Luka Dončić in Kyrie Irving sta dala vsak po 26 točk. Foto: Reuters

Ljubljančan, ki bo čez dobra dva tedna dopolnil 25 let, je statistiko napolnil s 26 točkami, 11 skoki in 15 podajami. Desetič v sezoni in 66. v karieri je zbral trojni dvojček. Srečanje je tako kot celotno moštvo Dallasa začel zadržano in kar nekaj časa ni našel napadalnega ritma, izvrsten pa je bil v zadnji četrtini, ko je z devetimi točkami in s po štirimi skoki ter podajami vodil Maverickse do preobrata. Zadnjih 12 minut je domača vrsta dobila 26:14. Luka je ob koncu tretje četrtine dobil udarec v brado. Zaradi krvavitve je odšel v garderobo, kjer so mu rano zašili, po vrnitvi na parketu pa je popeljal Dallas do 31. zmage sezone, druge nad Washingtonom.

Dončić drugič v sezoni igralec tedna

Dončić je bil pred tekmo izbran za igralca tedna v Zahodni konferenci. To priznanje je prejel drugič v tej sezoni in enajstič v karieri. V preteklem tednu je popeljal Dallas do štirih zmag. Imel je povprečje 31,3 točke, 10,5 skoka, 8 podaj in 1,8 ukradene žoge v 37,5 minute igre. Iz igre je metal 51,3-odstotno ter 44,2-odstotno za tri točke.

26 točk je prispeval tudi Kyrie Irving, Daniel Gafford pa se je izkazal še na drugi tekmi v dresu teksaškega kluba. 16 točkam je dodal 17 ujetih odbitih žog, s čimer je izenačil osebni rekord. Dobro je svoje delo tako v napadu kot v obrambi opravil tudi drugi novinec pri Dallasu P. J. Washington, ki je prispeval devet točk. Deni Avdija je bil s 25 točkami prvi strelec Wizardsov, ki so klonili sedmič zapored in ostajajo predzadnji v ligi.

Kidd: Luka eden najbolj trdoživih igralcev

"Ključna je bila energija v tej zadnji četrtini. Morali smo dobiti to tekmo. Zmaga je zmaga. Cenimo podporo, ki nam jo vedno dajejo navijači in moramo jim povrniti s svojimi igrami. Na zadnjih tekmah smo med boljšimi obrambnimi ekipami v ligi, lahko pa še napredujemo. Energija mora biti taka kot v zadnji četrtini in vsi igralci moramo biti osredotočeni," je povedal Dončić, ki se je dotaknil še novih dveh okrepitev: "Oba sta se odlično ujela. To je bila šele njuna druga tekma in vsi se še uigravamo. S tekme v tekme bomo boljši."

"Energija je bila v zadnji četrtini prava. Hardy je prinesel tisto iskrico s trojkami in prodori. Izza črte sicer na tekmi nismo metali dobro, a smo bili uspešni pod košem. Pomembni so bili tudi napadalni skoki. Vse to dokazuje vsestranskost naše ekipe. Gafford je pri tem opravil izjemno delo. Ni bila najlepša ali najboljša tekma, a smo igrali kot ekipa in našli pod do zmage," je dejal domači trener Jason Kidd in dodal: "Luka je eden najbolj trdoživih igralcev, kar jih poznam. Ni ga strah boje ali prejetja udarca. Igra z zlomljenim nosom, dobiva številne udarce, a se nikoli ne pritožuje. Tako bo tudi s temi šivi."

Mavse pred kratkim premorom za temo All Star čaka še domači obračun s San Antoniom, ki bo po slovenskem času v noči na četrtek. Na prestižnem srečanju vseh zvezd Lige NBA, ki bo v Indianapolisu, bo Dončić zaigral petič zapored, četrtič bo tekmo tudi začel.

Wizardsi v drugi četrtini prevzeli pobudo

Washington in Dallas sta pred dnevi izpeljala menjavo, v kateri je Gafford prišel v Teksas, Richaun Holmes pa se je preselil v prestolnico. Eden najboljših blokerjev v ligi je takoj po podaji Luke zadel proti moštvu, kjer je igral skoraj tri leta. Naslednjih sedem metov iz igre so gostitelji zgrešili, potem pa je bil Dončić natančen izza črte. V prvi četrtini je dodal še dve točki, skupaj pa zbral pet podaj, a imel tudi tri izgubljene žoge. Z metom 3/13 so domači košarkarji začeli obračun, nato pa uvodno četrtino sklenili z 8/14 in povedli za štiri.

V drugi četrtini so zgrešili prvih šest metov iz igre, ob tem takoj zapravili še dve žogi in Wizardsi so s serijo 7:0 povedli. Po minuti odmora se je v igro vrnil Dončić in takoj zadel. V drugi četrtini je dodal še osem točk in pet podaj, a tako kot soigralci tudi on ni našel strelskega ritma (met v prvem polčasu 3/10). 13 izgubljenih žog v prvi polovici dvoboja je Dallas drago stalo. Čarovniki so po njih dali 14 točk, deset več od tekmeca, in, potem ko sta se moštvi kar 15-krat izmenjali v vodstvu, ob koncu druge četrtine s serijo 8:0 prevzeli pobudo in na odmor odšli s prednostjo 51:58.

Dallas v zadnji četrtini ekspresno izničil zaostanek

Takole je Dončić prejel udarec v brado  ob prodoru Coreyja Kisperta. Foto: Reuters
Takole je Dončić prejel udarec v brado ob prodoru Coreyja Kisperta. Foto: Reuters

Drugi polčas je s trojko odprl Jordan Poole, ki se je s tem vpisal med strelce in poskrbel za prvo dvomestno razliko na tekmi. Dallas je sicer hitro znižal, toda Washington je ves čas ohranjal prednost. Mavsi so v tej četrtini devetkrat poskusili izza črte in le enkrat zadeli. Dončić, ki je v tem delu igre prispeval štiri točke, je ob prodoru Coreyja Kisperta dobil udarec s komolcem v brado. Zaradi krvavitve je odšel v slačilnico, Washington pa je do konca tretje četrtine znova pobegnil na dvomestno prednost. Irving je devet točk dosegel v tretji četrtini, Luka pa v zadnji.

Holmes je sicer deset minut pred koncem zadel za +11, kar je bila najvišja razlika na tekmi. Devet je znašala gostujoča prednost minuto in pol kasneje, ko se je na parket vrnil slovenski zvezdnik, ki je takoj našel Jadena Hardyja na trojki, potem je zadel iz obrata, nato pa še začel akcijo, ki jo je s še enim zadetim metom izza črte za -1 zaključil Hardy. S serijo 8:0 so Mavsi goste, ki so v zadnji četrtini zgrešili vseh devet poskusov izza črte, prisilili v "timeout", po katerem je Hardy zapravil dva napada, potem pa je Luka s skokom dopolnil trojni dvojček in podal Maxiju Kleberju za njegove prve točke, s katerimi je pet minut in pol pred koncem povedel domačo vrstno v vodstvo. Tri minute so še ostale, ko je Dončić, ki je predtem dal pet zaporednih točk, z dobro obrambo Avdijo prisilil v izgubljeno žogo, nato je podal Kleberju, ki je zabil za +6, v naslednji akciji pa še v protinapad Irvingu in srečanje je bilo odločeno.

Kerr zaradi pogreba Milojevića izpustil dvoboj z Utahom

Petič zapored je zmagal tudi Golden State, ki je bil s 107:129 boljši od Utaha. Bojevniki so zdaj več kot 50-odstotno uspešni. 26 točk je dosegel Klay Thompson, 25 pa Stephen Curry, ki je v zadnji četrtini zadel pet trojk. Z velike razdalje je bil natančen za 114:96, ko so gostje naredili delni izid 14:5 in dokončno odločili srečanje, ki ga je izpustil Steve Kerr. Trener Warriorsov je bil v Beogradu na pogrebu pomočnika Dejana Milojevića, ki je umrl prav v Salt Lake Cityju 16. januarja za posledicami srčnega zastoja.

Dvoboj evropskih zvezdnikov in dvakratnih MVP-jev lige je tokrat pripadel Janisu Andetokumbu. Foto: Reuters

Milwaukee na kolena spravil prvake

Milwaukee je prvič, odkar ga vodi Doc Rivers, zmagal dvakrat zapored, prvič v sezoni pa je dvakrat zapored prejel manj kot 100 točk. Bucksi so Denver ugnali s 112:95 in pokazali obrambno moč svoje zasedbe. Prvaki so iz igre metali le 38-odstotno, gostitelji pa 50-. Boljši so bili tudi v skoku, največ pa so vodili kar za 28. Zadnji dve tekmi so skupaj dobili z razliko 53 točk. Janis Andetokumbo je bil odličen s 36 točkami in 18 skoki. Nikola Jokić je pri Nuggetsih dal 29 točk, ujel pa je tudi 12 odbitih žog.

Volkovi dobili dvoboj vodilnih Zahoda

V obračunu do te tekme vodilnih ekip Zahoda je Minnesota s 100:121 v Los Angelesu na kolena spravila Clipperse. Volkovi so iz igre metali 54-odstotno in zbrali 13 asistenc (20:33) več od tekmeca. Ključna je bila tretja četrtina, ki so jo dobili za 21. Karl-Anthony Towns in Anthony Edwards sta s 24 oziroma 23 točkami vodila gostujoči napad. Rudy Gobert je bil s 17 točkami, desetimi skoki in štirimi blokadami gospodar pod obročema. Paul George in Kawhi Leonard sta bila s po 18 točkami najboljša na domači strani. Clippersi so zdaj tretji v Zahodni konferenci.