Jordan Morgan in Edo Murić sta bila najboljša igralca Slovenije – oba sta dosegla po 19 točk. Foto: www.alesfevzer.com

Slovenija je prvi kvalifikacijski cikel za nastop na eurobasketu 2021 sklenila z nepričakovanim porazom proti Madžarski in z zmago nad Avstrijo.

V prvem polčasu so varovanci Rada Trifunovića prikazali dobro igro, vodili so za 18 točk, v tretji četrtini pa je sledil popoln mrk, zmago so si tako priborili v zaključku tekme.

Reprezentanca je v Kopru imela bučno podporo navijačev. V dvorani Bonifika se je zbralo 2.800 gledalcev. Foto: www.alesfevzer.com

+18 za Slovenijo
Slovenija je bila v prvi četrtini boljši tekmec, po trojki Alena Hodžića – to so bile njegove prve točke v dresu članske reprezentance – je povedla za osem točk (21:13).

Vodstvo so v drugi četrtini Trifunovićevi varovanci povišali na +18 (41:23), Avstrijci pa so z miniserijo 0:4 znižali zaostanek (41:27). Slovenci so na odmor odšli s +14 (43:29).

Mrk Slovenije v tretji četrtini
Aleksej Nikolić je tretjo četrtino odprl s trojko (46:29). Avstrijci so odgovorili z delnim izidom 0:7, s katerim so se Slovencem približali na 10 točk zaostanka (46:36). Po Trifunovićevi minuti odmora je pet zaporednih točk dosegel kapetan Edo Murić (51:39). Vztrajni Avstrijci so se približali na le sedem točk zaostanka (51:44).

Slovenija je po trojki Klemna Prepeliča znova povedla z dvomestno prednostjo (56:45).

A sledil je popoln mrk Slovenije, Avstrijci so jih popolnoma ujeli (59:59) in nato celo prehiteli (59:61). Slovenija je odgovorila z lepo akcijo – Luka Rupnik je podal Jordanu Morganu, ta je atraktivno zabil, nad njim je bila storjena osebna napaka, prosti met je novopečeni slovenski reprezentant zadel (63:61). A za konec tega dela igre so Avstrijci zadeli še eno trojko za vodstvo ob vstopu v odločilno četrtino (63:64).

Sorodna novica Slovenija na 13 tekmah od evropske krone nanizala kar deset porazov

Morgan ključni igralec Slovenije
In v tem ritmu so gostje odprli tudi zadnjo četrtino – pri metu za tri je bil uspešen Thomas Klepeisz (63:67). Za izenačenje je poskrbel Prepelič s polaganjem (67:67).

Morgan je Slovenijo držal v igri, dosegel je štiri zaporedne točke (71:69). V 35. minuti je nato še enkrat zabil za +6 (75:69). Avstrijci so posredovali z minuto odmora, ki pa jim ni pomagala. Slovenci so namreč zaigrali bolje, v pravem trenutku je za tri zadel še Jaka Blažič (80:72). Ko je koš dodal še Gregor Hrovat, je Slovenija dve minuti pred koncem po dolgem času znova vodila z dvomestno prednostjo (82:72). Ta je zadostovala za miren zaključek tekme in prvo zmago v kvalifikacijah za EP 2021.

Naslednji tekmi novembra
Naslednji preizkušnji v kvalifikacijah za EP slovenske košarkarje čakata novembra letos, ko bo Slovenija gostila Ukrajino in Madžarsko. Na evropsko prvenstvo, ki bo potekalo v Nemčiji, Gruziji, Italiji in na Češkem, se bodo od štirih ekip v skupini uvrstile prve tri reprezentance. Slovenija brani evropski naslov iz Carigrada 2017.