Luka Dončić ni imel strelskega večera v Moda Centru, a je vseeno v ključnih trenutkih popeljal Maverickse do zmage. Foto: AP

Dončić je bil najboljši strelec tekme v Moda Centru z 32 točkami, zbral je še 10 podaj in 6 skokov v 41 minutah. Zelo slabo je metal izza črte (3/14) in izgubil je pet žog.

28-letni Exum, ki je z Avstralijo osvojil bronasto medaljo na zadnjih olimpijskih igrah v Tokiu, je lani igral za Partizan. Z Beograjčani je osvojil Ligo ABA, v Evroligi pa je doživel grenek poraz v četrtfinalu proti madridskemu Realu, potem ko so črno-beli vodili že z 2:0 v zmagah. Julija je podpisal z Mavericksi, potem ko je v Ligi NBA že igral za Utah in Cleveland. Tokrat se je izkazal s 23 točkami in sedmimi podajami.

Anfernee Simons je dosegel 30 točk za Portland, Shaedon Sharpe jih je dodal 24, petkrat je bil natančen izza črte. Zelo se je poznalo, da sta manjkala Jerami Grant in DeAndre Ayton.

Kyrie Irving je obležal na parketu štiri minute pred koncem prvega polčasa. Soigralec Dwight Powell se je zaletel vanj v raketi in padel na njegovo stopalo, Irving pa nato ni več igral. Foto: AP

Poškodba Irvinga šok za Maverickse
Šok za Maverickse se je zgodil štiri minute pred odmorom. Center Duop Reath je naredil osebno napako nad Irvingom, ki je padel na parket. V boju za žogo je njegov soigralec Dwight Powell padel naravnost na Irvingovo desno stopalo. Zvezdnik je nekaj časa ležal na parketu, nato pa v velikih bolečinah zadel oba prosta meta. Močno je stiskal zobe tudi pri odhodu v garderobo. Ni se več vrnil v igro.

Blazersi so na predzadnjem mestu Zahoda, imajo le šest zmag, na domačem parketu so se veselili le dvakrat. Ekipa je v prenovi po odhodu zvezdnika Damiana Lillarda, ki je bil 12 sezon motor tega moštva.

14 točk Dončića v uvodnih osmih minutah
Izid je bil edinkrat na tekmi izenačen v peti minuti (8:8), nato pa so si Mavericksi z delnim izidom 20:2 zagotovili visoko prednost. Dončić je zadel dve trojki zapored in zbral 14 točk v uvodnih osmih minutah srečanja. Po prvi četrtini je bil Portland že v velikih težavah (22:37).

Simons držal Blazerse v igri
Na začetku druge četrtine si je Dallas priigral najvišjo prednost na tekmi (22:41), a je nato Simons z enajstimi zaporednimi točkami sam ujel priključek (39:45). Po poškodbi Irvinga so Mavericksi ohranili lepo prednost do odmora (60:71). Dončić je v prvem polčasu dosegel 21 točk.

Dante Exum je presegel pričakovanja. Foto: AP

Ko se je Portland približal, je odgovoril Dončić
Ob koncu tretje četrtine se je Portland nevarno približal (90:97) in zalet prenesel tudi v zadnjo četrtino. Simons je deset minut pred koncem znižal na 98:99. Ko so bili Mavericksi v strelski krizi, je Dončić prevzel odgovornost, s trojko in polaganjem je znova povečal naskok. Derrick Jones Jr. in Exum sta s trojkama v končnici poskrbela, da zadnja minuta ni bila več napeta.

"Exum je igral že v finalni seriji v evropskih tekmovanjih. Zna voditi igro in zelo smo ga potrebovali, saj je težko igrati le z enim organizatorjem igre. Portland se je boril vseh 48 minut in ni nam bilo lahko," je na novinarski konferenci povedal trener Jason Kidd. Pri Dallasu so manjkali Maxi Kleber, Josh Green in Grant Williams.

Oklahoma tretjič zapored ugnala Bojevnike
Oklahoma je na napeti tekmi premagala Golden State s 138:136 po podaljšku. To je bila že tretja zaporedna zmaga Thunderjev nad Bojevniki.

Shai Gilgeous Alexander je dosegel 38 točk, odlično je vodil ekipo tudi v podaljšku. Stephen Curry je 10 od 34 točk prispeval v podaljšku.

Shai Gilgeous Alexander je zasenčil tudi Stephena Curryja. Foto: AP

Novinec Chet Holmgren je zadel vse tri proste mete sedem sekund pred koncem rednega dela, Curry pa je zgrešil trojko ob pisku sirene (118:118).

V podaljšku je ključni koš dosegel Luguentz Dort s polaganjem deset sekund pred koncem za vodstvo Oklahome s 138:134. Po minuti odmora Klay Thomspon in Moses Moody nista bila natančna pri poskusih izza črte, Brandin Podziemski pa je potisnil žogo skozi mrežico, a to seveda ni bilo dovolj.

"Če želimo biti najboljši, moramo premagati najboljše. Trikrat smo ugnali dinastijo iz San Francisca. Ko igramo proti najboljšim moštvom v ligi, smo sposobni dvigniti raven igre, saj je to izjemen izziv," je poudaril Gilgeous Alexander.

TD Garden ostaja neosvojljiva trdnjava
Boston je odpravil New York s 133:123 in ostaja neporažen na domačem parketu. Celticsi so dobili vseh deset tekem v TD Gardnu.

Derrick White se je izkazal s 30 točkami, Kristaps Porzingis pa se je vrnil na parket po štirih tekmah odmora zardi poškodbe mečne mišice. Latvijec je dosegel 21 točk.

RJ Barrett in Jalen Brunson sta prispevala po 23 točk za Knickse, ki so izgubili vse tri tekme z Bostonom v tej sezoni. Brunson je zgrešil vseh pet poskusov za tri točke.

Nikola Jokić se je jezil na sodnike. V sredo je proti Clippersom zgrešil 23 metov iz igre (9/32), tokrat pa je bil razglašen še v domači dvorani. Foto: AP

Denver prvič izgubil na domačem parketu, Jokić zgrešil 17 metov
Prvič so na domačem parketu izgubili prvaki iz Denverja. Houston je z odlično igro v tretji četrtini presenetil v Ball Areni (106:114). Rakete so dobile tri od štirih tekem z branilci naslova.

Nikola Jokić je imel znova zelo slab strelski večer (9/26 iz igre). MVP junijskega finala je prispeval 23 točk in 16 skokov, na zadnjih dveh tekmah pa mu nikakor ni uspelo naravnati roke (18/58).

Osem minut pred koncem so Nuggetsi zaostajali z 78:103, nato pa so zgrešili zadnjih enajst metov iz igre. Fred VanVleet je zadel sedem prostih metov v končnici, Jalen Green pa štiri in Denver se ni mogel nevarno približati.

Wembanyama blestel, a črni niz Spursov se je nadaljeval
Že 16. zapored je izgubil San Antonio. Spursi so morali priznati premoč Bikom iz Chicaga (112:121). Victor Wembanyama je dosegel 21 točk in 20 skokov. San Antonio ima le tri zmage in kar 18 porazov, kar je njihov najslabši začetek v zgodovini franšize na 21 tekmah.

Wembanyama je z 19 leti in 338 dnevi postal najmlajši igralec v zgodovini Lige NBA, ki je na tekmi dosegel vsaj 20 točk in 20 skokov. Presegel je starostni mejnik Dwighta Howarda iz leta 2005. Howard je bil takrat, ko je dosegel ta mejnik, le štiri dni starejši.

Tekme 8. decembra:
PORTLAND - DALLAS
112:125 (22:37, 38:34, 30:26, 22:28)
Simons 30 (10/21 iz igre, 4/10 za tri) in 8 podaj, Sharpe 24 (5/10 za tri), Camara 14 (6/20 iz igre, 2/10 za tri), Reath, Walker in Henderson (4/17 iz igre, 0/6 za tri) po 10, Thybulle 9 (3/5 za tri), Murray 5; Dončić 32 (11/28 iz igre, 3/14 za tri, prosti meti 7/8), 10 podaj in 6 skokov v 41 minutah, Exum 23 (9/15 iz igre, 2/2 za tri) in 7 podaj, Hardaway 20 (4/9 za tri), Irving 11 (4/6 iz igre) v 13 minutah, Jones Jr. 14, Lively 10 in 9 skokov, Se. Curry 7, Powell 4, Morris in Lawson po 2.

CHARLOTTE - TORONTO 119:116
Hayward 24 (10/15 iz igre), Bridges 22 (3/6 za tri), Rozier 21 (7/15 iz igre) in 13 podaj, Miller 20 (4/7 za tri); Barnes 31 (12/18 iz igre, 3/6 za tri), 10 skokov in 10 podaj, Siakam 25 (11/15 iz igre), Achiuwa 17 (3/4 za tri) in 10 skokov.

ORLANDO - DETROIT 123:91
F. Wagner 27 (12/20 iz igre, 2/4 za tri), Banchero 24 (9/17 iz igre), Anthony 16 (6/12 iz igre), Bitadze 13; Cunningham 21, Hayes 16, Burks 14.

PHILADELPHIA - ATLANTA 125:114
Embiid 38 (12/24 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 13/15) in 14 skokov, Maxey 30 (4/8 za tri), Melton 15, Harris 13; Hunter 24 (4/7 za tri), Bogdanović (3/11 za tri) in Murray po 20, Bey 16 (3/9 za trui), Capela 15 in 16 skokov.

BROOKLYN - WASHINGTON 124:97
Bridges 21, Thomas 17, Sharpe 15 in 11 skokov; Kuzma 17 (8/17 iz igre), Avdija 15, Jones 14.

BOSTON - NEW YORK 133:123
White 30 (10/16 iz igre, 6/10 za tri), Tatum 25 (8/18 iz igre, 3/9 za tri), Porzingis 21 (7/13 iz igre, 3/6 za tri), Brown 17, Holiday 16; Brunson (8/17 iz igre, 0/5 za tri) in Barrett po 23, Randle 20 (7/15 iz igre, 3/4 za tri), Quickley 17.

MIAMI - CLEVELAND 99:111
Richardson (5/7 za tri) in Lowry (3/9 za tri) po 17, Butler 16 (5/15 iz igre), Martin 15; Mitchell 27 (9/17 iz igre, 3/8 za tri) in 13 skokov, Garland 18, Niang 13 (3/4 za tri), Strus 11 (4/17 iz igre, 2/11 za tri).

MEMPHIS - MINNESOTA 103:127
Jackson Jr. 21 (7/14 iz igre, 3/4 za tri), Bane 16 (4/6 za tri), Roddy 13; Towns 24 (7/14 iz igre, 2/4 za tri), Brown 20 (4/6 za tri), Conley 19, Milton 17, Gobert 16 in 20 skokov.

OKLAHOMA CITY - GOLDEN STATE * 138:136
Gilgeous Alexander 38 (15/30 iz igre), Jal. Williams 28 (12/15 iz igre), Holmgren 21, Dort 16; Curry 34 (10/20 iz igre, 6/12 za tri), Kuminga 24 (3/6 za tri) in 12 skokov, Thompson 22 (4/9 za tri).