi obroč in gostje iz Salt Lake Cityja so ostali brez podaljška.

Stephen Curry je zadel le eno trojko iz 13 poskusov. Jordan Poole je bil najboljši strelec Bojevnikov z 20 točkami. Bogdanović jih je prispeval 21, a zadel je le eno trojko iz sedmih poskusov.

Erik Spoelstra in LeBron James sta odlično sodelovala med letoma 2010 in 2014. Miami je bil štirikrat zapored v finalu, osvojil je dva naslova (2012 in 2013). Foto: Reuters

Miami po zmagi nad Lakersi na vrhu Vzhoda
Miami je ugnal LA Lakerse s 113:107 in s 30. zmago sezone prevzel vodstvo na Vzhodu.
Jezerniki so delovali kot razbita vojska. Devet minut pred koncem so zaostajali za 23 točk (95:72). Z delnim izidom 35:16 so se vrnili v igro po košu LeBrona Jamesa minuto pred koncem (111:107). Imeli so veliko priložnost, da se še bolj približajo, a je Avery Bradley naredil osebno napako v napadu, nato pa je še Talen Horton-Tucker izgubil žogo in Caleb Martin je ušel v protinapad ter potrdil zmago štiri sekunde pred zadnjim piskom sirene.

Trener Lakersov Frank Vogel je pojasnil, da že nestrpno pričakuje vrnitev Anthonyja Davisa. Zvezdnik in velik prijatelj Jamesa je izpustil že 17 tekem zapored zaradi poškodbe levega kolena.

37-letni James je v Miamiju igral prvič po 13. decembru 2019. Navijači so ga pozdravili, niso pozabili na naslova v letih 2012 in 2013, ko je bil MVP finala. Tokrat je zbral 33 točk in 11 skokov.

Jimmy Butler je dosegel 10. trojni dvojček v dresu Miamija. Foto: Reuters

Jimmy Butler je zablestel s trojnim dvojčkom (20 točk, 12 podaj in 10 skokov), Duncan Robinson pa je zadel šest trojk in bil najboljši strelec Miamija s 25 točkami.

Zadnjeuvrščeni Orlando presenetil Chicago
Miami se je zavihtel na prvo mesto Vzhodne konference, saj sta Chicago in Brooklyn izgubila. Najslabša ekipa lige Orlando je presenetila Bike s 114:95. DeMar DeRozan je postavil rekord sezone z 41 točkami, a mu ni uspelo preprečiti sedmega poraza Chicaga na zadnjih devetih tekmah. Orlando je na domačem parketu zmagal prvič po 1. decembru.

Minnesota je ugnala Brooklyn s 136:125. Kyrie Irving je bil najboljši strelec tekme s 30 točkami. James Harden je imel znova slab strelski večer (4/13 iz igre). Volkovi so imeli precej več razigranih posameznikov, Anthony Eswards, D'Angelo Russell in Karl-Anthony Towns so presegli 20 točk.

Jayson Tatum je prejemal čestitke soigralcev, ko je presegel magično mejo 50 točk. Foto: Reuters

Knicksi poglobili krizo Clippersov
New York je premagal LA Clipperse s 110:102. Knicksi so vodili od začetka do konca srečanja v Madison Square Gardnu. RJ Barrett se je izkazal z 28 točkami, 14 skoki in šestimi podajami. Julius Randle je dodal 24 točk in devet skokov. Clippersi so doživeli že sedmi poraz na zadnjih desetih tekmah.

Tatum nasul Washingtonu 51 točk
Jayson Tatum je nasul 51 točk v Washingtonu, devetkrat je bil natančen izza črte. Washington je izgubil proti Bostonu s 87:116. Tekma je bila odločena po treh četrtinah, ko je Tatum zbral že 48 točk, v zadnji četrtini si je lahko že malo odpočil.

Tekme 23. januarja:
DALLAS - MEMPHIS
104:91 (24:16, 24:18, 29:27, 27:30)
Dončić 37 (13/25 iz igre, 2/7 za tri, prosti meti 9/12), 11 skokov in 9 podaj v 38 minutah, Porzingis 15 (6/11 iz igre) in 8 skokov, Brunson 13, Finney Smith in Hardaway po 9, Kleber 7, Powell 6, Bullock in Green po 4; Morant 35 (14/31 iz igre), 13 skokov in 6 podaj v 41 minutah, Melton 12, Jackson Jr. 10 (4/17 iz igre), Williams 9, Tillie 7, Tillman 6, Aldama in Adams (11 skokov) po 5, Konchar 2 in 10 skokov.

NEW YORK - LA CLIPPERS 110:102
Barrett 28 (9/24 iz igre) in 14 skokov, Randle 24 in 9 skokov, Fournier 14 (4/8 za tri); Jackson 26 (4/8 za tri), Zubac 17 in 14 skokov, Kennard 14 (4/10 za tri).

WASHINGTON - BOSTON 87:116
Beal 19 (7/17 iz igre), Avdija 13, Kuzma 12; Tatum 51 (18/28 iz igre, 9/14 za tri), 10 skokov in 7 podaj, Brown 18 in 10 skokov, Smart 11.

MIAMI - LA LAKERS 113:107
Robinson 25 (6/11 za tri), Butler 20 (7/18 iz igre), 12 podaj in 10 skokov, Martin 15, Adebayo 14 in 8 skokov; James 33 (12/22 iz igre, 1/8 za tri) in 11 skokov, Westbrook 24 (9/15 iz igre), Bradley 15 (4/9 za tri).

ORLANDO - CHICAGO 114:95
M. Wagner 23 (9/13 iz igre), Carter 19 (8/12 iz igre), F. Wagner 18, Suggs 15; DeRozan 41 (15/21 iz igre, White 22, Vučević 13 in 13 skokov.

TORONTO - PORTLAND 105:114
Siakam 28 (13/20 iz igre), VanVleet 19 (4/15 za tri), Trent 11 (4/11 za tri); Little, McCollum (10 skokov) in Simons (5/9 za tri) po 19, McLemore 17 (5/7 za tri).

CHARLOTTE - ATLANTA 91:113
Bridges (8/13 iz igre) in Ball po 19; Young 30 (8/15 za tri), Hunter 20, Huerter 11.

SAN ANTONIO - PHILADELPHIA 109:115
Pöltl 25 (11/16 iz igre) in 10 skokov, Murray 19 (6/14 iz igre), 12 podaj in 9 skokov, Johnson 17; Embiid 38 (16/32 iz igre) in 12 skokov, Harris (11 skokov) in Maxey po 18, Korkmaz 17.

MINNESOTA - BROOKYLN 136:125
A. Edwards 25 (4/8 za tri), Towns in Russell (10 podaj) po 23; Irving 30 (11/20 iz igre), Mills 21 (5/10 za tri), K. Edwards 15, Harden 13 (4/13 iz igre, 1/4 za tri) in 13 podaj.