Pred derbijem je Samir Handanović rekel, da bo Inter v Torinu videl, ali je res kandidat za naslov. Odgovor: Juventus - Inter 1:3. Foto: EPA
Josip Iličić (Palermo)
Josip Iličić je s tolažilnim golom ob porazu Palerma pri Romi (1:4) prekinil skoraj enoletni strelski post: v Serii A je "Jojo" zadel po 33 krogih in natanko 2.111 minutah. Foto: EPA
Zlatko Dedić (Bochum)
Ligaški strelski post je prekinil tudi Zlatko Dedić, ki je v 2. Bundesligi zadel po 11 tekmah in 783 minutah igre. Za Bochum je Dedić v prvenstvu sicer nazadnje zadel 15. januarja 2011, a je lani v dresu Dresdna zabil kar 13 golov. Foto: EPA
Armando Sadiku in Aleksander Radosavljević
Na nevpoklic v reprezentanco za Makedonijo in skorajda enotne kritike je Radosavljević odgovoril s prvim golom po 14 mesecih in najboljšo predstavo v letu 2012. Foto: EPA

Od najboljših evropskih nogometnih lig daleč največ Slovencev igra v italijanski Serii A, kjer pa se bo velika večina s svojimi klubi letos borila za obstanek. "Slovenski" klubi po slabi tretjini sezone zasedajo mesta 13, 16, 17, 18, 19, a seveda obstaja tudi častna izjema - Inter Vida Belca in Samirja Handanovića na 2. mestu, le točko še za vodilnim Juventusom.

Po hitropoteznem golu vedno znova na mestu
Inter je tudi po zaslugi posredovanj "Sarme" v ključnih trenutkih zaustavil zmagoviti stroj Juventusa in v soboto v gosteh dobil derbi prvenstva. Če slovenski vratar v 8. minuti obračuna med prvim in drugim klubom Italije ne bi ustavil strela osamljenega Marchisia ali pa ne bi blokiral močnega strela Vidala, bi Juventus že zgodaj lahko razmišljal o 50. zaporedni prvenstveni zmagi.

A "Derby d'Italia" se je nato odvil po "črno-modrih" notah, igralci Interja so namreč z obrestmi vrnili za spregledani ofsajd ob uvodnem golu Vidala, ki je nemočnega Handanovića matiral že po 18 sekundah. V zmagovitem zaključku je Interjeva št. 1 še preusmerila Pirlov projektil z razdalje, ki bi "stari dami" prinesel izenačenje. Zdaj ugibanj ni več: prenovljeni Inter, pri katerem ima kapetan Slovenije pomembno vlogo, je resen kandidat za "scudetto".

Cesar brez zamere do Handanovića
"Rekel bi, da Handanović danes nima več česa zavidati Buffonu,"
je na dan derbija pravilno ugotovil Ljubljančanov predhodnik v Interjevih vratih Julio Cesar. "On in jaz se razlikujeva pri slogu branjenja. Sam sem bolj podoben Casillasu, medtem ko me on spominja na Buffona. Handanović je tako napredoval, da je Inter naredil dober posel in so plačali pravo ceno zanj," brazilski vratar ne goji nobenih zamer do tekmeca, zaradi katerega je izgubil mesto v klubu in bil prisiljen oditi v Anglijo h QPR-ju.

Vršič prek pokala nazaj v prvo postavo
Od preostalih zdajšnjih (ali občasnih) slovenskih reprezentantov se za naslov državnega prvaka po tretjini sezone borijo še peterica iz Maribora, ki pa je po 13 mesecih doživel prvi poraz v domačem Ljudskem vrtu, avstrijski dvojec Kevin Kampl - Dare Vršič in Tim Matavž. "Avstrijca" sta s Salzburgom in Austrio Dunaj dosegla dve visoki zmagi, pri čemer sta ostala brez statističnega prispevka, a se je vsaj Vršič po mesecu in pol vrnil v začetno postavo "vijoličastih". 28-letni Apačan si je to izboril z izjemno predstavo v pokalu, ko je v Beljaku v pol ure igre dvakrat asistiral in še priigral enajstmetrovko.

Podaja in nov gol za "rezervista"
Matavž kljub učinkovitosti na prvenstvu še vedno vstopa s klopi, a je bil tudi tokrat - tretjič zapored - mož odločitve PSV-ja. Proti skromnemu Heraclesu je moral na igrišče že v 27. minuti, saj se je poškodoval Jermaine Lens, nato pa je najprej poskrbel za podajo za 2:0, ob koncu pa s 5. prvenstvenim golom postavil končni izid 4:0. Eindhovenčani po 11. krogih Eredivisie za točko zaostajajo za prvim Twentejem, Matavž pa ima kljub manjši minutaži lepo statistiko: 14 nastopov in 9 golov za PSV v treh različnih tekmovanjih.

Najprej ostal brez Skopja,
A med junaki kroga je bil še en nizozemski Slovenec - Aleksander Radosavljević. Po poraznih predstavah Venloja in po tem, ko ga selektor Slaviša Stojanović ni uvrstil na reprezentančni seznam za Makedonijo, je "Rade" pokazal, da še zna igrati. Zadnji VVV je bil povsem podrejen na gostovanju pri AZ Alkmaarju, a dve potezi Kranjčana sta prinesli gostom sploh prvo zmago v prvenstvu.

... nato pa odločil v zadnji sekundi
Najprej je 33-letni defenzivni vezist podal za vodstvo z 1:0, nato pa v zadnjih sekundah 94. minute (!) rutinirano končal protinapad za 2:1. "Rade" se je tako po dobrem mesecu na velika vrata vrnil v začetno postavo Venloja, ki je nakazal, da se še ne bo predal v boju za obstanek.

"Pokazali smo, da smo dobri igralci. Predtem mogoče nismo igrali kot moštvo, danes pa smo pokazali, da se borimo za vsako žogo in pomagamo drug drugemu. Zmaga proti Willemu II je zdaj nujna, da potrdimo uspeh pri AZ-ju. Verjamem, da smo lahko dobro moštvo," je Radosavljević prepričan, da bo VVV na prihajajočem "derbiju dna" pobegnil z zadnjega mesta.

"NovaGol" se vrača v Köln
Gol Josipa Iličića v Serii A je bil prvi gol Slovenca v eni izmed petih najmočnejših evropskih lig v letošnji sezoni. Pred tem je zadnjega dosegel Milivoje Novaković 5. maja na tekmi Köln - Bayern 1:4.
"NovaGol" je v teh dneh že napovedal, da bo po preteku posoje v Ardidži z začetkom leta 2013 znova na voljo Kölnu v boju za čimprejšnjo vrnitev iz 2. v 1. Bundesligo.