Ni najdenih zadetkov.

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Pot Slovenije v Litvo

Evropsko prvenstvo leta 2009 je bilo eden lepših, nekoliko daljših, trenutkov slovenske košarke. Morda celo najlepši. Dosegli smo izvrstno četrto mesto, najboljše v dozdajšnjih nastopih, obenem pa se neposredno uvrstili na lansko svetovno prvenstvo v Turčiji in na prvenstvo "stare celine" v Litvo.

7. september 2009, 1. krog
VELIKA BRITANIJA - SLOVENIJA
59:72 (15:27, 20:10, 12:14, 12:21)
Mensah-Bonsu 18, Archibald 12; E. Lorbek 19, Lakovič 11, S. Udrih 8.

Erazem Lorbek je že v prvem krogu napovedal, da bo to "njegovo prvenstvo". Z 19 točkami je bil nezgrešljiv in bil igralec tekme. Slovenci so Britance zlomili šele na začetku zadnje četrtine in na koncu celo visoko zmagali. Z Lorbkovim košem se je Slovenija, za katero nista igrala kapetan Matjaž Smodiš in Uroš Slokar, v zadnji četrtini oddaljila za devet točk, nato je zadel še Samo Udrih, ki je šest minut pred koncem tudi odpravil vse dvome o zmagovalcu (67:52).

Po imenitnem uvodu in vodstvu za 14 točk v prvi četrtini so Britanci v drugi četrtini izkoristili številne napake Slovenije in celo povedli. Za uspeh je bilo treba dolgo trepetati, toda kakovostna razlika je bila vendarle prevelika za podobno presenečenje, kot ga je otoška reprezentanca pripravila avgusta v Sevilli. Svoj delež sta prispevala tudi Goran Jagodnik (v tretji četrtini je zadel dve trojki zapored) in Jaka Lakovič, ki je na začetku zadnje četrtine s trojko soigralcem vlil poguma.

8. september 2009, 2. krog
SLOVENIJA - SRBIJA
80:69 (22:15, 17:14, 21:15, 20:25)
Nachbar 17, Dragič in Lakovič po 16; Teodosić 14, Perović 9.

Želja, da Slovenija z evropskega prvenstva prinese medaljo, je dobila stvarno podlago po izjemni zmagi nad Srbijo. To je bila zanesljivo ena najboljših predstav v zgodovini slovenske košarke, v kateri bi težko našli šibko točko. Ritem je bil nenehno visok, razpoloženih mož ni manjkalo, obramba je bila agresivna vseh 40 minut. Najboljši posameznik je bil Boštjan Nachbar (17 točk in 9 skokov), v drugi četrtini je blestel Goran Dragič, v obrambi je bil Primož Brezec tokrat pravi steber.

Slovenija je po treh trojkah (Jaka Lakovič 2, Nachbar) povedla s 13:3 in ves čas ohranjala oziroma povečevala prednost. Samo Udrih je s trojko v 12. minuti povišal na 28:17, Dragič s polaganjem na 31:17. Tokrat v drugi četrtini ni bilo nobenega padca v igri. Ob polčasu je bilo 39:29, na začetku drugega dela pa je prednost takoj dosegla 17 točk.

9. september 2009, 3. krog
SLOVENIJA - ŠPANIJA
84:90 (20:18, 15:25, 14:19, 29:16) - po podaljšku
Dragič 19, Lakovič 15, Nachbar 14; Navarro 21, Fernandez 19, Reyes 17.

Slovenija je v zadnji tekmi prvega dela na evropskem prvenstvu v košarki v skupini C kljub 15 točkam zaostanka ujela Španijo, nato pa klonila šele po podaljšku. Po izteku rednega dela je bilo 78:78. Slovenija je zadnjič vodila s 33:32, svetovni prvaki pa so prvi polčas končali z delnim izidom 11:2 in šli na odmor s prednostjo 43:35. Ta je v 2. polčasu narasla na 15 točk. V zadnji četrtini je Sloveniji uspel delni izid 12:0 - Goran Dragič in Jaka Lakovič sta dosegla po 6 točk - in tekma je bila znova odprta. Prav na koncu rednega dela je imela Slovenija pri 78:75 zadnji napad, ki se je iztekel sanjsko. Dragič je zadel prosti met, nato pa je ob zvoku sirene Erazem Lorbek priboril podaljšek, v katerem so si Španci hitro nabrali 5 točk naskoka. Slovence je dokončno pokopala namerna osebna napaka Gorana Jagodnika.

12. september 2009, 1. krog drugega dela
SLOVENIJA - LITVA
81:58 (28:18, 15:8, 19:13, 19:19)
Lakovič 24, E. Lorbek 17, Nachbar in Slokar po 11; Kalnietis 15, Mačiulis 11.

Slovenija je presenetljivo lahko v 1. krogu 2. dela ugnala še Litvo in prišla že zelo blizu četrtfinala. Strah selektorja Jureta Zdovca, da se utegne Litva po slabem začetku prvenstva prebuditi prav proti Sloveniji, ki je bil do zdaj njen tekmec po meri (šest tekem, pet zmag), je bil odveč. Slovenija je ponovila predstavo proti Srbiji, le da je se je nekoliko kasneje ogrela in nasprotnikom zadnje vodstvo pustila pri 13:12. S skoraj nezgrešljivim Jakom Lakovičem (skupaj 24 točk, od tega 10 v prvi četrtini in 8 v tretji), standardnim Erazmom Lorbkom (17 točk), razpoloženima Boštjanom Nachbarjem in velikim adutom iz Zdovčevega rokava Urošem Slokarjem ter spet agresivno obrambo so Slovenci lahko ves čas držali visok ritem. Pred polčasom je prednost narasla na 17 točk, v tretji četrtini celo na 23. Prva zmaga nad Litovci na evropskih prvenstvih ni bila več vprašljiva.

14. september 2009, 2. krog drugega dela

SLOVENIJA - POLJSKA
76:60 (11:17, 20:12, 22:11, 23:20)
E. Lorbek 20, Lakovič 14, Brezec 12, S. Udrih 10; Szewczyk in Logan po 15.

Slovenija je spet pokazala svojo moč, saj je po slabi igri v prvem polčasu visoko (76:60) ugnala Poljsko in se že prebila v četrtfinale. Zaostanek po prvi četrtini (11:17) in met iz igre 4/20 ni zmedel Zdovčevih fantov. Brez panike je met počasi stekel in ob polčasu je Slovenija že vodila za dve točki. Namesto Jake Lakoviča je prvi trojki tokrat zadel Samo Udrih, vendar je bilo treba na pravi slovenski juriš čakati do začetka drugega polčasa, ko se je razigral Erazem Lorbek, z 20 točkami prvi strelec tekme. Po dveh njegovih trojkah je prednost narasla na 17 točk in Poljaki so bili izgubljeni. Svoj delež je dal tudi Lakovič, ki je igral skoraj vso tekmo, obramba pa je grizla zlasti v tretji četrtini, ko Poljaki več kot sedem minut niso mogli zadeti iz igre. V zadnji četrtini je prednost dosegla 20 točk.

16. september 2009, 3. krog drugega dela
SLOVENIJA
- TURČIJA
69:67 (24:15, 15:17, 18:20, 12:15)
Nachbar 16, Lakovič in Udrih 12, Jagodnik 11; Ilyasova 16.

Slovenci so zmagoviti niz nadaljevali proti Turčiji in si za četrtfinale priigrali Hrvaško. Z zmago 69:67 je Slovenija, ki je zadela 13 trojk, osvojila prvo mesto v skupini F in se med najboljših osem ekip stare celine prebila s kar petimi zmagami in le enim porazom (Španija, a po podaljšku). Oslabljena Slovenija, igrali niso Matjaž Smodiš, Goran Dragič in Domen Lorbek, je v drugi četrtini vodila že 19 točk (37:18), nato pa so Turki dosegli 14 točk zapored in tekma je bila odprta do konca, čeprav so nasprotniki za hip vodili le v tretji četrtini. Prav ob izteku 40 minut je Engin Atsür poskusil s trojko, vendar zgrešil. Boštjan Nachbar in Ersan Ilyasova sta bila s po 16 točkami prva strelca tekme.

18. september, četrtfinale:

SLOVENIJA - Hrvaška
67:65 (18:25, 21:22, 14:3, 14:15)
E. Lorbek 27, Nachbar 12; Ukić 21, Planinić 11.

V tretje gre resnično rado! EP 2009 je prinesel zgodovinski uspeh košarkarski Sloveniji, ki je v četrtfinalu na krilih fenomenalnega Erazma Lorbka premagala Hrvaško (67:65). Slab začetek, dober konec! Hrvaška je sredi prvega polčasa vodila že za 15 točk (32:47), a prebujena obramba in napad pod vodstvom starejšega Lorbka (27 točk) sta prinesla preobrat v 3. četrtini, v kateri so nasprotniki dosegli pičle 3 točke. Sledila je dramatična končnica, v kateri so slovenski košarkarji ohranili mirne živce. Z dvema trojkama, kar so bile njegove edine točke na tekmi, se je izkazal Uroš Slokar. V zadnjih sekundah so Jaka Lakovič in tovariši trdno držali igro ter zgodovinsko zmago v svojih rokah. Boštjan Nachbar je 5 sekund pred koncem prispeval zmagoviti koš in slavje v Katovicah in v Sloveniji se je začelo. Zmaga nad sosednjo Hrvaško je Sloveniji prinesla tudi že lepo nagrado - neposredno uvrstitev na letošnji SP 2010 v Turčiji in naslednje evropsko prvenstvo, ki bo leta 2011 v Litvi.

19. september, polfinale:
Slovenija - SRBIJA
92:96 (19:11, 26:24, 12:21, 22:23) - po podaljšku
E. Lorbek 25, D. Lorbek 22, Nachbar 18; Teodosić 32, Perović in Krstić po 18.

Finale je bil čisto blizu, a je Jaka Lakovič zgrešil zadnji napad v rednem delu. V podaljšku polfinala je Srbija prevladala in ugnala Slovenijo s 96:92. Miloš Teodosić je bil z 32 točkami srbski junak, ki se je prebudil v pravem trenutku. Minuto in 44 sekund pred koncem je Slovenija po čudežni trojki Gorana Jagodnika vodila z 78:72, nato pa je sledila nespametna namerna napaka ter peta osebna Primoža Brezca in Srbi so se vrnili v igro. Že predtem je moral zaradi prekrškov na klop tudi prvi adut Slovenije Erazem Lorbek (25 točk in 10 skokov).

Pri 79:79 je imel Lakovič 22 sekund za zadnji napad, a prodor med visoke centre ni obrodil sadov. V podaljšku sta skupaj stopila kapetan "orlov" Nenad Krstić in Teodosić. Niti srčna igra vse manj številnih Slovencev (na klop je moral še Lakovič) ni zmogla novega zasuka in v finale se je uvrstila Srbija.

20. september, tekma za tretje mesto:

SLOVENIJA - GRČIJA
56:57 (13:16, 11:15, 13:11, 19:15)
Lakovič 16, E. Lorbek 12; Schortsanitis 23.

Slovenska košarkarska reprezentanca je na EP-ju pustila odličen vtis, vendar ostala brez medalje. V tekmi za 3. mesto je bila Grčija boljša s 57:56. Maščevanje za grenak četrtfinalni poraz z EP-ja 2007 tako ni bilo uspešno. Slovenija je imela za zadnji napad le štiri sekunde časa, tako da je Boštjan Nachbar moral poskusiti iz nemogočega položaja. Grki so v prvem polčasu po delnem izidu 12:0 na krilih Sofoklisa Schortsanitisa (s 23 točkami prvi strelec tekme) prevzeli pobudo in do konca držali prednost, ki je dosegla največ 10 točk. Izčrpani Slovenci so grizli parket, v drugem polčasu igrali dobro obrambo, toda v napadu nikakor ni steklo in kar nekaj priložnosti za izenačenje je bilo neizkoriščenih. Ko je Antonis Fotsis, ki je dobro ustavil Erazma Lorbka, pol minute pred koncem zadel trojko za pet točk prednosti, rešitve ni bilo več.

Čeprav Slovenija ni izpolnila cilja (vodstvo in igralci so obljubljali medaljo), je treba zaploskati igram varovancev Jureta Zdovca na Poljskem. Prav na zadnji tekmi so sicer igrali najslabše, vendar je to zaradi izjemne utrujenosti tudi razumljivo. Ne pozabimo, da kapetan Matjaž Smodiš na odločilnih tekmah ni igral, prav tako ne Goran Dragič. Z njima, o tem smo prepričani, bi bila Slovenija v finalu.