Francozinje so bile na čelu s krožno napadalko Grace Zaadi Deuna za razred ali dva boljše od Slovenk, ki so bile daleč od
Francozinje so bile na čelu s krožno napadalko Grace Zaadi Deuna za razred ali dva boljše od Slovenk, ki so bile daleč od "popolne igre", s katero so zablestele v 1. krogu SP-ja v Španiji. Foto: EPA
Trd pristanek rokometašic na realna tla

Obupen začetek tekme s prvimi favoritinjami svetovnega prvenstva v Španiji je hitro pokopal upanje, da bi Slovenke lahko kot pred štirimi leti presenetile Francozinje. Bliskoviti protinapadi in granitna obramba so bili francoski recept, ki je hitro razbil slovenski načrt za tekmo.

Potrebovale četrt ure, da so se zbudile

"Tekmo smo odprle katastrofalno, naša igra je bila daleč od tistega, kar smo se pred tekmo dogovorile. Potrebovale smo dobrih petnajst minut, da smo se 'zbudile' in začele igrati približno tako, kot znamo. Težko je loviti zaostanek proti vsaki tekmici, kaj šele, če so na nasprotni strani imenitne Francozinje. Če bi bile bolj zbrane v uvodnem delu tekme, potem bi bila tudi končna razlika veliko manjša," je po tekmi dejala prva slovenska strelka na nedeljski tekmi Alja Varagić.

Alja Varagić: Tekmo smo katastrofalno začele

Po uvodni zmagi nad Črno goro za deset golov so zdaj izbranke Dragana Adžića izgubile za enajst zadetkov. O preboju v četrtfinale 25. SP-ja za rokometašice tako odloča torkov dvoboj Slovenija – Angola (ob 18.00 – prenos na TV SLO 2 in MMC-ju).

"Že v torek nas čaka izjemno trd boj. Angolke so izjemno neugodne, gre za močne in hitre igralke, proti njim bo treba igrati zelo agresivno v obrambi in pametno v napadu," je o ključni tekmi Slovenije za napredovanje dejala 30-letna Celjanka.

Prvi gol Slovenk šele v 14. minuti tekme

Prvi napad je pripadel Slovenkam, ki pa so ga zapravile, in Francozinje so s hitrim protinapadom prek Laure Flippes povedle. Niz napak Slovenije se je nadaljeval in olimpijske prvakinje so po prvih petih minutah vodile s 4:0, brez vratarke Amre Pandžić pa bi bila razlika še občutno višja.

Ana Gros po prvem golu ni več igrala

Slovenke so zaostajale z 0:6, prišle na 7:10, a izgubile prvi polčas z 8:13. Po dva gola sta dosegli Alja Varagić in Tija Gomilar Zickero. Foto: www.alesfevzer.com

Na drugi strani je še bolj blestela francoska čuvajka mreže Laura Glauser in Slovenija je prvi gol dosegla šele na začetku 14. minute, ko je ob zaostanku z 0:6 zadela kdo drug kot Ana Gros. A prva slovenska zvezdnica zaradi poškodbe od 14. minute naprej iz preventivnih razlogov nato ni več stopila na igrišče.

V 18. minuti so Slovenke zadele drugič, ko je bila z desnega krila od vratnice v mrežo natančna Tija Gomilar Zickero.

Prebujenje napada v režiji Alje Varagić

A po 20 minutah enostranske tekme so se Slovenke le znebile treme in prepustile napadalni krč Francozinjam. S serijo 4:0 so se varovanke Dragana Adžića vrnile v igro in zmanjšale na 6:9, dvakrat je imenitno preigrala Alja Varagić. Vendar so nato Francozinje znale kaznovati vsako napako in na koncu dobile prvi polčas s 13:8.

Francozinje pritiskale do zadnje sekunde

Francozinje so prva rokometna velesila zadnjega olimpijskega obdobja, saj samo še stopnjujejo dosežke in so odločene, da zlatu iz Tokia dodajo še tretji naslov svetovnih prvakinj. Foto: EPA

Drugi polčas se je začel z vratarskima menjavama na obeh straneh (Branka Zec pri Sloveniji), a še vedno je pobudo jasno ostala v rokah Francozinj, ki so vneto višale prednost in po desetih minutah nadaljevanja povedle za osem golov (19:11). Legendarni selektor Olivier Krumbholz si je privoščil obsežno rotacijo in razigravanje celotne ekipe ter hkrati namenil počitek nosilkam igre, rezervistke pa so s hitrimi protinapadi vztrajale vse do zadnjih sekund.

Na koncu je bila pri Francozinjah prva strelka Estelle Nze Minko s šestimi goli, zadnjega je dosegla prav v zadnji sekundi, s čimer se je izenačila z najboljšo slovensko strelko Aljo Varagić. Uradno najboljša igralka tekme je bila Grace Zaadi Deuna, ki je za štiri gole potrebovala zgolj pet strelov. Pri Sloveniji se je z identično učinkovitostjo izkazala Petra Kramar, medtem ko so manjkali zadetki Tjaše Stanko (1/6) in zlasti Ane Gros (1/1), ki je igrala samo na začetku tekme.

Sanjski start (kot že nekajkrat)

Na petkovi uvodni tekmi skupinskega dela so Slovenke premagale Črnogorke kar z 28:18, z disciplinirano obrambo in učinkovitim napadom tekmicam niso pustile dihati. A v 2. krogu proti olimpijskim prvakinjam iz Tokia in dvakratnim svetovnim prvakinjam iz let 2003 in 2017 ter evropskim prvakinjam iz leta 2018 je prišla hladna prha za Slovenke.

Lani na EP-ju poraz za 10 golov

Francozinje (v ekipi sta tudi dve igralki Krima – Allison Pineau in Oceane Sercien Ugolin) so prve favoritinje letošnjega SP-ja, svojo moč pa so potrdile že na prvi tekmi, na kateri so Angolke premagale s 30:20. Podobno nemočne so bile Slovenke lani na evropskem prvenstvu v Herningu, kjer je Francija zmagala s 27:17. Veliko lepši je spomin na svetovno prvenstvo 2017, ko je Slovenija Francijo v predtekmovanju premagala s 24:23.

Angolke nemočne proti Črnogorkam

Črna gora je premagala Angolo s 30:20 (11:9). Pri Črnogorkah je bila najbolj učinkovita Jovanka Radičević z 12, pri Angolkah pa Isabel Guialo s šestimi goli. Slovenija se bo v primeru zmage ali neodločenega izida na torkovi tekmi uvrstila v glavni del tekmovanja, v primeru poraza pa bo - ob enakem številu točk med Slovenijo, Črno goro in Angolo - nato odločala razlika v golih na njihovih medsebojnih tekmah.

Po prvem delu tekmovanja se bodo v glavni del prebile tri najboljše reprezentance iz skupine A, ki se bodo nato križale s tremi najboljšimi iz skupine B, v kateri nastopajo Rusija, Srbija, Poljska in Kamerun,