Luka Dončić se je veselil po trojki minuto in pol pred koncem. Ljubljančan je bil najboljši strelec na obeh tekmah v Los Angelesu. Foto: AP

Luka Dončić je bil znova najboljši strelec tekme v Crypto.com Areni z 32 točkami, zadel je pet trojk in zbral še devet podaj in šest skokov, ukradel pa je tudi tri žoge. Na parketu je bil kar 46 minut.

Kyrie Irving se je izkazal v ključnih trenutkih, dosegel je 23 točk. P. J. Washington je izkoristil veliko prostora in zadel tri trojke iz kotov. Tim Hardaway si je sredi druge četrtine zvil desni gleženj in se ni več vrnil. Tudi center Daniel Gafford je zaradi bolečin v hrbtu igral le devet minut.

Pri Clippersih sta Paul George in James Harden dosegla po 22 točk. Vrnil je Kawhi Leonard, ki je zaradi poškodbe desnega kolena manjkal vse od 31. marca. MVP finala v letih 2014 in 2019 je prispeval 15 točk in ukradel štiri žoge. Ivica Zubac je znova vpisal dvojni dvojček (13 točk in 12 skokov). Clippersi so metali le 36-odstotno iz igre in zadeli le 8 od 30 metov izza črte.

Dončić se je najbolje znašel v obrambni bitki
Mavericksi so zelo agresivno začeli tekmo v obrambi. Ivica Zubac, ki je blestel na prvi tekmi z 20 točkami in 15 skoki, si je že po dveh minutah in pol nabral dve osebni napaki. Zamenjal ga je precej manj nevarni Mason Plumlee. Obe ekipi sta se posvetili obrambi, sredi prve četrtine so imeli Mavericksi točko naskoka (8:9). Soigralci so v vsakem napadu iskali Dončića, ki je nanizal 10 točk, zadel je dve trojki in poskrbel za vodstvo Dallasa po 12 minutah (19:23).

Dončić je zadel pet trojk iz 14 poskusov. Foto: AP

Clippersi kljub zelo slabemu metu držali priključek do odmora
Dončić je počival le zadnjih 41 sekund uvodne četrtine, nato pa je takoj začel drugo četrtino. Leonard je dosegel prvi koš po treh tednih odmora, nato pa je še našel Normana Powlla, ki je s trojko poskrbel za vodstvo Clippersov (26:25). Dončić je odgovoril s štirimi zaporednimi točkami, nato pa je še Irving zadel trojko z desne strani in Dallas je znova prevzel nadzor (30:37).

Jason Kidd se je sredi druge četrtine odločil, da nameni Dončiću minuto in 35 sekund odmora. Do odmora je zbral 18 točk (6/14 iz igre, 2/8 za tri), 4 skoke in 4 podaje. Clippersi so iz igre metali le 34-odstotno (15/44), vseeno pa so zaostajali le z 41:45.

Tudi tehnična napaka ni zmedla Dončića
V tretji četrtini so bolje začeli Mavericksi, ki so si zagotovili sedem točk prednosti po ukradeni žogi in zabijanju Irvinga (48:55). Clippersi so hitro izenačili. Dončić je tik pred iztekom tretje četrtine s polaganjem izenačil na 65:65 in zahteval je še osebno napako. Pritoževal se je pri sodnikih, ki so mu dosodili tehnično napako. Harden je s prostim metom poskrbel za minimalno vodstvo Clippersov po 36 minutah (66:65).

Junak prve tekme Ivica Zubac si je ekspresno nabral dve osebni napaki. Hrvat je vseeno znova vpisal dvojni dvojček (13 točk in 12 skokov). Foto: AP

Mavericksi z delnim izidom 14:0 do odločilne prednosti
Na začetku zadnje četrtine je Powell zadel trojko, nato pa je Zubac poskrbel za najvišje vodstvo Clippersov na tekmi (73:67). Kidd je devet minut pred koncem vzel minuto odmora. Mavericksi so se zbrali in odgovorili z delnim izidom 14:0. Washington, Dončić in Irving so zadeli izza črte (73:81).

Clippersi štiri minute in pol niso dosegli točke, trener Lue je skušal tudi z nizko peterko. George in Zubac sta znižala na 81:84. Dve minuti pred koncem je Dončić podal do Maxija Kleberja, ki je zadel trojko z desne strani, nato pa je bil Ljubljančan natančen še po koraku nazaj. Minuto in pol pred zadnjim piskom sirene je zapečatil usodo Clippersov (81:90). V zadnje pol minute so se skušali gostitelji z osebnimi napakami približati, a sta bila Washington in Irving natančna pri izvajanju prostih metov.

Kidd: Luka je odlično vodil igro, pravilno se je odločal v končnici
"Pričakoval sem, da bomo Clippersi naredili serijo točk v drugem polčasu. Vzel sem minuto odmora, ko so povedli na začetku zadnje četrtine. Luka je odlično vodil igro, pravilno se je odločal v končnici. Zaupal je soigralcem. Že nekaj časa ni dobil tehnične napake, tokrat pa je bila to zelo čustvena tekma. To ga ni zmedlo, ampak je bil še bolj zbran v zadnji četrtini. Vse je naredil za zmago. Washington je zadel pomembne trojke, izkazal pa se je tudi v obrambi, pokrival je več igralcev," je na novinarski konferenci poudaril trener Kidd, ki ima veliko težav, da Dončića pokliče na klop, saj želi igrati vseh 48 minut.

Kawhi Leonard je odigral prvo tekmo v zadnjih treh tednih. Foto: AP

Lue prepričan, da se bo odprlo tudi v napadu
"Zelo sem zadovoljen z obrambo, saj Dallas ni presegel 100 točk, a met iz igre nam ni stekel. Naredili smo nekaj napak pri rotaciji igralcev. Powell, Washington in Irving so imeli odprte mete. To ni bila naša najboljša predstava, imamo še veliko rezerve za tretjo tekmo. Prepričan sem, da se nam bo odprlo tudi v napadu," je na novinarski konferenci povedal trener Clippersov Lue, ki je junija 2016 popeljal Cleveland do edinega naslova prvaka.

Leonard mora še ujeti pravi ritem v napadu
"Imel sem dolgo rehabilitacijo, nisem treniral z ekipo. V naslednjih dneh moram veliko nadomestiti. Ujeti moram pravi ritem v napadu. Zdaj lahko normalno tečem. V zadnji četrtini nam ni steklo v napadu, žoga ni krožila. V Dallasu bo zelo glasno v dvorani v petek, zato bo ključna dobra komunikacija," je razmišljal Leonard.

Indiana z gladko zmago v Milwaukeeju izenačila na 1:1
Milwaukee je brez poškodovanega Janisa Andetokumba izgubil drugo tekmo proti Indiani s 108:125. Pascal Siakam je bil s 37 točkami in 11 skoki najzaslužnejši za izenačenje na 1:1 v zmagah.

Pascal Siakam je blestel v Fiserv Forumu. Foto: AP

Damian Lillard, ki je v nedeljo vseh 35 točk dosegel v prvem polčasu, je znova izjemno vodil Buckse v Fiserv Forumu. 26 od 34 točk je znova nasul v prvem polčasu, a so imeli Pacersi vseeno pet točk naskoka (55:60).

Na začetku zadnje četrtine je Milwaukee približal na 88:92, a si je nato Indiana z delnim izidom 23:4 zagotovila odločilno prednost sredi zadnje četrtine po trojki Tyresa Haliburtona (92:115).

Celotna prva peterka Pacersov je bila dvomestna. Tudi zvezdnik Haliburton, center Miles Turner in Aaron Nesmith so zadeli po tri trojke.

Devin Booker in soigralci so se znašli v velikih težavah. Na obeh tekmah v Minnesoti so bili popolnoma nemočni. Foto: AP

Volkovi znova tulili v Target Centru
Minnesota je z odlično predstavo v drugem polčasu odpravila Phoenix s 105:93 in vodi že z 2:0 v zmagah. Jaden McDaniels je z rekordom kariere v končnici (25 točk) znova poskrbel, da so Volkovi tulili v Target Centru.

Grayson Allen si je zvil gleženj v tretji četrtini, moral je v garderobo. Sunsi niso imeli razpoloženega zvezdnika. Devin Booker je dosegel 20 točk (6/13 iz igre, 1/6 za tri), Kevin Durant jih je dodal 18 (6/15 iz igre), Bradley Beal pa 14 (6/17 iz igre).

Trener Phoenixa Frank Vogel je skušal presekati nalet Minnesote, zadnjo minuto odmora je vzel že osem minut pred koncem, a mu ni uspelo. Volkovi so zadnjo četrtino odprli z delnim izidom 15:6, vodstva s 93:76 pa niso več izpustili iz rok.

Vzhod, 1. krog:
MILWAUKEE (3) – INDIANA (6) 1:1
108:125 (26:30, 29:30, 28:32, 25:33)
Lillard 34 (10/21 iz igre, 6/13 za tri), B. Lopez 22 (6/7 za tri), Middleton 15, Portis 14 in 11 skokov, Beverley, Green, in Connaughton po 5, Beasley 4, A. Jackson in Crowder po 2, Andetokumbo ni igral; Siakam 37 (16/23 iz igre, 3/4 za tri) in 11 skokov, Turner 22 (9/15 iz igre, 3/6 za tri), Nembhard 20 (8/11 iz igre), Haliburton 12 (3/7 za tri) in 12 podaj, Nesmith 11, Toppin 9, Sheppard 8, McConnell 6.

93:96 (19:23, 22:22, 25:20, 27:31)
George (7/14 iz igre, 2/5 za tri) in Harden (6/14 iz igre, 2/10 za tri) po 22, Leonard 15 (7/17 iz igre, 0/5 za tri), Zubac 13 (5/12 iz igre) in 12 skokov, Westbrook 7 (2/9 iz igre), Powell 6, Mann 5, Coffey 2, Plumlee 1; Dončić 32 (11/26 iz igre, 5/14 za tri, prosti meti 5/6), 9 podaj in 6 skokov v 46 minutah, Irving 23 (8/18 iz igre, 4/8 za tri), Washington 18 (3/4 za tri), Jones 10, Lively 7, Kleber 6.