Na četrtem medsebojnem srečanju so Grizliji drugič zmagali v Dallasu, ki je dobil oba obračuna v Tennesseeju, in mu preprečili, da bi tretjič v sezoni povezal štiri zmage. Foto: Reuters

Dallas je pred dvema dnevoma ukrotil Volkove, ki so najboljši na Zahodu, Grizlijev, ki so oddaljeni od mest, ki vodijo v končnico, pa mu ni uspelo. Ko so košarkarji iz Tennesseeja na začetku decembra prvič v gosteh ugnali teksaško zasedbo, je Luka Dončić manjkal zaradi rojstva hčerke, tokrat pa so 24-letnega Ljubljančana varovanci Taylorja Jenkinsa dobro ustavljali večino srečanja. Prispeval je 31 točk, toda od tega deset v zadnji četrtini, ko je bila gostujoča prednost že zelo visoka. Slovenski velemojster je v statistiko vpisal še po šest skokov in podaj, kljub trudu pa mu ni uspelo najti napadalnega ritma. Iz igre je metal 9/21, za tri 2/8. V prvi četrtini je ob prodoru na njegovo koleno padel Bismack Biyombo. Luka je sicer nadaljeval tekmo, toda preprosto ni bil tako razpoložen, kot je bil v zadnjem obdobju.

S 33 točkami je bil prvi strelec favoriziranega Dallasa Kyrie Irving, drugega posebej razigranega igralca pa Jason Kidd ni imel na voljo. "Dopustili smo preveč napadalnih skokov. Nismo znali odgovoriti na njihovo fizično moč. Od začetka so bili zelo agresivni in ves čas smo imeli težave. Odličen je bil Bane, ki je dokazal, da za zmago ne potrebuje pomoči Moranta ali Jacksona. Energija ni bila prava. Poskusili smo z vsemi igralci, z različnimi peterkami, a nismo našli tiste iskrice. Zasluge gredo tudi Memphisu. Ko smo se približali, je takoj odgovoril. Začeli smo prepočasi in premehko, na njihov prvi udarec pa nam ni uspelo več odgovoriti. Zakaj je bilo tako, je dobro vprašanje. So vzponi in padci v tako zgoščenem ritmu. Večkrat smo že govorili, da iščemo večjo konstantnost," je dejal domači trener. Mavericksi bodo na domačem terenu odigrali še tri tekme zapored. Čez dva dni v Teksas prihaja New York.

Grizliji imajo letos ogromno težav s poškodbami, toda čeprav so bili oslabljeni, so bili tokrat razred boljši tekmec in tretjič v nizu so zmagali v gosteh. Obramba Memphisa je dobra že vso sezono, predvsem ko naredi odločilno razliko – za 22 je Memphis povedel v drugi četrtini, 20 točk naskoka pa je ohranil pred zadnjo. Uspešno je deloval tudi napad, v katerem ima letos to moštvo kar nekaj težav. Desmond Bane se je izkazal z 32 točkami. Marcus Smart jih je dodal 23, po 14 pa Luke Kennard, Xavier Tillman in Ziaire Williams. Gostje so zadeli pet trojk več, skok dobili s kar 54:33, ob tem pa imeli deset napadalnih več od Mavsov.

Dallas celotno tekmo proti Memphisu v zaostanku
Konec sezone za Moranta

Grizliji so sporočili, da mora njihov prvi zvezdnik Ja Morant na operacijo rame in da je že končal sezono. 24-letni organizator igre se je poškodoval v soboto na treningu pred gostovanjem v Phoenixu. Memphis računa, da bo Morant uspešno okreval do začetka prihodnje sezone. Z njim v ekipi je letos zmagal devetkrat, izgubil pa štiri tekme. Sezono je začel šele 19. decembra, predtem pa ga je liga suspendirala, potem ko je lani na družbenih omrežjih objavil video, v katerem v rokah vihti strelno orožje.

Memphis je zapored v gosteh premagal Lakerse, Phoenix in zdaj še Dallas. Foto: Reuters

Dallas je po zaslugi Dončića sicer igrivo začel srečanje. Luka je najprej lepo odigral "alley oop" z Dwightom Powllom, potem pa še zadel trojko. Nato je osem točk nanizal Irving in Mavsi so si priigrali sedem točk naskoka, toda kmalu se je domači napad popolnoma ustavil. Dončić je zgrešil naslednjih pet metov iz igre, gostje pa so prevzeli pobudo in z delnim izidom 18:2 povedli za devet. Luka in Irving sta v prvi četrtini dala vsak po osem točk, Bane pa na drugi strani 12.

14. minuta je tekla, ko je po prodoru Kennarda Memphis prvič povedel z dvomestno razliko. Slabo so domači košarkarji branili predvsem v bližini obroča, hkrati pa je bil neučinkovit tudi Dallasov napad. V prvem polčasu so iz igre metali 42-odstotno, tekmeci pa 52-odstotno. Razigral se je David Roddy, gostje pa so z delnim izidom 20:3 povedli kar za 22. Nato je šest zaporednih točk dal Dončić (17 v prvem polčasu), Mavsi so znižali na 11, ob odmoru pa je bila razlika 15 (53:68). Memphis je skok v prvem delu dobil s 26:17, zbral deset asistenc več (17:7), v obarvanem delu v bližini obroča pa je bilo razmerje v točkah 38:22 v gostujočo korist. Grizliji so dali osem točk več po izgubljenih žogah in devet več v protinapadih.

Dallas je zdaj pri 22 zmagah in 16 porazih. Foto: Reuters

Irving je hitro na začetku tretje četrtine dosegel devet točk, Dallas je znižal na -11, toda Memphis je z meti z razdalje našel odgovor in povečal prednost. Medtem ko je bil Kyrie razigran, pa se je Luka še vedno mučil v napadu. Po polovici četrtine je šel za kratek čas celo v slačilnico, Irving, ki je v tem delu igre prispeval 16 točk, pa je svojo ekipo prav tedaj znova približal na -11. Jaden Hardy je zabil za še točko zaostanka manj, vendar so znova gostje razliko povečali po zaslugi meta z razdalje. Pred zadnjimi 12 minutami je Memphis vodil s 103:83.

Mavsi so kljub visokemu zaostanku ohranili nekaj upanja na preobrat. Dončić je poskrbel za serijo 8:0, še enkrat pa so Grizliji rešitev našli izza črte in po petih zaporednih točkah dobrih pet minut pred koncem povedli za 18. Ko so domači košarkarji imeli priložnost, da bi prišli bližje, so zgrešili trojke – neuspešnih je bilo prvih pet poskusov v tej četrtini – in Memphis je na koncu srečanje pripeljal do mirne končnice.

Davis blestel v zadnji četrtini

Tekme 9. januarja:
DALLAS - MEMPHIS
103:120 (22:29, 31:39, 30:35, 20:17)
Irving 33 (11/25 iz igre, 2/7 za tri), Dončić 31 (9/21 iz igre, 2/8 za tri, 11/15 PM), 6 skokov in 6 podaj v 36 minutah, Jones 11, Hardy 10, Hardaway 9, Powell 4, Lawson 3, Curry 2; Bane 32 (11/27 iz igre), Smart 23, Tillman (11 skokov), Kennard in Z. Williams po 14, Roddy 11, V. Williams 6, Konchar 4, Biyombo 2.

DETROIT - SACRAMENTO 110:131
Bogdanović 26, Ivey 22, Duren (10 skokov) in Burks po 16; Sabonis 37 (met 16/21), 10 skokov in 13 podaj, Murray 32 (met 13/17), Fox 26, Monk 20.