Vid Kavtičnik je bil z 12 zadetki prvi strelec tekme. Zanimivo je, da je v obeh polčasih zadel po šestkrat, od tega po petkrat s 7-metrovke. Foto: EPA
Jure Natek, Pavel Horak in Vid Kavtičnik
Slovenska obramba 6-0 je dobro opravila svoje delo. Foto: Reuters
Slovenski navijači
Slovenske rokometaše je na tribunah spodbujalo 90 navijačev, ki so se v Stavanger pripeljali z dvema avtobusoma po 44-urni vožnji. Foto: EPA
Pajovičev petminutni izbruh
Po uvodni zmagi se lažje diha

8. evropsko prvenstvo v rokometu se je za Slovence začelo uspešno. Za slavje s 34:32 sta zaslužna tudi oba vratarja. Beno Lapajne je blestel v prvem in prvi polovici drugega polčasa, Gorazd Škof pa je dobro prevzel štafetno palico, ko je bilo treba zadržati lepo vodstvo s štirimi do petimi zadetki. Zalogo je naredil Aleš Pajovič v petih minutah po odmoru, ko je s petimi goli Sloveniji zagotovil prednost s 23:15. Po prvem polčasu je bilo 16:14.

Češko mrežo načel Zorman
Slovenija je srečanje začela v postavi Lapajne, Kavtičnik, Natek, Pajovič, Praznik, Mlakar in Žvižej. Čehi so povedli z 2:0, po dobrih treh minutah pa je prvi gol za varovance Mira Požuna dosegel Uroš Zorman. "Švejki" so v 6. minuti po nekaj napakah Slovencev in zadetkih iz protinapadov vodili že s 4:1. Trikrat je Lapajneta premagal Jan Filip.

Prvo vodstvo Slovenije v 17. minuti
V 10. minuti je bilo 6:2, a je Požunova četa dve minuti pozneje že ujela priključek. Ekspresno izenačenje je z dvema zadetkoma prinesel Žvižej. V nadaljevanju je v vratih svoje delo odlično opravil Lapajne, ki je ubranil tri sedemmetrovke, v 17. minuti pa je končno prvič povedla tudi Slovenija (9:8). Do konca polčasa so imeli "modri" gol do dva prednosti, v 27. minuti pa jih je Kavtičnik (odlično je izvajal 7-metrovke, saj je zadel vseh pet) prvič popeljal v vodstvo s tremi zadetki (16:13). Izid polčasa je postavil češki krožni napadalec Petr Hruby.

Izbruh Pajoviča
Na začetku drugega dela je, kot smo že omenili, na sceno stopil Pajovič. Čehi so se vrnili v igro in znižali na 23:19, sedemminutni strelski post evropskih podprvakov iz leta 2004 pa je prekinil prav Pajovič in zadel za 24:19. Nato se je razlika gibala med štirimi in petimi zadetki, pet minut pred koncem pa so bili razrešeni še zadnji dvomi o zmagovalcu, ko je Pajovič "razparal" mrežo za 32:25. Do zadnje sirene so Čehi le nekoliko ublažili poraz.

Razmerje z dozdajšnjih tekem: 4:4
Slovenci so proti Čehom prej igrali že osemkrat. Obe moštvi sta imeli po štiri zmage in štiri poraze. Nazadnje sta se udarili na svetovnem prvenstvu v Tuniziji, ko so s 26:28 zmagali "švejki".

Hrvati "potegnili" ob koncu
Na drugi tekmi skupine A so bili Hrvati z 32:27 boljši od Poljakov. Olimpijski prvaki so do zmage prišli v zadnjih 10 minutah. Pri izidu 25:25 so napravili delni izid 5:0. Vrata je zaklenil Mirko Alilović, ki je skupaj zbral 19 obramb.

SKUPINA A:
SLOVENIJA - ČEŠKA 34:32 (16:14)

Kavtičnik 12 (10) Filip 10 Pajovič 7 Mraz 8 (5) Žvižej 5 Nočar 3 Natek 4 Hruby 3 Zorman 3 Bruna 2 Mlakar 1 Vitek 2 Pungartnik 1 Heinz 2 Praznik 1 (1) Rezniček 2 Obrambe: