Veselje Gorazda Škofa in Vida Kavtičnika po veliki zmagi. Foto: EPA
Goran Kozomara je v vsakem polčasu dosegel po dva zadetka. Foto: EPA
Matjaž Mlakar je v obrambi takole ustavil Andreja Jörgensena. Foto: EPA
Kjetil Strand
Kjetil Strand je dosegel le en zadetek. Foto: EPA
Sijajna zmaga nad vikingi

Ob tem Norveška ne sme premagati Hrvatov. Proti vikingom je Požunova četa pokazala najboljši rokomet na evropskem prvenstvu v Stavangerju. Da bi to lahko bil slovenski dan, se je pokazalo že v 13. minuti, ko so Slovenci povedli s 7:4. Norvežani so odgovorili z delnim izidom 4:0, a na odmor so s prednostjo 14:13 odšli "gostje". S tira jih niso vrgli niti sodniki - nekaj časa so imeli na parketu kar tri igralce manj! Odločilna je bila sredina drugega polčasa. Trije zaporedni goli so pomenili neulovljivo prednost s 26:20 v 46. minuti. Najboljši strelec tekme z devetimi zadetki je bil Jure Natek.

Brez Pungartnika
Zaradi oteklega kolena ni igral Roman Pungartnik, na tribuni pa je ostal še Ognjen Backovič. Miro Požun je nekoliko presenetil z začetno postavo, saj je na mestu organizatorja igre prednost pred Urošem Zormanom dobil David Špiler, na mestu levega zunanjega pa je začel Miladin Kozlina.

Loke držal Norvežane v igri
V prvem polčasu so naši preveč prostora v obrambi puščali krožnemu napadalcu Franku Lokeju, ki je do odmora dosegel pet zadetkov. Aleš Pajovič je izid polčasa postavil ob igri z dvema igralcema manj, nato pa je imel Vid Kavtičnik priložnost za še en gol z igralcem manj. Prednost Slovencev bi lahko bila višja, vendar niso izkoristili številnih lepih priložnosti iz protinapadov. V vratih je blestel Steinar Ege (skupaj 14 obramb), na drugi strani pa je vrhunsko formo spet potrdil Beno Lapajne.

Delni izid 8:3
Zorman in druščina so sijajno odprli drugi del in v 33. minuti znova povedli za tri gole (17:14), gostitelji pa so na krilih glasnih 7.000 navijačev poskušali držati korak z njimi. Kristian Kjelling (vseh sedem zadetkov je dosegel v drugem polčasu) je še znižal na 18:17, zadnjič pa so se Norvežani približali na 19:18 v 37. minuti. Zadetek Špilerja za 23:19 je prvič prinesel štiri gole prednosti, v 46. minuti pa je Aleš Pajovič povišal na sanjskih 26:20. "Bum bum Pajo" je zadel tudi za najvišjo prednost na tekmi z 29:22. V vratih je svoje delo dobro opravil Gorazd Škof.

Začetniške napake Norvežanov
V lovu za tekmecem so Norvežani nato začeli delati prav začetniške napake, za nameček pa so jim na nasprotni strani stali zelo razpoloženi in razigrani slovenski rokometaši. Nepopustljivi gostitelji so v končnici z delnim izidom 4:0 resda znižali na 28:31, zadetek Špilerja s 7-metrovke pa je zapečatil usodo vikingov.

Korak proti Pekingu
Slovenci so naredili tudi korak proti kvalifikacijam za olimpijske igre. Tja se bodo uvrstili, če bodo prvi ali drugi v krogu petih reprezentanc - Islandije, Švedske, Madžarske, Norveške in Črne gore.

Izjavi po tekmi:
Miro Požun, selektor Slovenije:
"Nekako nam je cela tekma stekla. Dejstvo pa je, da smo danes prvič igrali kot kolektiv, vsi so igrali, razporedili moči, vsi so dali svoj prispevek. Mislim, da je bila to naša najboljša tekma na tem prvenstvu. Sploh pa smo imeli na prejšnjih tekmah padce in vzpone, danes pa smo skoraj celo tekmo igrali zelo dobro in sem vesel, da nam je na koncu to uspelo, čeprav malo pozno. Končno smo prikazali igro, ki si jo ta reprezentanca zasluži."

David Špiler: "Seveda smo zadovoljni. Zdaj se nam odpirajo možnosti za dobro uvrstitev na tem prvenstvu. Nekako so nas že vsi odpisali, toda dokazali smo, česa smo sposobni in na kakšen način moramo igrati. To je kolektivna in borbena igra v obrambi."

Jurasik 7; Bösen 8, Christiansen 6.

* DANSKA 4 3 0 1 +27 (2) 6 točk HRVAŠKA 4 3 0 1 +8 (4) 6 NORVEŠKA 4 2 1 1 +2 (4) 5 SLOVENIJA 4 2 0 2 -5 (0) 4 POLJSKA 4 1 1 2 -9 (2) 3 ČRNA GORA 4 0 0 4 -23 (0) 0 * - točke iz prvega dela Prvouvrščeni moštvi igrata v polfinalu.

Lestvica: *
FRANCIJA 4 4 0 0 +17 (4) 8 točk ŠVEDSKA 4 2 1 1 +2 (2) 5 NEMČIJA 4 2 0 2 +1 (2) 4 MADŽARSKA 4 1 1 2 -5 (2) 3 ŠPANIJA 4 1 0 3 -1 (2) 2 ISLANDIJA 4 1 0 3 -14 (0) 2 * - točke iz prvega dela Prvouvrščeni moštvi igrata v polfinalu.