Najboljši islandski nogometaš Gylfi Sigurdsson je v zadnjih tednih že premagal najboljšega slovenskega nogometaša Samirja Handanovića. Se bo vratar v reprezentanci oddolžil napadalnemu vezistu? Foto: EPA
Boštjan Cesar
Če skrbi klubska forma v napadu, pa se v reprezentanci tudi dobro zavedajo, da je v zadnjem letu in pol najbolj škripalo v obrambi. Slovenija ni ohranila mreže nedotaknjene že 10 tekem, pri tem pa prejela kar 20 golov. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Večina slovenskih nogometašev je že v Portorožu, kjer so se v nedeljo začele priprave na petkovo tekmo z Islandijo, ki bo prvi kvalifikacijski preizkus za Srečka Katanca v njegovem drugem selektorskem obdobju na klopi Slovenije. Pred nadaljevanjem skorajda utopičnega boja za Brazilijo 2014 pa Katanec le s težavo najde klubske predstave, ki bi vlivale prepotrebno samozavest.

Cesar znova v polnem pogonu
A vse ni povsem črno - steber obrambe in novi kapetan reprezentance Boštjan Cesar si je znova izboril mesto v udarni postavi Chieva, pri katerem mu je grozilo, da bo zaradi iztekajoče se pogodbe preostanek sezone presedel na klopi. Cesar je tako sodeloval pri dveh zaporednih zmagah "osličkov", ki so se s tem otresli boja za obstanek. V nasprotju s pričakovanji pa se je medtem zmanjšala vloga Bojana Jokića, ki je v Pescari (0:2) obsedel na klopi. Za drugi branilski klubski par Brečko-Maroh ni igralskih skrbi, saj redno igrata in sta med nosilci Kölna, ki se vpleta v boj za napredovanje. Težava pri "kozličkih" je, ker bosta še v ponedeljek odigrala tekmo 2. Bundeslige.

Stara uganka - kdo bo zakrpal luknjo na sredini?
Veliko predvidljivih težav Slovenijo čaka na sredini, kjer zaradi kartonov manjkata Andraž Kirm in Josip Iličić, za nameček pa se je znova poškodoval Kevin Kampl, ki je moral izpustiti že Katančev debi z BiH-om (0:3).

Že Slaviša Stojanović je neuspešno iskal pravega povezovalca igre na sredini in tudi trenutno ni izstopajočega kandidata. Jasmin Kurtić sicer redno igra, a pri v Serii A zadnjem Palermu, ki je v hudi krizi. Veliki up, Rene Krhin, medtem ostaja več na klopi kot na igrišču, čeprav podobno kot Birsa dobro upravičuje minute ob redkih priložnostih.

Matavž ni zadel že od januarja
V napadu trenutno ni razpoloženega igralca. Prvi napadalec Tim Matavž se v PSV-ju znova spopada z zmanjšano minutažo, saj cele tekme ni odigral že mesec in pol, na zadnjih šestih prvenstvenih tekmah pa je le dvakrat podal, kar je močno pod njegovim prejšnjim učinkom: 10 golov na 15 tekmah v Eredivisie.

Tekma za preboj Lazarevića?
Največ med krilnimi napadalci, ki naj bi dopolnjevali Matavža, sta v preteklem mesecu pokazala Dejan Lazarević in Valter Birsa (gol in podaja v 135 minutah igre na 4 tekmah), ki pa se kljub dobremu vtisu ne more prebiti do stalnega mesta v postavi Torina. V drugi italijanski ligi velja Lazarević za najstarejšega med mladimi prihajajočimi zvezdami, potem ko se mu je letos končno začelo odpirati v napadu (5 golov in 8 podaj na 25 tekmah).

S klubsko formo se torej reprezentanti ne morejo ravno hvaliti, kar bi moralo biti tokrat pod še svežim selektorjem dodaten motiv za dokazovanje proti nič kaj naivni reprezentanci Islandije.

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (24+2)