Luka Dončić je prejel stoječe ovacije že v prvem polčasu, ko je že vpisal trojni dvojček (29 točk, 10 skokov in 10 podaj). 60 trojnih dvojčkov je dosegel na 349 tekmah rednega dela sezone. Bird jih je potreboval 897. Foto: AP

Mavericksi so vodili od začetka do konca srečanja v American Airlines Centru. 24-letni Ljubljančan je udarno odprl tekmo, dve trojki je zadel v uvodnih 57 sekundah, 14 točk pa je zbral že sredi prve četrtine. Navijači so na velikem ekranu spremljali njegovo statistiko v drugi četrtini in navdušeno pozdravili prvi trojni dvojček s 25 točkami v zgodovini Lige NBA.

Četrti dvojni dvojček Dončića za novo zmago Dallasa

Uspelo mu je že 59 sekund pred koncem prvega polčasa, ko je vpisal deseto podajo za zabijanje novinca Derecka Livelyja. Od odmoru je bila tekma že odločena (74:51), Dončić pa je imel imenitno statistiko – 29 točk, 10 skokov in 10 podaj.

Na večni lestvici prehitel legendarnega Birda
S 60. trojnim dvojčkom je na večni lestvici prehitel legendarnega Larryja Birda. Zadnjo četrtino je presedel na klopi, a njegovi soigralci niso prav nič popuščali. Vse je že kazalo, da bodo dosegli najvišjo zmago v zgodovini kluba, a je malce zmanjkalo. Dallas je novembra 2014 odpravil Philadelphio s 123:70. Vseeno so dosegli kar 147 točk, kar je le dve manj od rekorda franšize in največ po letu 1986.

Mavericksi so zadeli kar 22 trojk, Dončić je bil natančen šestkrat iz 12 poskusov. Kyrie Irving je prispeval 26 točk, Tim Hardaway pa 17. Vseh 13 košarkarjev Dallasa se je vpisalo med strelce.

Utah brez Markkanena in Clarksona nekonkurenčen
Utah je bil popolnoma nemočen, na gostovanjih pa je dobil le eno od enajstih tekem. Zelo se je poznalo, da sta manjkala glavna strelca Lauri Markkanen in Jordan Clarkson. Poškodovan je tudi Kelly Olynyk. Izkazal se je le Ochai Agbaji z 21 točkami, zadel je pet trojk.

Dončić in Irving sta končno znova združila moči. Foto: AP

Dončić s trakom v laseh zadeval z vseh položajev
Pretekli konec tedna so Mavericksi izgubili na domačem parketu proti Memphisu in Oklahomi. Dončić je manjkal na petkovi tekmi zaradi rojstva hčerke, v soboto pa je s trojnim dvojčkom zrežiral delni izid 30:0 v zadnji četrtini proti Oklahomi, a to ni bilo dovolj za zmago.

V soboto sta manjkala Irving in Hardaway, tokrat pa sta se vrnila v postavo. Dončić je že na ogrevanje nosil trak v laseh, bil je nasmejan in zelo sproščen. Zadel je prve štiri mete izza črte. Ko se je prvič usedel na klop štiri minute pred koncem uvodne četrtine, so gostje malce zadihali.

Obramba Dallasa na začetku tekme ni bila dobra, in Utahu je uspelo znižati izid na 53:43 sredi druge četrtine. Mavericksi so nato z delnim izidom 11:0 prišli že do odločne prednosti. Dončić je podal do Livelyja, ki je z zabijanjem povišal na 71:46. Ljubljančan se je po trojem dvojčku še dodatno sprostil in zadel trojko z devetih metrov, v zadnji akciji prvega dela pa je bil malce nenatančen z enajstih metrov. Dallas je imel po prvem polčasu 23 točk prednosti (74:51).

Mavericksi niso popuščali v drugem polčasu
V tretji četrtini je prednost vseskozi naraščala. Dončić je bil na parketu vseh 12 minut in dodal je še 11 točk. S polaganjem je dosegel 40 točk. Po 36 minutah so Mavericksi vodili s 109:74.
Oba trenerja sta že na začetku zadnje četrtine izpraznila obe klopi.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Dončić: Potrudil sem se za zadnji skok in podajo
"Priznam, da sem želel doseči trojni dvojček v prvem polčasu, potrudil sem se za zadnji skok in podajo. Nisem vedel, da sem prehitel Larryja Birda. Vsi vemo, kdo je bil in to je res nekaj posebnega," je razlagal novopečeni oče.

Tudi na novinarski konferenci je bil v pravi formi in šalil se je s predstavniki sedme sile: "Zdaj imam malce daljše lase, ne uporabljam gela, zato sem nosil trak. Nekaj novega sem želel poskusiti."

Hardaway predvidel, da bo Dončić končal s 50 točkami, 20 skoki in 20 podajami
"Luka je od začetka tekme narekoval ritem igre, zadeval je v seriji in ni se ustavljal. Mislil sem, da bo končal večer s 50 točkami, 20 skoki in 20 podajami," je povedal Tim Hardaway.

Precej slabše volje je bil seveda trener Utaha Will Hardy: "To je bil popolna katastrofa. Od začetka do konca tekme sem imel občutek, da igrajo Mavericksi v prestavi višje od nas."

Naslednja tekma Dallas čaka v petek, ko bo gostoval v Portlandu.

Embiid nasul 50 točk v Washingtonu
V sredo je bilo v akciji vseh 22 ekip, ki se niso uvrstile v četrtfinale pokalnega tekmovanja.
Joel Embiid je nasul 50 točk in zbral še 13 skokov za zmago Philadelphie v Washingtonu (126:131). Center je šestič v karieri dosegel vsaj 50 točk, rekord kariere pa je dosegel novembra lani, ko je proti Utahu prispeval 59 točk.

Joel Embiid se je utrdil na vrhu lestvice strelcev. Foto: AP

Prejšnji teden je zaradi prehlada izpustil dve tekmi, tokrat pa je bil spočit in neustavljiv. Zgrešil je le pet metov iz igre (19/24) in dva prosta meta (11/13).

Tekma v Capital One Areni je bila zelo izenačena, moštvi sta se 22-krat izmenjali v vodstvu. Wizardsi, ki ostajajo pri treh zmagah v tej sezoni, so vodili še na začetku zadnje četrtine.

Bane z 49 točkami podaljšal črni niz Detroita
Le točko manj je dosegel ostrostrelec Memphisa Desmond Bane. Z 49 točkami je postavil rekord kariere. Detroit je bil nemočen proti Grizlijem (102:116). To je bil že 18. zaporedni poraz Pistonsov.

Memphis je zadnjo četrtino dobil s 34:18 in se veselil šeste zmage. Trener Taylor Jenkins komaj čaka, da se bo vrnil zvezdnik Ja Morant, ki mora odslužiti še pet tekem kazni. Rekord Grizlijev ostaja v njegovih rokah, februarja lani je proti San Antoinu dosegel 52 točk.

Paul George in soigralci so v zadnji četrtini dobro ustavili Jokića. Foto: AP

Clippersi v zadnji četrtini unovčili slab strelski večer Jokića
LA Clippersi so premagali Denver s 111:102 in s tem končali niz osmih porazov proti aktualnim prvakom. Prejšnji teden so Nuggetsi brez Nikole Jokića, Jamala Murrayja in Aarona Gordona odnesli zmago iz Crypto.com Arene. Tokrat so vsi trije nosilci igre bili na parketu, a uspeha ni bilo.

MVP junijskega finala Nikola Jokić je znova dosegel trojni dvojček (22 točk, 15 skokov in podaj), a je zgrešil kar 23 metov iz igre (9/32).

Clippersi so se razigrali v zadnji četrtini, ki so jo dobili z 32:20. Blestela sta Kawhi Leonard in James Harden. To je bila prva zmaga Clippersov nad Nuggetsi po 12. januarju 2022.

Tekme 6. decembra:
DALLAS – UTAH
147:97 (40:29, 34:22, 35:23, 38:23)
Dončić 40 (14/25 iz igre, 6/12 za tri, prosti meti 6/8), 11 podaj in 10 skokov v 32 minutah, Irving 26 (11/16 iz igre, 4/7 za tri), Hardaway 17 (4/12 za tri), Jones Jr. 12, Se. Curry in Lively po 10, Hardy 8, Prosper 6, Exum 5, Powell in Lawson po 4, Morris 3, Holmes 2; Agbaji 21 (5/10 za tri), Horton Tucker 11 (3/3 za tri), Collins in Hendricks po 10, Yurtseven in Dunn po 8, Fontecchio, George in Sexton po 7, Kessler 6, Šamanić 2.

CLEVELAND – ORLANDO 121:111
Mitchell 35 (12/24 iz igre, 5/10 za tri), Garland 26, Strus 17 (4/8 za tri); Banchero 42 (16/26 iz igre, 1/5 za tri), Anthony 19, F. Wagner 14 (3/16 iz igre, 0/5 za tri).

DETROIT – MEMPHIS 102:116
Bogdanović 22 (4/8 za tri), Duren 17 in 11 skokov, Cunningham 16 in 10 podaj; Bane 49 (19/31 iz igre, 4/8 za tri) in 8 podaj, Jackson Jr. 24 (10/20 iz igre), Nowell 12.

WASHINGTON – PHILADELPHIA 126:131
Poole 23 (10/16 iz igre, 3/5 za tri), Jones 20, Gafford 18, Kuzma in Kispert (4/5 za tri) po 16; Embiid 50 (19/29 iz igre, 1/2 za tri, prosti meti 11/13), 13 skokov in 7 podaj, Maxey 26 (10/20 iz igre), Melton 19.

TORONTO – MIAMI 103:112
Siakam 30 (9/13 iz igre, prosti meti 11/11), Anunoby 23 (5/10 za tri), Trent 15; Martin 24 (4/7 za tri) in 12 skokov, D. Robinson 21, Butler 19 (7/16 iz igre).

ATLANTA – BROOKLYN 113:114
Young 30 (11/24 iz igre, 3/9 za tri) in 9 podaj, Bey 21, Bogdanović 20 (4/9 za tri); Bridges 32 (12/19 iz igre, 3/4 za tri), Johnson 17, Finney Smith 15 (3/6 za tri).

MINNESOTA – SAN ANTONIO 102:94
Conley 18 (4/10 za tri), Edwards 17, Gobert 16 (7/8 iz igre) in 20 skokov; Vassell 22 (4/8 za tri), K. Johnson 21 in 10 skokov, Wembanyama 12 (4/13 iz igre, 0/2 za tri) in 10 skokov.

CHICAGO – CHARLOTTE 111:100
DeRozan 29 (8/20 iz igre, prosti meti 12/14), Vučević 20 in 12 skokov, White 19 in 9 skokov; Hayward 27 (10/18 iz igre), Rozier 25 (10/24 iz igre, 1/11 za tri).

HOUSTON – OKLAHOMA CITY 110:101
Brooks 23 (9/17 iz igre), A. Holiday 22 (6/7 za tri), Sengun 21; Gilgeous Alexander 33 (13/18 iz igre), Jal. Williams 13, Wiggins 11.