V zimskem vremenu se je Handanović odločil za premikanje na črti, kar pa ni zmedlo Crespa in Slovenec je bil za dlan prekratek, da bi ubranil še peto zaporedno enajstmetrovko v Serii A. Foto: EPA
Tim Mataž (Groningen) in Ron Vlaar (Feyenoord)
Tim Mataž je z 8 prvenstvenimi goli prvi strelec Groningena in tudi najučinkovitejši slovenski nogometaš na tujem. Foto: EPA
Chievo in Boštjan Cesar
Boštjan Cesar je pomembno prispeval k remiju Chieva z Romo (2:2), saj je pred izenačenjem s telesom zaustavil strel Simplicia, ki bi mu prinesel "hat-trick". Foto: EPA
Bayer Leverkusen - Köln
Mišo Brečko je le nemočno pospremil na koncu zmagoviti gol Reinartza, ki je Leverkusnu prinesel novo zmago v derbiju s Kölnom, za nameček pa so nepridipravi še oropali slačilnico "kozličkov". Foto: EPA

Poudariti je treba, da je iz različnih vzrokov (kazen, poškodba, prestavljene tekme in seveda trenerske odločitve) tokrat v svojih klubih zaigrala le deseterica izbrancev Matjaža Keka.

Pečnikova tekma raztegnjena na tri dni
V ponedeljek sta zaigrala še Zlatko Dedić in Josip Iličić, katerega Palermo je v Neaplju izgubil po izteku sodnikovega podaljška in samo minuto potem, ko je slovenski vezist zapustil igro. Armin Bačinović je moral izpustiti dvoboj zaradi štirih rumenih kartonov. Posebna zgodba se dogaja Nejcu Pečniku, ki bo obraču Nacionala z Academio Naval končal šele po treh dneh v torek. V nedeljo je dež preprečil začetek tekme, v ponedeljek pa jo je naliv prekinil pri izidu 0:1 za goste. Zadnjih 37 minut naj bi odigrali v torek.

"Jojo" še vsaj pet let v Palermu?
Izredne predstave in goli dvigujejo zanimanje, s tem pa se veča tudi število govoric, ki se prebijejo v medije. Z Apeninskega polotoka tako poročajo, da se za "Jojota" po novem zanimata tudi Bayern München in Lyon, navijače Palerma je vsaj za zimski prestopni rok že potolažil predsednik Maurizio Zamparini: "Iličić Palerma ne bo zapustil naslednjih pet let. Vsaj toliko časa ga še ne bomo prodali. Zagotovo!" Prah dviguje tudi izjava Iličićevega menedžerja Amirja Ružnića, ki je za italijanski radio izjavil, da je njegov varovanec vreden vsaj toliko kot Javier Pastore. Izklicna cena za Argentinca je 70 milijonov evrov!

150. gol Crespa ali rekord "Sarme"?
15. krog Serie A je prinesel tudi odgovor, ali lahko Samir Handanović izenači ligaški rekord Luce Marchegianija, ki je v sezoni 2003/04 zaporedoma ubranil pet enajstmetrovk. Udinese je gostoval pri Parmi in v 24. minuti so si gostitelji priigrali najstrožjo kazen, potem ko je Benatia podrl Giovinca. K beli točki je pristopil prekaljeni Hernan Crespo, na drugi strani pa je seveda stal "Sarma", ki je letos ubranil vse štiri 11-metrovke, dosojene proti Furlanom. 35-letni Argentinec je ustrelil v desno stran, 26-letni Slovenec pa je bil le malce prekratek in prekaljeni napadalec je slavil svoj že 150. gol v Serii A. Mlajši od bratrancev Handanović tako ostaja pri 10 ubranjenih strelih z bele točke v prvi italijanski ligi.

Devet minut pozneje se je prvi slovenski vratar oddolžil Crespu, ko je z izrednim posredovanjem preprečil vodstvo Parme z 2:0, že v naslednjem napadu pa so gostje izenačili. Vseeno je imel končno besedo "El arma letal" (Smrtonosno orožje), ki je v 2. polčasu z glavo ukanil obrambo gostov in "Sarmo", ki je pričakoval strel v tla.

Matavž na pravem mestu za 8. prvenstveni gol
Na Nizozemskem smo bili priča "slovenskemu" obračunu med Groningenom Tima Matavža in Vitessom Daliborja Stevanovića. Oba reprezentanta sta odigrala celotno srečanje, a sta igrišče zapustila zelo različne volje. "Dado" je doživel nov prepričljiv poraz z 1:4 , Vitesse pa je zdrsnil na 15. mesto v 18-članski Eredivisie. Na drugi strani je skandinavski strelski festival malce "pokvaril" ravno Matavž, ki je z golom v 63. minuti prelomil srečanje.

Po prostem strelu in spuščeni žogi se je Šempetrc znašel sam pred vrati, a je nasprotni branilec s skrajnimi močmi zbil žogo, ki pa se je od Matavževega kolena v lepem loku odbila v levi zgornji kot. Štiri minute pozneje je Groningenova enajstica prepustila žogo Pettru Anderssonu, ki je z razdalje nato zabil gol 17. kroga, po katerem se je "ponos severa" vrnil na visoko 3. mesto. Za vodilnim dvojcem PSV-Twente zdaj Groningen zaostaja za štiri točke.

Čehov prvenec ni zadoščal za točko
Med nereprezentančnimi legionarji se je izkazal nekdanji kapetan in dolgoletni reprezentant Nastja Čeh, ki je dosegel prvi gol v izraelskem prvenstvu. Na obračunu svojega Bnei Sachnina, za katerega igra tudi Darijan Matić, in Maccabija iz Haife je 32-letni Ptujčan v 64. minuti izenačil na 1:1, a na koncu so gostje kljub vsemu slavili z 1:3.

V peto "Sarmi" le ni uspelo ubraniti 11-m

Osmi prvenstveni gol Matavža (od 1:00)

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Matjaža Keka
Ime PriimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI
Jasmin HandanovićEmpoli (ITA II)Albinoleffe - Empoli 2:0vso tekmotretji zaporedni poraz
Samir HandanovićUdinese (ITA)Parma - Udinese 2:1vso tekmos pete 11-m letos je bil prvič premagan

/
Andraž KirmWisla Krakow (POL)2. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 25. 2.
Robert Koren (c)Hull City (ANG II)Hull C. - Quenns Park R. -:-/prestavljeno zaradi poledenelega igrišča
Milivoje NovakovićKöln (NEM)Bayer (L) - Köln 3:2/poškodovan
Tim MatavžGroningen (NIZ)Groningen - Vitesse 4:1vso tekmo v 63' za 2:0, v 67' podal za 3:0
Nejc PečnikNacional (POR)Nacional - As. Naval 0:1*od 1. minuteprekinjeno v 54' zaradi naliva
"Ladje na obzorju"
Dejan KelharCercle Brugge (BEL)Charleroi - Cerlce Brugge -:-/prestavljeno zaradi poledenelega igrišča
Andrej KomacRuch Chorzow (POL)14. mesto po jesenskem delu/nadaljevanje 25. 2.
Rene KrhinBologna (ITA)Cesena - Bologna 0:2/na tribuni
Rok KronaveterEnergie Cottbus (NEM II)Augsburg - Energie C. 4:0/poškodba
Dejan LazarevićTorino (ITA II)Torino - Siena 1:1vso tekmo
Rene MiheličNacional (POR)6. 12.: Nacional - As. Naval 0:1*/izven postave; prekinjeno v 54' zaradi naliva
Miral SamardžićŠerif Tiraspol (MOL)Šerif - AZ Alkamaar 1:1 (EL);
6. 12.: Šerif - Academica