Amadej Maroša je izkoristil lepo podajo Nina Koutra in Muro na začetku drugega polčasa povedel v vodstvo. Foto: www.alesfevzer.com

Mura je tretjič nastopila v finalu slovenskega pokala. V sezoni 1993/94 je morala priznati premoč Mariboru, leto pozneje je premagala Celje.

Nafta je pod vodstvom Dejana Dončića v tem koledarskem letu pred srednim finalom odigrala le dve uradni tekmi, saj je Nogometna zveza Slovenije predčasno prekinila tekmovanje v drugem rangu.

Tako so Lendavčani, z izjemo prijateljskih tekem, s katerimi so ohranjali formo, odigrali le eno prvenstveno tekmo pred nastopom epidemije novega koronavirusa ter pokalni polfinale proti Radomljam.

Tega so dobili po izvajanju enajstmetrovk (1:1, 4:2), za finale pa so zaradi rdečih kartonov na tekmi izgubili tako Jako Bizjaka kot Vedrana Vinka. Na voljo ni bilo niti Mitje Noviniča, ki je počival zaradi treh rumenih kartonov.

V prvem polčasu mreži obmirovali
Nogometaši Mure so bili v prvem polčasu po pričakovanjih boljši nasprotnik. Žogo so imeli dlje časa v svoji posesti, v 10. minuti je Kai Cipot pod prekrškom sprožil z roba kazenskega prostora in meril previsoko. S prostega strela je nato skušal 'živi zid' Nafte presenetiti Luka Bobičanec, a je ostalo pri začetnem izidu. Nogometaši iz Murske Sobote so ves čas pritiskali na obrambo Lendavčanov, kmalu zatem je poskusil še Tomi Horvat, a brez uspeha. Nafta si je prvo pravo priložnost priigrala v 22. minuti, ko je Mihael Rebernik na desni strani lepo preigraval in nato s konico nogometnega čevlja sprožil proti vratom nasprotnika, kjer je žogo v kot odbil oprezni vratar Matko Obradović. Zelo vroče je bilo še v 39. minuti, ko je znova zadišalo po zadetku črno-bele ekipe, a se je z blokom v zadnjem trenutku po Horvatovem strelu izkazal branilec Žiga Živko.

Vratar Nafte Florijan Raduha se je moral večkrat izkazati s pomembnimi obrambami, pri obeh zadetkih Mure je bil nemočen. Foto: www.alesfevzer.com

Maroša hitro v polno
Kar Muri ni uspelo v prvem, ji je nato zelo hitro uspelo na uvodu drugega polčasa – premagati odličnega vratarja Florijana Raduho. Z lepo podajo se je izkazal Nino Kouter, Amadej Maroša pa je žogo med nogama Cipota poslal v mrežo za 1:0. Varovanci Anteja Šimundže so na trenutke igrali pregrobo, poškodbo je med drugim staknil Gabor Vegh (zamenjal ga je Dominik Drk), kmalu zatem je Klemen Šturm z nevarnim štartom pokosil še Meshacka Ubochiomo. Raduha se je moral v golu Nafte večkrat izkazati s pomembnimi obrambami, po dobri uri igre ga je testiral Bobičanec, v 68. minuti je s strelom z razdalje poskusil še Žan Karničnik, a je ostalo pri minimalnem vodstvu črno-belih.

Rezervist Žan Karničnik, ki je v 65. minuti na zelenici zamenjal Kaia Cipota, je v 73. minuti potrdil zmago Mure in drugo pokalno zvezdico v klubski zgodovini. Foto: www.alesfevzer.com
Rajanje nogometašev Mure s pokalom. Klub iz Murske Sobote je pokalni naslov prevzel od Olimpije, ki je lani v finalu ugnala Maribor z 2:1. Foto: www.alesfevzer.com

Karničnik v prazno mrežo za 2:0
Najlepšo priložnost Nafte je v drugem polčasu zapravil Rebernik, ki je po lepo izvedenem protinapadu stekel proti vratom Mure in z 11 metrov sprožil naravnost v Obradovića. Napadi Mure kljub vsemu niso pojenjali, v 73. minuti se je mreža Raduhe zatresla še drugič. Maroša je z leve strani, iščoč Horvata, pred vratarjev prostor poslal nizko podajo, Raduha je žogo odbil, a le do Karničnika, ki je brez večjih težav iz bližine podvojil vodstvo svoje ekipe. 2:0.

Ritem igre se je po drugem zadetku na tekmi nekoliko umiril. Še vedno so bili za odtenek boljši nogometaši Mure, čeprav je njihov pritisk na vrata nasprotnika v končnici tekme nekoliko pojenjal. Lendavčani, ki so drago prodali svojo kožo, so iskali zadetek, s katerim bi vsaj prepolovili zaostanek, a zaman. Mura je bila enostavno prevelik zalogaj.

Izjave po tekmi:

Ante Šimundža, trener Mure: "Pričakovali smo takšno tekmo, trdo, obrambno z Naftine strani, ampak smo se na to tudi pripravili. Vloga favorita je v prvem polčasu malce delala težave, sicer pa smo prevladovali od začetka do konca, tako da je osvojitev pokala povsem zaslužena. Ta pokal je samo nagrada za doslej in motivacija in smer za naprej. Ponosni smo na to."

Dejan Dončić, trener Nafte 1903: "Ponosen na fante, v prvem polčasu smo bili disciplinirani, nevarni iz protinapadov, zavedali pa smo se, da moramo zdržati v prvih desetih, petnajstih minutah drugega polčasa. A smo dobili gol. Nekaj se je porušilo, toda smo se trudili postaviti nazaj, se odprli in prejeli še drugi zadetek. Fantje so dali maksimum. Poznala se je odsotnost treh igralcev, posledično nismo bili toliko nevarni. Je pa vsak finale neka izkušnja, tudi v klubu lahko vidijo, da gremo v pravo smer. Mislim, da smo se tudi slovenski javnosti dobro pokazali in bomo naredili vse, da pridemo v prvo ligo."