Luka Dončić je bil znova blizu trojnega dvojčka. Foto: AP

Mavericksom se je zelo poznalo, da so v nedeljo porabili veliko energije za veliko vrnitev proti Portlandu, ko so v zadnjih desetih minutah na krilih Dončića nadoknadili 15 točk zaostanka. 19-letni Ljubljančan je skušal razigrati soigralce, a razen Jalena Brunsona (13 točk, 3/3 za tri) ni bilo razpoloženega posameznika. Tim Hardaway je zgrešil šest metov izza črte.

Izjava Luke Dončića po tekmi v Houstonu

Skrbelo me je za zmago. Zadeli so nekaj trojk in se približali na devet točk. Moral sem prevzeti odgovornost. Paul mi je podal žogo in zadel sem. Vse od sobote sem na terapiji. Nikakor se nisem uspel dvigniti za met zaradi bolečin v ramenu. Nočem iskati izgovorov, pomembna je le zmaga

James Harden

11 točk Hardna v minuti in 40 sekundah
Po sobotni tekmi proti Oklahomi je imel Harden bolečine v levem ramenu. "Brada" tokrat ni imela strelskega večera (9/23 iz igre, 6/17 za tri) in 30. zaporedna tekma s 30 ali več točkami je bila pod vprašajem. Tri minute pred koncem je zbral le 20 točk ...

Ko so se Mavericksi po trojki Jalena Brunsona tri minute pred koncem približali na 109:100, je Harden silovito odgovoril. Zadel je dve trojki po značilnem koraku nazaj. Trener gostov Rick Carlisle je vzel minuto odmora, Harden pa je v lovu na 30 točk seveda ostal v igri. Zadel je še dva prosta meta (zaletel se je v Dončića in sodniki bi morali zapiskati osebno napako v napadu) in trojko z devetih metrov prek roke Doriana Finney-Smitha 52 sekund pred koncem ob velikem navdušenju v dvorani. Gledalci so vzklikali "MVP, MVP", ko je eden glavnih kandidatov za najkoristnejšega igralca rednega dela sezone zapustil parket štiri sekunde zatem.

James Harden je stisnil zobe kljub bolečinam v ramenu in uspelo mu je nadaljevati izjemen niz tekem s 30 ali več točkami. Foto: Reuters

Še daleč je rekord Chamberlaina
Z enajstimi točkami v razmiku minute in 40 sekund je končal tekmo in na koncu prispeval 31 točk, 8 skokov, 7 podaj in 5 ukradenih žog. V sredo lahko proti Minnesoti izenači drugi najdaljši niz v zgodovini, ki je v lasti Wilta Chamberlaina. Legendarni košarkar ima tudi rekord (65 tekem zapored s 30 ali več točkami).

Dončić: "100-odstotno je bila osebna napaka Hardna"
"Harden je super igralec, zelo težko ga je zaustaviti,"
je novinarju Vala 202 Franciju Pavšerju povedal Dončić. Kazalo je že, da se bo niz Hardna s 30 točkami končal, ko so dobro minuto pred koncem Dončiću piskali sporno osebno napako nad prvim strelcem lige. "100-odstono je bila osebna napaka v napadu, ampak če si Harden, si Harden," je povedal Dončić. Harden je zadel dva prosta meta in nato še trojko, tako da je spet dosegel magično mejo.

Gorana Dragića v sredo ne bo v Dallas
Dončića je tudi v Houstonu spremljala večja skupina slovenskih navijačev. "Zelo sem jim hvaležen. To je res super zame in za njih. Vem, da bodo v z mano tudi v sredo proti Miamiju," je povedal Dončić in dodal, da je govoril z Goranom Dragićem, ki ga v Dallas ne bo, saj se ukvarja z rehabilitacijo operiranega kolena.

10 točk Dončića v prvi četrtini
Dončić je blestel v uvodni četrtini, ko je dosegel 10 točk. Po dveh minutah je zadel trojko po koraku nazaj prek iztegnjene roke Hardna z osmih metrov. Ob koncu uvodnega dela igre je zadel izza črte še z desne strani, nato pa je bil natančen še po prodoru. Dallas je po njegovi zaslugi držal priključek po 12 minutah (25:22).

Faried kraljeval v raketi
Mavericksi sredi druge četrtine tri minute niso dosegli točke in gostitelji so z delnim 11:0 prevzeli nadzor nad srečanjem (50:34). Pod obročem je bil neustavljiv Kenneth Faried, ki je uspešno nadomestil poškodovanega Clinta Capelo. Ob odmoru je imel Houston 14 točk naskoka (64:50).

Kenneth Faried je kraljeval pod obročema. Foto: Reuters

Gostitelji so se prehitro sprostili
Sredi tretje četrtine je Harden nanizal devet zaporednih točk in prednost je narasla na 81:60. Na začetku zadnje četrtine so Rocketsi po zabijanju in polaganju Farieda povedli z 99:80 in devet minut pred koncem so bili Mavericksi v izgubljenem položaju.

Šest minut in pol pred zadnjim piskom sirene sta se na parket vrnila Harden in Dončić. Dallas je uspel znižati na 109:100, potem ko je Dončić podal do Brunsona, ki je zadel izza črte. Končnica je minila v znamenju Hardna, ki je nanizal enajst točk in znova presegel mejo 30 točk. Houston je zadel 23 trojk iz 60 poskusov.

Russell Westbrook in Paul George sta imela imeniten večer Foto: AP

V sredo v Dallas prihaja ranjeni Miami
Dallas ima 26 zmag in 30 porazov. Pred vikendom All Star, ki bo od petka do nedelje v Charlottu, se bodo izbranci Ricka Carlisla v sredo srečali še z Miamijem. Denver je bil boljši od Vročice s 103:87. Izbrancem Erika Spoelstre se končnica oddaljuje, izgubili so že 30 tekem in s četrto zaporedno zmago jih je na osmem mestu Vzhoda prehitel Detroit.

Chamberlain le izgubil en rekord ‒ vzel mu ga je Westbrook
Derbi večera je bil v Chesapeake Energy Areni, kjer je Oklahoma ugnala Portland s 120:111. Russell Westbrook je dosegel deseti zaporedni trojni dvojček in postavil rekord Lige NBA. Z 21 točkami, 14 skoki in 11 podajami je izboljšal dosežek Chamberlaina iz leta 1968.

George nasul Blazersom 47 točk
Tri minute in 52 sekund pred koncem je podal do Paula Grorga, ki je zadel trojko. To je bil 23. trojni dvojček Westbrooka v letošnji sezoni in že 127. v karieri. George je imel sanjski večer, veselil se je tretjega trojnega dvojčka kariere (47 točk, 12 skokov in 10 podaj).

Westbrook: Z Georgeem sva kot brata
"Vsako tekmo želim iztisniti vse iz sebe. Imam veliko srečo, da lahko tekmujem na tako visoki ravni, in zavedam se, da to ni samoumevno. Zelo sem srečen, da je imel George tako neverjeten večer. Midva sva kot brata," je bil navdušen Westbrook, ki je edini košarkarar v zgodovini Lige NBA z dvema zaporednima sezonama, ko je v povprečju dosegal trojni dvojček. V sezoni 2016/17 jih je nanizal kar 42.

Ponedeljkove tekme:
HOUSTON - DALLAS 120:104
Harden 31 (9/23 iz igre, 6/17 za tri), 8 skokov, 7 podaj in 5 ukradenih žog v 36 minutah, Green 19 (5/8 za tri), Gordon 18, Faried in Paul (5/10 za tri in 11 podaj) po 17, Rivers 7, Shumpert 6, Tucker 3, Hartenstein 2; Dončić 21 (7/17 iz igre, 2/9 za tri), 10 skokov in 8 podaj v 36 minutah, Brunson 13 (4/4 iz igre, 3/3 za tri), Powell 12, Hardaway 10, Kleber in Jackson po 9, Finney Smith, Burke in Harris po 8, Nowitzki 6.

CLEVELAND - NEW YORK 107:104
Sexton 20, Clarkson in Nance (16 skokov) po 15, Love 14 in 9 skokov; Allen 25 (10/16 iz igre), Knox 13, Jordan 12 in 10 skokov.

DETROIT - WASHINGTON 121:112
Drummond 32 (12/19 iz igre) in 17 skokov, Griffin 31 (12/23 iz igre, 4/10 za tri), 9 skokov in 9 podaj, Jackson 16 (4/4 za tri); Beal 32 (9/19 iz igre) in 10 podaj, Portis 24 (6/10 za tri), Ariza 23 (10/14 iz igre).

INDIANA - CHARLOTTE 99:90
Turner 18 in 8 skokov, Bogdanović 14, Collison 13; Walker 34 (10/23 iz igre) in 9 skokov, Lamb 21, Zeller 18.

TORONTO - BROOKLYN 127:125
Leonard 30 (10/20 iz igre) in 8 skokov, Ibaka 18 (9/13 iz igre) in 12 skokov, Siakam 17, M. Gasol 16 (7/9 iz igre); Russell 28 (10/22 iz igre), 14 podaj in 7 skokov, Harris 24 (7/8 za tri), Crabbe 22 (6/10 za tri).

CHICAGO - MILWAUKEE 99:112
LaVine 27 (4/6 za tri), Markkanen 20 in 17 skokov, Porter 18; Antetokounmpo 29 (9/13 iz igre), 17 skokov in 8 podaj, Bledsoe 19, Brogdon 17, Middleton 16.

MINNESOTA - LA CLIPPERS 130:120
Towns 24 (7/11 iz igre) in 10 podaj, Rose 22, Šarić (4/5 za tri) in Teague (10 podaj) po 19; Williams 45 (13/25 iz igre, prosti meti 16/16), Harrell 18 in 12 skokov, Shamet 15.

DENVER - MIAMI 103:87
Jokić 23 (3/3 za tri) in 12 skokov, Beasley 20 (4/6 za tri), Morris 17; Winslow 15, Johnson 14, Richardson 12.

OKLAHOMA CITY - PORTLAND 120:111
George 47 (15/26 iz igre, 8/13 za tri), 12 skokov in 10 podaj v 43 minutah, Westbrook 21 (5/19 iz igre, 1/6 za tri), 14 skokov in 11 podaj v 37 minutah, Burton 18, Felton 15; Lillard 31 (9/22 iz igre), Layman 17, Aminu in McCollum po 13.